1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Balinaların Yeni Gözdesi: Uniswap (UNI)

Kripto para piyasalarında, yatırımcıların en çok ilgi duyduğu kripto varlık haliyle lider kripto para birimi Bitcoin (BTC). Diğer taraftan özellikle son günlerde rekorunu tazeleyen ve yükseliş eğiliminde bulunan Ethereum (ETH) da bu ilgiden payını almaya devam ediyor. Ancak 2020 yılında, yatırımcıların radarına büyük ölçüde merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü projeleri de girdi. Bu yönelim 2021 yılında da devam ediyor.

Balinaların Yeni Gözdesi: Uniswap (UNI)

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) gösterdiği performanslar ile göz doldurmaya devam ederken, yatırımcıların da en büyük ilgi duyduğu kripto varlık konumunda bulunuyor. Bitcoin’in üzerindeki ilginin arkasında birçok farklı etken bulunuyor ancak lideri popüler yapan en önemli etken, kripto para piyasaları toplam hacminin %70 kadarını oluşturuyor olması. Geriye kalan %30’luk dilimdeki en büyük pay ise lider altcoin Ethereum’a (ETH) ait. Bitcoin ve Ethereum piyasaları domine etmeye devam ederken, özellikle geçtiğimiz yıl yatırımcıların radarına merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri girmeyi başardı. Küçük ya da büyük ölçekli olduğu fark etmeksizin yatırımcıların ilgi duymaya başladığı DeFi projeleri, bu ilgiyi 2021 yılında da korumaya kararlı gibi görünüyor. Ancak ortaya çıkan son verilere bakıldığında, bu ilginin büyük kısmını da büyük yatırımcılar oluşturuyor. Balinaların son günlerde gündeminde bulunan Uniswap (UNI), DeFi projeleri arasında üzerindeki ilgiyi hızla artıran varlıkların başında geliyor.

UNI Fiyatındaki Rekorun Arkasında Ne Var?

Uniswap (UNI) üzerindeki artan ilgi, geçtiğimiz gün meyvelerini verdi. Artan ilgi ile birlikte UNI üzerindeki talepte de ciddi bir artış gözlemlendi ve Pazar günü UNI, 13 dolar seviyesini geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. Kripto para analiz şirketi olan Santiment’ten alınan verilerde, Uniswap satın alan balinaların sayısında son günlerde hızlı bir artış olduğu ortaya çıktı. Artan ilgi ve gelen rekor sonrası Santiment konuya ilişkin olarak “Uniswap Pazar günü rekor kırdı ve ilk defa 13 doları geçti. Bunun arkasındaki en büyük açık neden ise yeni balinaların katılımı” açıklamasını yaptı.

UNI Balina Hesaplarında Rekor

DeFi projelerinin üzerindeki artan ilgiden en büyük payı almayı başaran Uniswap, Pazar günü balinaların büyük etkisi ile rekorunu kırmayı başardı. Ancak fiyattaki bu rekor ile birlikte Uniswap adına bir başka rekor daha kırıldı. Santiment yaptığı açıklamalara bir de hesaplarında 100 bin ve daha fazla UNI olan cüzdanların sayısında rekor kırıldığını ekledi. Alınan verilere göre cüzdanında 100 bin ya da daha fazla UNI olan hesapların sayısı 237’ye ulaştı ve bu alanda da yeni bir rekor kırıldı.

Uniswap Nedir, Nasıl Bir Hizmet Sunuyor?

Uniswap, Ethereum ekosisteminde bulunan, merkezsiz bir borsa olarak kullanıcılarına merkezi aracı yerine bir akıllı sözleşme projesi olan Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) kullanımı sunuyor. Uniswap’ın rekor hareketliliği ile birlikte AMM protokollerinin kullanımı da artış gösterdi. Öte yandan UNİ, aynı kulvarda yer aldığı AAVE ile birlikte bu hafta en iyi performans ortaya koyan 20 kripto varlıktan biri olarak kaydedildi.

Yorum Yap