1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar

Ayı Piyasası Nedir?

Birçok yatırımcı Ayı Piyasası hakkında araştırma yapmaya devam ediyor. Ayı Piyasası nedir? Altın ve borsa ayı piyasası ne anlama gelir? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası fiyatların düşüşe geçtiği, piyasaların karamsar olduğu zamanlarda kullanılır. Özelikle Forex piyasası dâhil olmak üzere tüm iktisadi sistem içindeki piyasalar için geçerlidir. Ayı piyasası içinde uzun süreli bir düşüş hâkimdir. Piyasa içinde önceki dönem tepe seviyesinin %20’nin altına düştüğü zamanlarda ayı piyasası işlemleri aktif edilmektedir. İngilizce bearish market olarak tanımlanmaktadır.  Ayı piyasasının hâkim olduğu dönemlerde fiyatlar genel seviyesi giderek düşürülmektedir. Sürekli olarak fiyatı düşen ürünlere talep te azalmaktadır. Ayı piyasasının aksine boğa piyasası, fiyatların giderek artırılması ve kimsenin alamadığı ürünlere olan talebin giderek artış göstermesidir. Ayı piyasasında düşen fiyat oranları mallara olan talep miktarının düşürmektedir.

Altın ve Borsa Ayı Piyasası Nedir?

Altın ayı piyasası altın fiyatlarının uzun süre düşüşte olduğu fiyatların ise aşağı yönlü eğilim gösterdiği ekonomilere verilen addır. Borsa ayı piyasası işlemlerinde ise piyasaların en aktif olduğu zamanlarda borsa endeksinin daha uzun bir süre düşüşte kalacağı gözlenir. Piyasa; borsada aktif olarak devam eden endekslerin olabildiğince düşüşe geçtiği, hisse senetlerinin de aşağı yönlü eğilim gösterdiği bir piyasa işlem kaydı olarak tanımlanmaktadır. Boğa piyasası, özellikle 2000’li yıların başından 2011 yılının sonuna kadar makro ölçekli uzun dönem piyasasında uzun süreli bir yükseliş trend döneminde kendini göstermiştir. 2013 yılı ortalarında 211 tepe noktasında olan 1900 Dolar ons seviyesi 1500 dolar ons seviyesinin de altına gerileyerek aktif borsa piyasası düşüşe geçmiştir. Tepe seviyesi bir önceki seviyede yaklaşık olarak %30 oranında düşüşe geçerek altın fiyatları doğrudan ayı piyasası ekonomisinin etkisi altına girmiştir.

Ayı Tuzağı Nedir?

Ayı tuzağı fiyat hareketliliğinin en yüksek seviyelere ulaştığı (boğa piyasası) sona ermesiyle, fiyatlar artık düşüş seviyesine geçmektedir. Ayı tuzağı piyasası sisteminden fiyatlar genel seviyesi düşüşe geçip fiyatın yükseldikten sonra düşüşe geçmesi yanlış anlaşılmasına sebep olmaktadır. Uzun vadeli yükselen trend içinde kısa vadeli her düşüş hareketi trendi ayı tuzağı olarak nitelendirilmektedir. Borsa ve finans piyasalarından fiyatlar genel seviyesinin artması ve düşmesiyle ayı ve boğa tuzağı adı verilen yanılsamalar oluşmaktadır. Uzun vadede alçalan trend piyasasından kısa vadeli yükseliş mekanizması boğa tuzağı olarak adlandırılmaktadır. Fiyatlar genel seyri her zaman artan ya da azalan oranda kalmadığı için ayı ve boğa tuzağının sabit kalması mümkün değildir. Ürünlere gösterilen talep dengesi fiyatlar genel seviyesiyle direkt olarak ilişkilendirilmekledir. Piyasada, fiyatı artan ürünlere olan talep oranı artmaya devam etmektedir. Ayı piyasası işlemlerinde fiyatı düşen ürün mal ve hizmetlere olan talep te azalmaktadır.

Yorum Yap