1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Beyaz Maden Yönünü Ne Tarafa Çevirecek?

Beyaz Maden Yönünü Ne Tarafa Çevirecek?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcılar, kıymeti madenlerden biri olan gümüşü araştırmaya devam ediyor. Gümüş fiyatlarında yaşanan değişimler ile yatırımcılar alım – satım pozisyonlarını belirlemeye çalışıyor. Gümüş, önceki günün aşırı olumlu performansından sonra dün kısmen daha düşük bir performans ortaya koymuş olsa da günü yeşil seviyede kapatmayı başardı. Yaşanan küresel gelişmelerle birlikte gümüş ve birçok emtiada fiyat dalgalanmaları yaşandı. İşte detaylar…

Kıymetli madenler arasında yer alan gümüşün fiyatları, altına paralel olarak dalgalanmaya devam ediyor. Gümüşte yaşanan dalgalı grafikler ile birlikte beyaz maden yatırımcıları da alım – satım pozisyonu belirleyebilmek adına uzmanlardan gelen yorumları ve Kapalıçarşı’dan gelen güncel fiyatları takip ediyor.

Gümüş Önceki Güne Göre Artarak Yatırımcısını Sevindirdi

Yaşanan küresel gelişmeler ile beraber gümüş ve birçok emtiada fiyat hareketlilikleri gözlemlendi. Altın fiyatları ile birlikte en çok araştırılan ve merak edilen değerli madenler arasında yerini alan gümüş, günü 24,09 dolar/ons seviyesinde kapatmıştı. Beyaz maden önceki güne oranla %0,4’lük kazancı ile yatırımcılarını sevindirmiş oldu. Gümüş fiyatları küresel piyasalarda şu sıralar ons başına 24 dolar seviyesinde işlem görürken, yurtiçi piyasalarında gram gümüş 6,10 TL seviyesinden alıcı bulurken, 6,11 TL seviyesinden satış işlemi görüyor.

Bir Başka Emtia: Platin Neleri Etkileyecek?

Öte yandan platin fiyatları da elektrikli araçlardaki talep ve yatırımın artması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın yeşil enerji yatırımlarını artıracağı beklentileri ile birlikte yükselişine devam ediyor. Bir diğer yandan Japonya’nın 2030’lu yılların ortalarında konvansiyonel araç satışlarını yasaklayacağı ve 2050 yılı itibariyle de tamamıyla elektrikli araçlara geçilmesine yönelik çalışmalar yaptığına dair haber akışlarının da etkisi ile birlikte platin fiyatlarında %2’lik bir artış gözlemlendi. Küresel piyasalarda platin fiyatları %1,94’lük bir artış ile ons başına 1.032,42 dolar seviyesine kadar yükseldi. Birtakım nikel ve bakır cevherlerinde bulunan platin; kuyumculukta, laboratuvar ekipmanlarında, elektrik kontaklarında, diş sağlığında ve otomobil egzoz kontrol araçlarında kullanılıyor.

Küresel Emtia Piyasalarında Son Durum

Küresel emtia piyasalarında yaşanan gelişmelerle gözlemlenen değişimler ve sonuçları şöyle:

  • Altın %0,62 artış ile 1.839,57 dolar
  • Gümüş % 0,14 düşüş ile 23,99 dolar
  • Platin %1,72 artış ile 1.030,38 dolar
  • Brent petrol %0,44 artış ile 48,18 dolar
  • Bakır %0,32 düşüş ile 7.675,00 dolar
  • Paladyum %0,12 düşüş ile 2.400,23 dolar

Seviyelerine ulaştı.

Troy Kıymetli Madenler Gümüş Analizi

Yurtiçi piyasalarında gram altın 466 TL seviyesine ulaşırken, çeyrek altın 765 TL seviyesine ve cumhuriyet altını da 3.051 TL seviyesine ulaştı. Bunun yanında gram gümüş ise şu sıralar 6,10 TL seviyesinden işlem görüyor. Troy Kıymetli Madenler analizinde gümüşe dair; “Gümüş, önceki günkü aşırı pozitif performansından sonra, dünkü seansta kısmen düşük bir performans göstermiş olsa bile gümüş yeşil bölgede kapatmayı başardı. 24,09 dolar/ons seviyesinden günü kapatan beyaz maden, önceki güne oranla %0,4 kazancı hanesine yazmış oldu.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum Yap