1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Balinalar BTC mi Yağdırıyor? BTCST Hakkında Son Açıklamalar

CryptoQant CEO’su Ki Young, BTC’nin 30 bin dolara kadar yaptığı düşüşte satış baskısını yükselten olası katalizörleri işaret etti. On-Chain firması ise Bitcoin hakkında özet bir rapor yayınladı.

Balinalar BTC mi Yağdırıyor? BTCST Hakkında Son Açıklamalar

Ki Young hem Bitcoin’in 30 bin dolara kadar yaptığı değer kaybına hem de bunda payı olan satış baskısı katalizörüne dikkatleri çekti. On-Chain firması ise yayınladığı raporda, en iyi 10 adet Bitcoin işlemini, gönderilen toplam Bitcoin miktarına bölerek, geniş bakiyeli yatırımcıların faaliyetlerini izleyen bir borsa balinasına işaret etti. Firma satış baskılarının yüksekliğinden söz ederken, daha düşük seviyelerin gelebileceği konusunda ise yatırımcıları uyarıyor.

BTC Mevduatlarda Aslan Payı Coinbase’de!

Bitcoinin fiyatının son günlerde 30 bin dolar seviyesine kadar düştüğü sürelerde, traderlar ve yatırımcılar on-chain metriklerine gözlerini çevirmeye başladılar. CryptoQant grafik incelemesinde borsalara giriş yapan balinaların davranışlarını da izlemeyi ihmal etmedi. Ki Young Ju’ya göre, Bitcoin hala düşüş hareketini getirebilecek alanda gezinmeye devam ediyor. CEO risklerin devam ettiğini açıklıyor.

Young Ju, Bitcoin hakkında gerçekleştirdiği son açıklamada, Bitcoin için satış baskısının yükseldiğini, balinaların borsalara Bitcoin yatırdıklarını belirtti. Ünlü isme göre, göstergeler sürekli olarak %85 oranının üzerinde kaldığında ise piyasa genel olarak düşüş yönünde ilerliyor. Aynı zamanda On-Chain analiz şirketine göre ise ABD merkezli olduğu bilinen kripto para borsası Coinbase, BTC mevduatları üzerinden aslan payını ele geçiriyor.

Bu konu hakkında bir açıklama da gerçekleştiren CryptoQant, Bitcoin’in net akışına bakıldığında beş ayın en yüksek seviyesine çıkış yapıldığını, tüm borsalar üzerinden net akışın 5 ayın en yüksek seviyesi olarak hesaplanan 28.700 BTC’ye vardığını belirtti. Bu net akışın büyük bir bölümünün ise Coinbase kaynaklı olduğuna dikkat çekildi.

CryptoQuant’tan Bitcoin Balinaları Hakkında Açıklama

CryptoQuant, kripto borsalarına büyük Bitcoin girişlerinin 16 Temmuz tarihinde ortaya çıktığını, balinaların ise Bitcoin varlıklarını boşaltmaya hazırlandıklarını ifade etti. Şirket diğer yandan büyük bir fiyat yükselişine şahitlik yapan kripto para borsalarındaki şimdiki BTC rezervlerini de inceleme altına aldı. Bitcoin’in tüm borsalardaki rezervlerinde patlamanın gündeme geldiğini açıklayan şirket, BTC rezervlerinde yer alan ani ivmelere dikkat çekti. Şirket, geçmiş sürelerde de kayda girdiği gibi borsalardaki büyük BTC artışlarının BTC’nin düşme eğiliminde olduğu anlarda ortaya çıktığını açıklıyorlar.

20 Temmuz’da gün içinde Bitcoin %2.98 oaranında haftalık bazda ise %8.98 oranında değer kaybı yaşadı. 29.860 dolardan 20 Haziran’da işlem gören BTC, yatırımcılarına panik yaşattı. Ethereum ise %1.29 oranında değer kaybederek, 1.800 dolarlık seviyeye indi. İlk 10 kripto para birimine 20 Temmuz tarihinde bakıldığında en çok kaybedenin ise %5.56 değer kaybı ile Cardano (ADA) Coin olduğu görüldü. ADA Coin yatırımcılarını şaşırtırken, ETH ise dönem içinde en az kayıp veren altcoinlerden oldu. Diğer yandan, Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerine yönelik devam eden baskısından verim alan BTCST dikkatleri üzerine çekti.

Bitcoin Hash Rate Düşüşü Neye Sebep Oldu?

Çin’in Bitcoin madenciliğine karşı devam eden baskıları, madencilerin operasyonlarını ülke dışına taşımalarına sebep oluyor. Bitcoin ağı hash rate’ine bakıldığında tüm zamanların en yüksek düzeyi olarak kabul edilen 197.9 exahash’ten %50 daha fazla bir düşüşün gündemde olduğu görüldü. Hash rate’in gerilemesinden özellikle etkilenen altcoin ise BTCS olmuştu. Güncel veriler ele alındığında BTCST 18 Temmuz’da 13,57 dolarlık düşük fiyattan %57 değer kazanımı yaparak 19 Temmuz’da 27.38 dolar fiyatına çıkış yaptı. Bu hareketlenme ardından toparlanma işaretini veren altcoin, Çin baskılarına rağmen artışa gidebildi.

Uzmanlara göre BTCST’de meydana gelen son değer kazanımlarının 3 farklı sebebi bulunuyor. Bitcoin hash rate’inde meydana gelen düşüş ardından artan kazançları, ödülleri kazanmak için BTCST stake etme olanağı, ekosistemdeki likidite sağlayıcıları, değerlenmenin sebepleri olarak görülüyorlar. Analistlere göre, BTCST’de fonlarını kaybeden yatırımcıları tazmin edebilen bir topluluk yönetişim sistemi olduğu için fiyatlar buna göre yön alıyor.

Uzman analistler BTC hashrate’indeki düşüşün genel olarak olumsuz görüldüğünü ancak madencilik zorluğundaki düşüşün token başına kazanç artışına dönüştüğünü ve BTCST ekosistemine fayda sağladığını belirttiler. BTC fiyatlarında şu sıralarda değer kaybı olsa da hash düşüşü başka alanlarda faydaya dönüşebildi. Analistler, her token 0.1 TH/s BTC madencilik gücünü temsil ettiğinden, toplam hash gücündeki azalmanın bir sonucu olarak ise kazançlarda %34 artış olduğunu açıkladılar. Ekosisteme katılanlar için ödüllerin yükseldiğini belirttiler.

BTCST Sahiplerine Yönelik İmkanlar

Analistler, BTCST sahiplerinin şu anda BTC’nin Binance Smart Chain üstündeki wrappedları yada yerel BTCST token’ı olan BTCB’de verilen ödülleri elde etmek amacı ile stake yapma fırsatına sahip olduklarını açıklıyorlar. Platform diğer yandan DOGE yada Tau DOGE olarak ifade edilen DOGE’leri stake etme seçeneğini de sunuyor.

BTCST için son zamanlarda kayda geçen gücün üçündü sebebi ise yakın dönemde gündeme gelen Onarıcı Yeniden Temel olarak çevrilen işlem sonucunda likidite sağlayıcılara özel tek seferlik tazminat projesi olan STP 14’ün faaliyete geçmiş olması. Analistler açıklamalarına bu şekilde son veriyorlar.

20 Haziran tarihinde BTCST fiyatına bakıldığında 13.49 doların tabloda olduğu görülüyor. Bu fiyatta %23 oranında değer kaybı mevcut iken aynı dakikalarda BTC ise %2.93 oranında değer kaybetti ve 29.800 dolardan işle gördü. 20 Haziran akşamında da BTC değer kaybı devam etti. 21 Temmuzda saatler 08:08iken BTC fiyatı %3.18 değer kaybı ile 30.649 dolara indi. Aynı dakikalarda BTCST %5 artarak 14.18 dolar oldu.

Yorum Yap