1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Beklenen Oldu, Bitcoin (BTC) 50 Bin Doları Gördü!

Kripto para piyasalarında, son günlerde en çok beklenen gelişme lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 50 bin dolar barajını geçip geçemeyeceği idi ve sonunda Bitcoin bekleneni gerçekleştirerek sabah saatlerinde 50 bin dolar barajının üzerine gördü. Henüz birkaç ay öncesinde, Bitcoin için en çok beklenen seviye 20 bin dolar barajıydı ve güncel seviyeler “uçuk” olarak görülüyordu. Fakat Bitcoin “uçuk” olanı yaptı ve rekorunu 50 bin doların hemen üzerinde tazeledi.

Beklenen Oldu, Bitcoin (BTC) 50 Bin Doları Gördü!

2017 yılında kripto para piyasalarında büyük hareketlilikler yaşandı ve 2017 yılı piyasalar için unutulmaz bir yıl olarak geride kaldı. Zira o dönemde, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2009 yılında piyasalara sürüldükten sonra ilk kez 20 bin dolar barajını aşmıştı. Bitcoin 2011 yılında ilk kez ABD Doları karşısında değer kazandıktan 6 yıl sonra böylesine büyük bir yükseliş gösterince, tüm dünyada Bitcoin fırtınası esmişti. Bitcoin’in artan popülaritesi haliyle genel olarak kripto para piyasalarına da yansıdı ve yine aynı o dönemde, Bitcoin öncülüğünde büyük altcoin sezonu başladı. 17 Aralık 2017 tarihinde lider Bitcoin 20 bin 89 dolar dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdığında, diğer altcoinler de onu takip etti ve piyasalardaki boğa koşusunda neredeyse tüm altcoinler rekor kırdı. Çok beklenen 20 bin dolar barajı 2020 sonunda geçildi, aradan geçen 2 ayda Bitcoin bu sabah 50 bin dolar barajını da aşmayı başardı.

En Önemli Psikolojik Direnç Aşıldı

2017 yılının sonlarında kaydedilen 20 bin dolar rekoru, aradan geçen 3 yıl içinde bir daha görülmemişti. Büyük rallinin ardından gelen geri çekilmeler ile birlikte lider Bitcoin için böylece 20 bin dolar barajı, bir daha görülüp görülmeyeceği merakla beklenen en önemli direnç noktası haline gelmişti. Ancak geçtiğimiz yılın sonlarında başlayan rallide, 17 Aralık 2020 tarihinde Bitcoin bu direnci adeta parçaladı. 3 aydır devam eden bu rallinin devamında, son dönemdeki en önemli psikolojik direnç bölgesi de aşılmış oldu.

Bitcoin’in Piyasa Değeri ve Hakimiyeti

Bitcoin’in fiyat rekorunu kırması, sadece Bitcoin yatırımcıları için iyi haber olmakla kalmıyor. Zira Bitcoin’in değer artışı yaşamasıyla birlikte, dolaylı ya da doğrudan diğer altcoinler de bu artıştan payını alıyor. Gelen son yükseliş ile birlikte Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %61 seviyesine ulaştı ve piyasa değeri de 1 trilyon dolar seviyesine yaklaştı.

Bitcoin Fiyatı İçin Kim Hangi Tahmini Yaptı?

Geçtiğimiz ayda, Bitcoin durgunluk dönemine girdiğinde Bloomberg Inteligence analisti Mike McGlone, Bitcoin’in kısa vadede 50 bin dolara ulaşacağını ifade etmişti. McGlone ayrıca, 2021 yılı sonlanmadan önce Bitcoin’in 100 bin doları göreceğini de ifade etmişti. Bir diğer yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao da Bitcoin yorumunu paylaştı ancak tahminde bulunmadı. Zhao paylaşımında “Yorum yok, geri döndüm, Bitcoin 50 bin dolar” sözlerini dile getirdi.

Yorum Yap