1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Asya’daki Eşler Arası Bitcoin Ticaretinde Dengeler Değişiyor

Kripto para piyasalarında görülen eşler arası ticarette Asya'da dengeler değişmeye başladı. Uzun zamandır eşler arası ticaret hacminde en büyük ülke olan Çin zirveyi Hindistan'a kaptırmak üzere. Ülkelerin iç ve dış politikalarında yaşanan değişikliklere bağlı olarak eşler arası ticarette Çin ve Hindistan arasındaki dengeler değişiyor. Ülkeler küresel olarak yaşanan değişimden sonra ticaret hacimlerinde çeşitli farklılıklar yaşıyor.

Asya’daki Eşler Arası Bitcoin Ticaretinde Dengeler Değişiyor

Bitcoin’ın kullanıldığı alanlardan biri olan eşler arası ticarette Asya’nın en büyük hacme sahip ülkesi hala Çin’dir. Uzun zamandan beri eşler arası ticarette zirveyi elinde tutan Çin yerini Hindistan’a kaptırmak üzere.

Çin ve Hindistan’ın iç politikalarında yaşanan değişiklikler, ekonomik süreçleri ve küresel krizlerinde etkisi ile Asya’daki eşler arası ticaret hacminde değişiklikler meydana geliyor. Hala en yüksek ticaret hacmi Çin’e ait olsa da ciddi bir yükseliş kaydeden Hindistan’ın Çin’in yerini alması bekleniyor. Küresel olarak yaşanan değişikliklerden farklı etkilenen ülkeler arasındaki bu yarıştan kimin birinci çıkacağı merak ediliyor.

Çin’de Bitcoin Düşüşe Geçti

2020 yılının eylül ayında KYC zorunluluğunun ortaya çıkması ile Asya’daki ticaret hacmi önemli bir düşüş yaşamaya başladı. Kısa zamanda toparlanma çalışmaları yapılsa da piyasa darbe almış oldu.

Çin’de bir önceki dönemde Çin yuanı ile Bitcoin alınması yasaklanmıştı. Bitcoin alımının yasaklanması yatırımcıları eşler arası ticarete itti. Ancak Bitcoin’in değeri düştükçe hacim de düşmeye başladı.

Hindistan Eşler Arası Bitcoin Ticaretinde Zirveye Yaklaşıyor

Çin kendi iç ekonomik politikaları gereği hacim olarak düşüşe geçerken, Hindistan da tam aksi bir çıkış yakaladı. Hindistan’da Bitcoin’in değerinin artması ile birçok yatırımcı beklemeye geçti. Bekleme sonrası startup ve kripto sektöründe ciddi bir artış meydana geldi.

Hindistan iç politiklarında yaşanan değişikliklerin de etkisi ile eşler arası ticarette ciddi ilerleme kaydetti. Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin daha öncelerde kripto para piyasası üzerine koyduğu kapsamlı yasakların kaldırılması ile Hindistan’ın hacmi iyice genişledi. Bu sürecin ardından Dünya Bankası, Hindistan’ın en çok havale alan ülke olduğunu açıkladı.

Küresel Kriz Hindistan’da Bitcoin İlgisini Arttırdı

Bitcon ekim ayının sonlarından bu yana ciddi bir artış gösterdi. 16 bin dolara kadar yükselen Bitcoin önemli ölçüde ilerleme gösteriyor. Tüm dünyada küresel salgının da etkisini göstermeye devam etmesi ile beraber Hindistan’da devletten gelen para azaldı. Hindistan’da yaşayan insanların maaşları azaldı. Maaşı azalan insanlar boşluklarını Bitcoin ile doldurmaya başladı. Afrika bölgesinde de Bitcoin’in kabulü artmaya devam ederken artışı da devam etti.

Küresel krizin ülkelerde beklenmedik etkiler yaratması, ülkelerin Bitcoin hakkında farklı politikalar benimsemesi ve değişen koşullar Asya’daki eşler arası ticaret hacmini de etkiledi. Çin hala zirveyi korusa da Hindistan, bu dönemde büyük yükseliş yaşadı. Hindistan’daki yükselişin devam etmesi, Asya’daki eşler arası dengeyi değiştirebilir.

Yorum Yap