1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Armstrong BTC Fiyatı Düşüş Nedenini Açıkladı

Armstrong BTC Fiyatı Düşüş Nedenini Açıkladı

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para fiyatları dün gece boyunca sert bir şekilde düşüş yaşadı. Kripto para piyasasında toplam değeri yüzde 6’dan fazla düşüş görülürken Bitcoin fiyatı 17 bin 800 dolara kadar indi. Bu sırada Ethereum (ETH) fiyatı 531, Ripple (XRP) fiyatı ise 0.58 dolar oldu.

featured

Kripto para piyasasında yakından takip edilen Coinbase CEO’su bugün sabah saatlerinde bir tweet atarak ABD’deki regülasyonlara ilişkin aldığı bir duyumu takipçileriyle paylaştı. Kripto para yatırımcılarını ve borsalarını yakından ilgilendiren bu duyum, kripto para sahiplerinin en çok değer verdikleri haklardan birini kaybetmeleri riskini gözler önüne serdi. Coinbase CEO’su Armstrong, kişisel Twitter hesabından önemli bir paylaşım yaptı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in bireysel kripto para kullanımını kısıtlayabilecek bir politika hazırladığına dikkat çekti.

ABD’den Kripto Paralara Karşı Atak İddiası

Kripto para kullanıcıları günümüzde kendi dijital cüzdanlarını açıp, buraya kripto para göndererek bu cüzdanlar üzerinden istedikleri zaman kripto para borsasına aktarabiliyorlar. Kripto para yatırımcıları bu sırada borsayla kendi cüzdanlarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmak durumunda kalmıyorlar.

ABD hükümeti ise bu durumu radikal bir şekilde değiştirmeyi planlıyor olabilir. Coinbase CEO’su Armstrong bu duruma dikkat çekerek, sabah saatlerinde yaptığı Twitter paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Burada önerilen regülasyon sonucunda Coinbase gibi finans kuruluşları olarak bizler, herhangi bir para çekme işlemini onaylamadan önce o işlemi yapmaya çalışan kişinin kişisel cüzdanı için kimlik doğrulaması yapmak, o kişi hakkında bilgi toplamak zorunda kalabiliriz.”

Rügülasyon Sonucunda Kimler Etkilenir?

Kripto para kullanıcıları kişisel cüzdanlarını herhangi bir üçüncü partinin desteği olmadan kullanabiliyorlardı. Ancak henüz dedikodu halinde olan bu tasarının ABD hükümeti tarafından onaylanıp yürürlüğe girmesi, pek çok farklı türden kripto para yatırımcısını da etkileyecek gibi görünüyor. Bunlar arasında DeFi uygulamalarını kullanabilmek için o uygulamanın temelinde yatan akıllı sözleşmelere para gönderildiği için kullanımın kısıtlanacağı görüşü paylaşılıyor.

Online alışverişte etiket döneminin başlamasına neden olabileceği düşünülüyor. İnsanlar kripto parlarını e-ticaret alışverişinde kullanabiliyor. Ancak söz konusu regülasyon yürürlüğe girerse, internetten bir şey satın almak isteyen kripto para kullanıcıları, karşılarındaki kişinin kimliğini teyit etmek zorunda kalabilirler. Bu zorunluluk kripto para kullanmıyorken bile çoğu zaman yapılmıyor.

Kripto Para Kullanıcıları Kişisel Veri Paylaşmak Zorunda

Coinbase CEO’su Armstrong’un dikkat çektiği noktalar arasında, gelişmekte olan ülkelere gönderilen kripto paralar da yer alıyor. Bu ülkelerde müşteri tanı yasalarını uygulamak zorunlu olabiliyor. Yoksul insanların kalıcı bir ikametgah adresi ve kimlik kartı olmadığı düşünüldüğünde bu insanların kripto para kullanımı engellenebilir.

Tüm bu kısıtlamalar bir yana önerilen regülasyon kişisel haklar bakımından kafalarda soru işareti yarattı. Çünkü bu regülasyon, kripto para kullanmak isteyenlerin zorla kişisel verilerini paylaşması anlamına geliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap