1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Arbitraj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arbitraj yatırımcılar tarafından araştırılmaktadır Arbitraj nedir, nasıl yapılır? Arbitraj yapma yolları nelerdir, nelere dikkat edilir? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Arbitraj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arbitraj, yapılması hakkında bilgi verilirken, yatırımcıların fiyatın düşük olduğu platformdan aldıkları kripto parayı, fiyatın yüksek olduğu platforma taşıyarak satış yapmalarına arbitraj dendiği, bunu yapmak için kripto para biriminin platformlar arasında taşınması gerektiği belirtilir. Kişi kendi kripto para borsası hesabına girip buradan kripto para satın alım işlemi yapar. Daha sonra ikincil olarak hesap açılışı yapmış olduğu kripto borsası hesabının cüzdanına aldığı kripto paraları transfer edip, burada satış emri verir. Arbitraj yapmak için sürekli olarak fiyat takibi yapmak şarttır. Fiyatlar dakikalık olarak takip edilirken bir borsa platformu ile diğeri arasındaki minimal fiyat farkları yakalanabilir.

Arbitraj Yapmanın Avantajları Neler?

Arbitraj yapma fırsatları şu şekilde sıralanır:

  • Arbitraj ile o an bir kripto para cinsinin en iyi fiyat değeri ile en kötü fiyat değeri verilerini görüntüleme şansı elde edilir.
  • En düşük fiyattan alım ve daha yüksek fiyattan başka kripto para borsası platformunda satış yapma ile kar elde edilir.
  • Bu karın kısa vadede yapılması avantajından yararlanılır.
  • Aynı gün içinde yapılan alım-satım işlemi ile kripto para piyasasına ilişkin yüksek dalgalanma oranından bir nebze korunmak mümkün hale gelir.

Arbitraj Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arbitraj yaparken dikkat edilecekler şunlardır:

  • Volatilite: fiyat dalgalanmaları anlamına gelen bu kavrama dikkat etmek gerekir. Bir kripto para biriminin fiyatı saniyelik olarak değişim gösterebilmekte ve bu değişimler yüksek fiyat çıkışları ve düşüşleri halinde olabilmektedir. Bu yüzden arbitraj yaparken canlı bir ekran üzerinden anlık fiyat takibine devam edilmelidir.
  • Transfer İşlem Ücretleri: Kripto para piyasasında işlem ücretleri, platformlara ve alıcı ve satıcı emir türlerine göre değişim gösterir. Arbitraj yaparken bir platformda çok düşük bir değer, aynı kripto para cinsi için başka bir platformda ise yüksek bir değer tespit edildiğinde, ikinci olarak işlem ücretine bakılmalıdır. Eğer işlem ücreti çok yüksekse ve bu ödeme ile kar ortadan kayboluyorsa arbitraj amacına hizmet etmeyecektir.
  • İşlem Süresi: Kripto para piyasasının kullanıcı yoğunlu ve işlem yoğunluğu yüksek bir piyasa olmasına bağlı olarak, platformlarda belirli dönemlerde alım-satım emirlerinin uygulanma süresi gecikir. Bu genel olarak piyasanın en yoğun dönelerinde yaşanır. Bu dönemler arbitraj tercih edilmemelidir. Çünkü verilen satış emri onay alana kadar kripto para biriminin fiyatı saniyelik değişimler ile yükselebilir. İşlemler sırasında süre maksimum 3 ila 5 dakika arası olmalıdır.

Menkul Kıymetler İçin Arbitraj Nedir?

Menkul kıymetlerde arbitraj, kripto para borsalarında yapılan işlem ile paralel şekilde bir piyasadan menkul kıymetin alınması ve diğer piyasada daha yüksek fiyatla satılması eylemidir. Menkul kıymet borsa aracılığı ile ucuz fiyatlı olduğu piyasada alınarak, daha pahalı olduğu piyasada satışı gerçekleştirildiğinde arbitraj karı elde edilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir