1. Ana Sayfa
  2. Altın

Biden ve Powell’ın Açıklamalarıyla Altın Değer Kazandı

Dün, küresel piyasalarda ABD kanadından yaşanan gelişmelere bağlı olarak değer kazanan dolar karşısında düşüş eğilimine geçen altın, bugün yine ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak yönünü yeniden yukarı çevirdi. Yeni başkan Joe Biden’ın mali teşvik paketi ile ilgili yaptığı açıklamalara ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalara bağlı olarak yeni günde yükselen altın için, gün içinde yaşanan gelişmeler takip edilecek.

Biden ve Powell’ın Açıklamalarıyla Altın Değer Kazandı

Küresel piyasalarda haftalardır düşüş eğiliminde olan dolar, dünkü yükselişi ile birlikte altın fiyatlarındaki gerilemeyi desteklemişti. Türk Lirası karşısındaki değer kayıplarını artan petrol fiyatları ile sınırlayan dolar karşısında, yurtiçi piyasalarında gram altın da değer kaybederek karşılık vermişti. Yılbaşından hemen sonra sert yükselişler sergileyen altın, yılın ikinci işlem haftasında düşüş eğilimine geçmiş ve hafta boyunca bu bantta seyretmişti. Düşüş eğilimini dün de devam ettiren altın, ikinci işlem haftasının son gününde ABD kanadından gelen açıklamalara bağlı olarak yönünü yeniden yukarı çevirdi. ABD Başkanı Joe Biden, uzun bir süredir gündemde olan mali teşvik paketine ilişkin açıklamalarda bulundu ve nihayet 1,9 trilyon dolarlık paketi duyurdu. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell da yaptığı açıklamalarda, varlık alım programının seyrini koruyacağını ve aynı seviyede sürdürüleceğini belitti. Biden ve Powell tarafından yapılan açıklamalar sonrasında altın, yeni güne değer kazancıyla başladı. Bir diğer yandan, ABD kanadında yapılan açıklamalar küresel piyasalarda dolara olan güveni azaltırken, enflasyon beklentileri de altın fiyatlarını destekleyen bir diğer önemli unsur olarak kaydedildi. Altın fiyatları için hafta arasından önce, gün içinde yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek.

Joe Biden’ın Paket Önerisine Cumhuriyetçilerden İtiraz Gelebilir

Dün küresel ekonomi piyasalarında yaşanan en önemli gelişme, ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı açıklamalar olarak kaydedildi. Açıklama öncesinde piyasalarda başlayan hareketlilik, açıklama sonrasında da hız kesmeden devam etti. Biden, yaptığı açıklamalarda 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketini Kongre’nin onayına sunacaklarını söyledi. Ancak Biden’ın açıklamalarında, harcamaların ve masrafların (devlet yardımları ve yerel hükümetlere yardım gibi) büyük çoğunluğunun demokratların önceliği için ayrılmış olması dikkat çekti. Bu da küresel piyasalarda, cumhuriyetçilerin Kongre’de pakete itiraz etme ihtimalini gündeme getirdi. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell da varlık alım programının seyrini koruyacağını belirtti ve bu açıklamalara bağlı olarak ons altın yeni güne yükseliş eğiliminde giriş yaptı.

ANZBG Emtia Stratejisti Daniel Hynes Yükselen Altını Değerlendirdi

Açıklamalar sonrasında değer kazancı yaşayan ons altına ilişkin, ANZBG (Australia New Zealand Banking Group) Emtia Stratejisti Daniel Hynes analizlerini ve yorumlarını dile getirdi. Hynes yaptığı açıklamalarında altında başlayan bu yükselişlerin, tahvil faizlerinin artması ve riskli varlıkların değer kazanması ile birlikte sınırlanabileceğini belirtti. Hynes, varlık programının 2021 yılının altın için baskılayıcı haber olacağını da dile getirdi.

Güncel Altın Fiyatları

Haftanın son işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.850,47 dolar – satış 1.850,91 dolar
  • Gram altın alış 439,54 TL – satış 439,65 T
  • Çeyrek altın alış 716,00 TL – satış 727,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.857,00 TL – satış 2.898,00 TL

Yorum Yap