1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Biden Etkisiyle Kripto Paralarda Sert Düşüş!

Son bir aylık süreci oldukça hareketli geçiren kripto para piyasası bugün yeni bir düzeltme yaşadı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in 50 bin doların altına kadar gerilediği düzeltme üzerine ABD Başkanı Joe Biden’in vergi planlarının etkili olduğu söyleniyor. Analistler ise Bitcoin’in gerilemeye devam edeceğini açıkladı.

Biden Etkisiyle Kripto Paralarda Sert Düşüş!

Kripto para piyasasında yine sert düzeltme meydana geldi. Lider kripto para birimi Bitcoin’in dominası 3 yılın ardından ilk kez yüzde 50’nin altına indi. Sert düzeltme yaşayan Bitcoin 50 bin dolar seviyesinin altını gördü. Bu gerilemenin üzerinde ise ABD’de konuşulan vergi düzenlemelerinin etkili olduğu biliniyor. Joe Biden’in vergi planı sadece kripto para piyasasını değil, aynı zamanda global piyasaları da olumsuz etkiledi.

Kripto para piyasasında Joe Biden’in vergi planının etkisi ile yaşanan gerileme en çok Bitcoin üzerinde etkili oldu. Önceki rallilerde Bitcoin’den daha fazla gerileyen altcoinlerin bu ralli de ise dirençlerinin koruması dikkat çekti. 50 bin dolar seviyesinin altına düşerek endişe yaratan Bitcoin ile ilgili değerlendirme yapan uzmanlar ise düşüşün devam etmesinin bekliyor.

ABD’deki Vergi Hazırlıkları Bitcoin’i Kötü Etkiledi

Bitcoin’de yaşanan sert düzeltme üzerinde ABD Başkanı Joe Biden’in vergi düzenlenmesine yönelik açıklamalarının etkili olduğu düşünülüyor. Biden kripto para piyasasının regüle edilmesi için yeni çalışmalar yapacağını ve regülasyonlara vergilerin de dahil edileceğini açıklamıştı. Kripto para regülasyonları için meclise tasarı sunması beklenen Biden’in Bitcoin’i olumsuz etkilediği iddia ediliyor. Biden seçim döneminde de bu düzenlemelerin sinyalini vermişti.

Joe Biden’in sunacağı yeni tasarı ile sermaye geliri vergisinin en az iki katına çıkması bekleniyor. Biden seçim kampanyaları döneminde milyarderlerin vergi oranlarının yükseltileceğine yönelik açıklamalar yapmıştı. Milyoner yatırımcılardan yüzde 43.4 gibi devasa bir oranda vergi alması beklenirken, bunun piyasadaki balinaların Bitcoin satışlarını hızlandırdığı düşünülüyor. Bir yıl içinde 1 milyon dolardan fazla kazanan kişileri kapsaması planlanan vergi düzenlemesi ile harekete geçen Bitcoin balinaları, sert düzeltmenin en önemli nedeni olarak görülüyor.

Bitcoin balinalarının yüklü satış yapmalarının ellerindeki fonların tespit edilmesini zorlaştırmak olduğu iddia ediliyor. Bu şekilde vergi yükümlülüğünü en aza indirmeyi planlayan balinalar, ilerleyen günlerde de satışlara devam edebilir.

Altcoinler Düşüş Eğilimine Direnç Gösteriyor

Kripto para piyasasında görülen düşüş eğilimi bu sefer şaşırtıcı şekilde en çok Bitcoin üzerinde etkili oldu. Önceki rallilerde Bitcoin’den daha fazla değer kaybı yaşayan altcoinler bu sefer ise dayanıklı görünüyor. Bu gerilemeden en az hasar alan altcoin Ethereum olurken, Chainlik ve Band Protocol gibi altcoinler de sağlam duruşlarını sürdürdü.

Uzman İsimler Bitcoin İçin Felaket Senaryolarını Açıkladı

Kripto para uzmanları bir süredir Bitcoin’in sert bir düzeltme yaşamasını bekliyordu. Lider kripto paranın 50 bin doların altına düşmesine şaşırmayan analistler, gerilemenin devam edebileceğini iddia etti. Birçok analist Bitcoin için 42 bin doların destek seviyesi olabileceğini belirtti.

Yorum Yap