1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Avustralya Merkez Bankası’dan Dijital Para Çalışması! CBDC Potansiyelleri Geliştirilecek

Avustralya Merkez Bankası dijital para birimi olarak bilinen CBDC hakkında yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarının arttığını bildirdi. Merkez Bankası CBDC'nin potansiyallerinin geliştirilmesi için yeni ortaklıklar kurulduğunu ve çalışmaların hız kazandığını açıkladı. Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock CBDC projesinin ayrıntılarını da basına açıkladı.

Avustralya Merkez Bankası’dan Dijital Para Çalışması! CBDC Potansiyelleri Geliştirilecek

Avustralya Merkez Bankası 2 Kasım itibari ile yaptığı açıklama ile merkez bankasının dijital para birimi ile ilgili çalışmaların hızlandığını duyurdu. CBDC’nin piyasadaki rolünü, işlevlerini ve potansiyelinin araştırıldığını duyuran merkez bankası bu dijital para biriminin geliştirilmesi adında yapılacak yani çalışma ile ilgili ortaklı kurulduğunu da bildirdi.

Avustralya Merkez Bankası CBDC’lerin piyasadaki potansiyallerinin ne olduğunun analiz edilmesine ve söz konusu potansiyelin arttırılmasına yönelik yeni projenin kısa zamanda sonuç vermesini bekliyor. Merkez bankası yapılan çalışmalar ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlayacak. Projenin kısa zamanda tamamlanması ve ayrıntılı raporun paylaşılması bekleniyor.

CBDC Projesi İçin Ortaklık Kuruldu

Avustralya Merkez Bankası’nın dijital para birimi DBDC’lerin toptan satış biçimlerinin potansiyeli ile ilgili yapacağı çalışmalar için ortaklık kurduğu da açıklandı. Proje ile ilgili blockhain teknoloji şirketi Commonwealth Bank ortaklığı duyurdu. Commonwealth Bank, CBDC’lerin piyasadaki potansiyeli ve bu potansiyeli genişletmeye yönelik çalışmaların Australia Bank, Perpetual ve ConsenSys Software ile ortaklaşa yapılacağını duyurdu.

CBDC projesi ile ilgili kurulan bu ortaklığın CBDC’lerin Avustralya piyasasındaki yerini analiz etmeye ve kullanımını geliştirmeye dair yapıldığı bildirildi. Ortak olarak yapılacak proje kapsamında zincirler arası takas ve teslimatların, ödeme güvenliği ile ilgili anlaşmaların da inceleneceği açıklandı.

Michele Bullock Proje İle İlgili Açıklama Yaptı

CBDC’lerin analiz edilmesi için kurulan yeni ortaklık ile ilgili Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock da açıklamada bulundu. Michele Bullock yaptığı açıklama ile ortaklıktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Proje kapsamı ile ilgili de açıklama yapan Michele Bullock konu ile ilgili ayrıntılı raporun en kısa zamanda yayınlanacağını duyurdu.

Avustralya Merkez Bankası Micheke Bullock proje kapsamında CBDC’nin finansal piyasa işlemlerindeki yerinin analiz edileceğini, verimliliğinin ve risk payının inceleneceğini duyurdu. Avustralya Merkez Bankası dijital para biriminin geleceğinin olup olmadığının analiz edileceği bu proje ile geliştirme çalışmalarına da başlanacağı duyuruldu.  Michele Bullock bu projede yapılacak araştırmalar için endüstri ortakları ile çalışmanın da son derece avantajlı olduğunu söyledi.

2021’de Ayrıntılı Rapor Yayınlanacak

Avustralya Merkez Bankası’nın zaten sürdürmekte olduğu CBDC çalışmalarının devamı niteliğinde olan bu proje ile ilgili ayrıntılı raporun yakında yayınlanacağı da duyuruldu. Proje kapsamında sürdürülen araştırmaların 2020 yılının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Projenin ve analizlerin tamamlanması ile 2021 yılı içinde yapılan çalışmalar ile ilgili daha ayrıntılı bir raporun yayınlanacağı da konu ile ilgili yapılan açıklamaların arasında yer alıyor.

Yorum Yap