1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. BDDK Döviz ve Altında Uygulanan Valörü Kaldırdı

BDDK Döviz ve Altında Uygulanan Valörü Kaldırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) valör uygulamasının kaldırılmasına ilişkin açıklama geldi. BDDK, döviz ve altın alımlarında geçerli olan bir günlü valör uygulamasının kaldırıldığını açıkladı. BDDK’nın yaptığı açıklamalarda bazı uygulamaların süresinin uzatıldığı da belirtildi. vatandaşlar ve yatırımcılar BDDK’nın aldığı bu kararın ne anlama geldiğini ve ilerleyen günlerde bu kararın finansal piyasalara nasıl yansıyacağını araştırıyor. İşte haberin detayları…

BDDK Döviz ve Altında Uygulanan Valörü Kaldırdı

Ekonomi piyasalarında dolar/TL kurunun yükselişini durdurmak ve kurun aşağı yönlü harekete geçmesini sağlamak amacıyla yurtiçi ekonomi yönetimlerinden daha önce birçok adım atılmıştı. Kasım ayının başlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başkanı Murat Uysal görevden alınmış ve yerine Naci Ağbal getirilmişti. Ardından eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etmiş ve yerine Lütfi Elvan atanmıştı. Bu değişiklikler ile beraber ekonomi piyasalarında döviz artışını engellemek için birçok adım atılmış ve dolar kurundaki artışlar bir süre durdurulmuştu. 19 Kasım’da alınan faiz artırım kararıyla düşen dolar kuru tekrar yükseliş eğilimi göstererek artmıştı ve Aralık ayının ikinci işlem haftasına girildiğinde, piyasalarda 24 Aralık tarihinde yapılacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından bir faiz artırım kararının daha geleceğine yönelik beklentiler oluşmuş durumda. Bu beklentiler ve adımlar devam ederken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) bugün yapılan bir açıklama ile döviz ve altın alımlarında 1 iş günü valör uygulamasının kaldırıldığı duyuruldu. Bu kararın dolar kuruna veya altın fiyatlarına bir etkisi olacak mı, merakla bekleniyor. Kararın etkileri ilerleyen günlerde ortaya çıkacak.

Kaldırılan Valör Uygulaması Nedir?

100 gram ve üzeri altın alımlarında ve 100 bin dolar üzeri döviz işlemlerinde uygulanan valör uygulaması, faiz hesaplamasının başlangıcı için oluşturulan tarihtir. Yani örneğin Cuma günü yapılan bir alım işleminde valör uygulaması ile faiz hesaplarının başlangıcı bir sonraki Pazartesi gününden itibaren başlar. Zira bu uygulamada alım işlemlerinde faiz hesaplaması, alım yapılan günü takip eden ilk işlem gününde yapılır. Fakat öte yandan borç işlemleri için bu hesaplama işlemin yapıldığı günde ele alınır. BDDK, bugün yaptığı açıklama ile bu uygulamanın kaldırıldığını açıkladı.

31 Aralık’tan 30 Haziran’a Uzatıldı

Valör uygulamasının kaldırıldığını açıklayan BDDK bir diğer yandan bazı uygulamaların süresinin uzatıldığını da duyurdu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Covid-19 sebebi ile reel sektörün ve vatandaşların içinde bulunduğu şartları kolaylaştırmak adına yürürlükte olan uygulamaların devam etmesine karar verdi. Daha önce 31 Aralık 2020 tarihinde sonlanacak olan bu uygulamalar, alınan karar ile birlikte 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Ödemesiz Dönem Tanıma Tarihleri de Uzatıldı

Bu kararla birlikte, 30 Haziran 2020 tarihine kadar olan kredi ödemelerinde yaşanan gecikmelere de esneklik tanınacak. Gecikme yaşanan kredi ödemeleri normal şartlarda 90 gün içinde takip hesabına aktarılıyordu, bu kararla birlikte bu gecikmeler de 180 gün beklenecek. Ayrıca kart borçlarının ötelendiği süre boyunca bankaların asgari ödeme tutarı da dahil olmak üzere, alacağını istemeyerek “ödemesiz dönem tanıma” uygulaması da 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek.

Yorum Yap

Yorum Yap