1. Ana Sayfa
  2. Altın

Bank of America Altın Analizlerini Paylaştı

Altın fiyatlarında hafta ortasında yaşanan düşüş, yatırımcıları bir kez daha endişelendirmişti. Düşüşlerin ne kadar daha devam edeceği merak edilirken, dün 400 TL seviyesinin üzerinde kalmayı başaran gram altın, yurtiçi piyasalarda bu seviyenin altını gördü. Öte yandan küresel piyasalarda değer kayıplarına devam ons altın için Bank of America (BofA) bu düşüşlere ilişkin nedenleri ve 2021 beklentisini paylaştı.

Bank of America Altın Analizlerini Paylaştı

Küresel ekonomi piyasalarında, son günlerde yatırım varlıklarındaki değer kayıpları dikkat çekerken, en çok dikkat çeken yatarım varlığı altın oldu. Altın 2020 yılında, salgının da etkisiyle yoğun bir şekilde yatırımcıların talebiyle karşılaşmıştı ve bu artan talep güvenli liman sarı madene yıl bazında %25 oranında değer kazancı getirmişti. Altın fiyatlarındaki artışlar devam ederken yatırımcıların ad geçtiğimiz yıl boyunca altına olan ilgisinde artış yaşanmıştı. Ancak 2021 yılının gelmesiyle birlikte altın fiyatları ibreyi sert şekilde aşağı çevirdi ve bugüne kadar düşüşlerine kademeli olarak devam etti. Dönemsel olarak altın, değer kazançları yaşasa da düşüş eğiliminden çıkamadı ve dün hafta ortasında ons altın 1.800 dolar seviyesinin altına sarkarken, gram altın da 400 TL sınırına yaklaşmıştı. Dün piyasalarda doların değer kazanması ile birlikte destek bulan gram altın 400 TL seviyesinin üzerinde kalmayı başarmıştı ancak yeni günde gram altın bu seviyenin altını gördü. Altın fiyatlarındaki düşüşler ile birlikte Bank of America (BofA), bu düşüşlerin nedenlerini ve geleceğe yönelik beklentilerini paylaştı.

BofA’nın Belirlediği 3 Düşüş Etkeni

Altın fiyatlarındaki düşüşler devam ederken, yatırımcılar da endişeli şekilde uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye almaya başladı. Bu kapsamda bankacılık devi Bank of America da bir analizini paylaştı ve altın düşüşlerinde etkili olan 3 faktörü sıraladı. Business Insider’ın haberine göre BofA’nın altın düşüşlerinde belirlediği etkenler şöyle:

  • Merkez bankalarının altına olan talebinin gerilemesi. (Ocak 2021 döneminde merkez bankalarının net altın alımlarında %60 azalma yaşanmıştı)
  • Pandemi döneminde özellikle Hindistan ve Çin’de mücevher satışlarının düşmesi.
  • Yatırımcıların altına olan ilgisini kaybetmeye başlaması.

BofA Ons Altın Fiyat Tahminini Paylaştı

Öte yandan BofA, altındaki düşüşlerin etkenlerini sıraladığı gibi, ayrıca 2021 yılı için altın beklentilerini de paylaştı. Bankacılık kuruluşu, 2021 yılında ons altının yeniden 2 bin dolar üstünü görebileceğini iddia etti. Bankanın 2021 yılı için ons altın fiyat beklentisi net olarak 2 bin 63 dolar oldu. Olası yükselişlerde ise BofA’ya göre, enflasyon beklentilerinin yükselişi etkili olacak.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın dördüncü işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.783,07 dolar – satış 1.783,48 dolar
  • Gram altın alış 398,48 TL – satış 398,57 TL
  • Çeyrek altın alış 650,00 TL – satış 671,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.652,00 TL – satış 2.692,00 TL

Yorum Yap