1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Aşı Gelişmeleri Altına Değer Kaybettiriyor

Aşı Gelişmeleri Altına Değer Kaybettiriyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında aşı gelişmeleri gündeme gelmeye başladı. Uzun zamandır sürdürülen aşı çalışmalarındaki gelişmeler altın fiyatları üzerinde ise ciddi bir etki yaratıyor. Başarılı aşı testlerinin gerçekleşmesi birçok borsanın yükselmesini sağlarken, altın piyasasında ise düşüşe neden oldu.

Aşı Gelişmeleri Altına Değer Kaybettiriyor

Dünyanın birçok ülkesinin eş zamanlı olarak başladığı aşı çalışmalarında olumlu gelişmeler ortaya çıkmaya başladı. Farklı şirketler tarafından sürdürülen aşı çalışmalarından yüksek etki oranlarının çıkması dünya genelinde insanların rahatlamasını sağladı. Bununla beraber aşı çalışmalarının olumlu sonuçları ekonomik piyasaları da etkiledi. Covid-19 salgını ile dünya genelinde ekonomik kriz başlamış ve bu süreçte mevduat hesapları ya da altın, gümüş gibi yatırım araçlarının değeri de artmıştı. İnsanların sıkıntılı bir süreçten geçerken kendilerini ve geleceklerini garantiye alma kaygıları aşı çalışmalarındaki olumlu gelişmelerle bir nebze de olsa rahatladı. Bu da yatırım piyasalarında yeni değişikliklerin yaşanmasına ve uzun süredir devam eden grafiklerin tersine dönmesine sebep oldu.

Aşı çalışmalarında yaşanan gelişmeler çeşitli borsalarda yükseliş hamleleri yaratırken , altın piyasasında ise düşüşe sebep oldu. Sürecin normalleşeceğini ve ekonominin daha iyi olacağını düşünmeye başlayan insanlar ekonomik politikalarını değiştirmeye başladı. Aşı gelişmelerinin en çok etkilediği yatırım alan ise altın oldu.

Pfizer-BioNTech Ortak Aşısı Altını 100 Dolar Düşürdü

Dünya genelinde yaşanan ilk büyük aşı gelişmesi haberi dünyaca bilinen ilaç firması Pfizer ve ortağı BioNTech’ten geldi. Bu aşı haberi öncesi yükselişte olan altın, eylül ayından sonra en yüksek miktara ulaşmıştı. Haberin öncesinde 1965 dolar seviyesinde işlem gören altın, aşı gelişmesinin yayınlanması ile ani bir düşüş gösterdi. % 90 etkili aşının bulunması ile 100 dolar düşüş gösteren altın 1850 dolar seviyesinde işlem görmeye başladı.

Moderna Aşı Gelişmesi İle Altın Yeniden Geriledi

Pfizer ve BioNTech şirketlerinin ortaklığı ile bulunana aşı gelişmesi ile yaşadığı düşüşten sonra yeniden yükselişe geçen yatırım aracının yükselişi uzun sürmedi. 1900 dolar seviyesine kadar yükselen altın ABD’li firma Moderna’nın %94.5 etkili aşı gelişmesini duyurmasının ardından yeniden düşüşe geçti. 1864 dolar seviyesine gerileyen altın yeni aşı haberi ile yine değer kaybetti.

Aşı Gelişmeleri Güvenli Liman Arayışını Azaltıyor

Dünyada gerçekleşen aşı gelişmelerinin insanların yatırım için güvenli liman arayışlarını durdurduğu ve bu sebeple de altın fiyatlarında düşüş yaşandığı tahmin ediliyor. Aşı gelişmeleri ile normalleşmeye az kaldığını ve ekonominin düzeleceğini düşünen insanların ekonomik tavırlarını değiştirmesi ile düşen altının farklı gelişmelerle yeniden yükselişe geçebileceği de konuşuluyor.

ABD Teşvik Paketleri De Altını Düşürebilir

Aşı gelişmelerinin altın fiyatlarını düşürmesi üzerine yaşanacak farklı gelişmelerle yeniden fiyat aralığının aşağı inebileceği konuşulmaya başlandı. Şimdilik 1850 1900 bandında olan altının ABD’deki teşvik paketinin onaylanması ile yeniden fiyatlarının düşebileceği konuşuluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap