1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Asyalı Balinalar Bitcoin İçin Devreye Mi Girdi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2021 yılına muhteşem bir şekilde giriş yaparak yılbaşından hemen sonra önce 30 bin dolar seviyesini aştı. Ardından yükselişine devam eden Bitcoin, hafta arasında 34 bin dolar seviyesinin üzerine kadar çıkmayı başardı. Daha sonra yeni haftanın ilk gününde fiyatta düzeltme yaşayan BTC, 24 saatte %10 oranında değer kaybetti. Bu değer kaybına ilişkin ünlü analist Joseph Young tarafından “Asyalı balinalar” yorumu geldi. Analiste göre BTC’deki bu düşüşte Asyalı balinaların yapmış olduğu satışlar etkili olmuş olabilir.

Asyalı Balinalar Bitcoin İçin Devreye Mi Girdi?

Kripto para piyasaları 2020 yılının son çeyreğinde eşsiz fiyat hareketleri ile yılın son zamanlarına yükseliş eğiliminde girdi. Bu yükseliş eğiliminin öncüsü ise şüphesiz ki lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) oldu. Bitcoin’in arka arkaya kırdığı rekorlar, piyasayı da yukarı seviyelere taşıdı. Daha sonra yılsonuna doğru Bitcoin yükselişinde daha da hız kazandı ve yeni yıla 30 bin dolar seviyesinin üzerindeki rekorla giriş yaptı. Bunun ardından hızını kesmeyen Bitcoin, yükselişine bir süre daha devam ederek hafta sonunda fiyatını 34 bin dolara kadar yükseltmeyi başardı. Bu rekor seviyesinden sonra kripto para piyasalarında Bitcoin için yeni hedef 35 bin dolar olarak belirlenmişken, BTC bu bölgede bir geri çekilme yaşadı ve fiyatı 30 bin doların altına kadar geriledi. Daha sonra yeniden hafif hareketlerle yükselişe geçen Bitcoin’deki bu düşüşlere nelerin etki etmiş olabileceği düşünülürken, kripto para piyasalarının ünlü analisti Joseph Young bu düşüşlerde Asyalı balinaların yaptığı satışların etkili olmuş olabileceğini dile getirdi.

Ki Young Ju Transfer Verilerini Paylaştı

Bitcoin fiyatı yeni işlem haftasının ilk gününde 30 bin dolar seviyesinin altına gerileyince, ünlü analist Joseph Young da bu düşüşte nelerin etkili olmuş olabileceğine ilişkin yorumlarını paylaştı. Analist Joseph bu yorumu yaparken de Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju’nun paylaştığı verilerden destek aldı. CEO Ju’nun paylaştığı verilere göre, kripto para borsası Bithumb üzerindeki bir adrese 3 bin adet Bitcoin transferi yapıldığı görüldü. Ünlü analist Joseph de bu transfer işleminin Asya tarafından gelmiş olduğunu ve BTC fiyatında bu sebeple geri çekilmeler yaşanmış olabileceğini öne sürdü.

Young Coinbase ve Binance Fiyatlamalarını İşaret Etti

Analist Joseph Young, Bitcoin’e ilişkin yorumlarını dile getirirken, bir diğer yandan Coinbase borsası ile Binance borası arasındaki fiyat farklarından yararlandı. Yeni haftanın başlangıcına kadar birkaç gündür bu borsalarda BTC fiyatlanmaları arasında 150 dolar ile 350 dolar arasında bir fark bulunuyordu. Analist Joseph, bu farkın bugün itibariyle kapanmaya başladığını dile getirdi. İki borsa arasındaki BTC fiyatlanmalarında ortaya çıkan bu fark, analiste göre yoğun satın alma işlemleri ile karşılaştı ve analist de bu durumu “akümülasyon dönemi sonlanmış olabilir” diyerek yorumladı.

Analist Piyasalarda Durulma Bekliyor

Bir diğer yandan Joseph Young, Bithumb borsası üzerinde gerçekleştirilen 3 bin adetlik BTC transferine ilişkin, bu transferin Asya tarafından geldiğini ve Bitcoin’in fiyat düzeltmesine mevcut şartlarda gerek olmadığını öne sürdü. Analist BTC’de bir fiyat düzeltmesi beklemediği gibi, piyasalarda bir durulma beklediğini de ifade etti.

Yorum Yap