1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Balinaların Savaşından Bitcoin Hangi Yönde Çıkacak?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz yılın sonlarında başlattığı ralliyi, defalarca yeni rekorlar ile taçlandırmayı başardı. Yılsonunda önce 30 bin dolar barajını aşan Bitcoin, aradan geçen kısa sürede fiyatını 42 bin dolar seviyesine kadar çıkardı. Fakat Bitcoin her yeni rekorunda belli bir miktar fiyat düzeltmesi yaşadı. Bu da Bitcoin fiyatlanmalarındaki balinaların karşılıklı mücadele halinde olduğunu gösteriyor. Peki balinaların savaşından Bitcoin nasıl çıkacak?

Balinaların Savaşından Bitcoin Hangi Yönde Çıkacak?

2017 yılının Aralık ayında lider kripto para birimi Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesini 20 bin 89 dolar olarak belirlemişti. Bu rekor hareketliliğinin ardından bir daha bu seviyeye yaklaşamayan Bitcoin, ilk kez geçtiğimiz yılın Kasım ayında başlattığı ralli ile 20 bin dolar barajını test etmeye başlamış ve aradan geçen bir aylık sürede fiyatını 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başarmıştı. 17 Aralık tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini güncelleyen Bitcoin, daha sonra yılsonuna kadar rallisini devam ettirdi ve yılbaşı öncesinde hedefine 30 bin doları koydu. Ardından yılbaşı ile birlikte BTC bu hedefi de aştı ve aradan geçen süre içinde kendisi adına belirlenen tüm direnç noktalarını tek tek aşmayı başardı. Bitcoin son olarak sabah saatlerinde 42 bin dolar seviyesine kadar yükselerek, kripto para piyasalarında yeni hedefini 45 bin dolar olarak belirledi. Ancak her rekor hareketinin ardından Bitcoin yaşadığı fiyat düzletmeyi 42 bin dolar seviyesinden sonra da yaşadı ve yaklaşık 3 bin dolarlık bir gerileme gösterdi. Daha sonra tekrar toparlanmaya başlayan Bitcoin’deki volatilite devam ederken, Bitcoin balinalarının mücadele içinde olduğu ortaya çıktı. Yüklü miktarda yapılan alımlar ve satımlar BTC’nin yönünü belirlemeye devam ediyor. Peki bu mücadelenin sonunda Bitcoin hangi yönde çıkış sağlayacak?

Ünlü Analist  Balina Savaşlarının Grafiğini Paylaştı

Yeni yılın ilk gününden bu yana geçen kısa sürede Bitcoin değerini %34 oranda artırmayı başardı. Fakat Twitter’da ünlü analist Material Scientist’in paylaştığı verilerde, Bitcoin balinalarının bir savaş halinde olduğu ortaya çıktı. Ortaya koyulan grafikte, BTC/USD paritesinin 3 aylık çizelgesinde spot emirlerin birdenbire artış gösterdiği görüldü. Piyasada birden başlayan bu Bitcoin alımları sonrasında, 24 saatte Bitcoin ticari işlem hacminin 100 milyar dolar seviyesine çıktığı anlaşıldı.

Mega Balinalar, Küçük Balinalarla Karşı Karşıya

Ortaya koyulan grafikte, bu rekor hareketliliğinde bu kez mega balinaların devrede olduğu görüldü. Hesabında en az 1 milyon adet Bitcoin bulunan hesapların, her fiyat yükselişinde yüklü miktarlarda alım yaptığı ve bu alımların geçtiğimiz aydan bu yana %30 oranında arttığı ortaya çıktı. Bu olağan dışı alımlarda daha küçük balinaların ise özellikle 40 bin dolar seviyesinde yüklü miktarlarda satış yaptığı anlaşıldı.

Joseph Young, Kurumsal Yatırımcıları İşaret Etti

Balina savaşlarının ortaya koyulduğu grafiğin ardından, başarılı analist Joseph Young, BTC fiyatını 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkaran temel faktörün kurumsal yatırımcılar olduğunu iddia etti. Young’a göre kurumsal yatırımcılar, aldıkları BTC’leri cüzdanlarına aktardı ve piyasadaki likiditeyi azalttı ve azalan likidite ise balinalar arasındaki savaşın daha da kızışmasını sağladı.

Yorum Yap