1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Kararını Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Kararını Açıkladı

Avrupa merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde gerçekleştirdikleri çevrimiçi politika panelinde dijital para birimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Avrupa merkez Bankası’nın dijital para konusunda ilk olmak gibi bir amacı olmadığını açıklayan Lagarde, çalışmaların devam ettiğini ve 2021’de kararın açıklanacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Kararını Açıkladı

12 kasım günü Avrupa Merkez Bankası’nın başkanlığında çevrimiçi bir politika paneli düzenlendi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, düzenlenen panelde dijital para çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Lagarde ekim ayında başlayan müzakerelerin sonucunun 2021 yılı içinde belli olacağını açıkladı. Dijital para çıkarmak için acele etmediklerinin altını çizen Lagarde konu ile ilgili ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiğini açıkladı.

Christine Lagarde Avrupa Merkez Bankası’nın dijital para ile ilgili ilk olma yarışına girmediğini vurguladı. Ekonomi açısında çok önemli olan bu kararın dikkatli verilmesi gerektiğinin açıklayan Lagarde çalışmaların uzun bir sürece yayılacağını belirtti.

Dijital Avro Çalışmalarının Gidişatı 2021’de Belli Olacak

Düzenlenen çevrimiçi politika panelinde çeşitli konulara da değinen Avrupa Merkez Bankası başkanının ana gündemi dijital para müzakereleri oldu. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan dijital para çalışmalarında ilk olma hedefi taşımadıklarını belirten Lagarde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Christine Lagarde dijital ecro için ekim ayında müzakerelere başlandığını ve çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Yapılan çalışmaların sonucuna göre 2021 yılında dijital avro çıkarmak için girişimlerin başlatılıp başlatılmayacağına yönelik karar alınacağını söyleyen Lagarde kendi kişisel önsezileri de paylaştı. Kararın 2021’de kesinleşeceğini belirten Lagarde devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankasının CBDC’lerle İlgili Endişeleri Var

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin dijital avro çalışmaları ile ilgili üzerinde durduğu konulardan biri de bu dijital para biriminin riskleri oldu. Dijital avro çıkarma kararının ekonomik açıdan çok önemli olduğunu söyleyen Lagarde Avrupa Merkez Bankası’nın endişelerini de paylaştı. Avrupa Merkez Bankası’nın dijital avro çalışmalarını sürdürme kararı alması durumunda para aklama ve terörizm gibi konularda ciddi önlemler alması gerektiğini söyleyen Lagarde bu mücadele önlemleri alınmadan dijital avronun piyasaya çıkarılamayacağını belirtti.

Dijital Avro Uzun Yıllar Alacak Bir Proje

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin dijital avro ile ilgili dikkat çeken açıklamaları arasında da bu projenin uzun bir zaman alacağını söylemesi oldu. Dijital para çıkarmak için acele etmediklerini söyleyen Lagarde bu süreçte Çin’in dijital yuanı gibi çalışmalarının da inceleneceğini açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın yapacağı dijital para ile ilgili çalışmaları arasında halkın talebini ölçmenin de önemli bir yeri olduğunu söyleyen Lagarde, bu sürecin uzun süreceğinin altını çizdi. Lagerde dijital varo çalışmalarına başlama kararı alınması durumunda minimum 2 yıllık bir çalışma gerekeceğini açıkladı. Bununla beraber çalışmaların 4 yıla kadar sürebileceğinin de altını çizdi.

Yorum Yap

Yorum Yap