1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Biden Vergi Planını Açıkladı, Bitcoin Sert Düştü!

Kripto para piyasaları yeni güne çok büyük geri çekilmeler ile uyandı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), rekor seviyelerine ulaştıktan sonra büyük bir geri çekilme yaşayarak 51 bin dolar bandına kadar gerilemişti. Piyasalarda paniğe neden olan bu geri çekilmeden sonra toparlanarak 56 bin dolar seviyelerinde dengelenen Bitcoin, ardından yeni günde 49 bin dolar seviyesini gördü. Bitcoin’in sert değer kayıplarını neredeyse tüm altcoinler de izledi ve yeni günde piyasalar kızıla boyandı. Yaşanan bu sert düşüşlerde ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi planlamalarının etkisi olduğu düşünülüyor.

Biden Vergi Planını Açıkladı, Bitcoin Sert Düştü!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için Mart ayının kayıplarla geçmesi bekleniyordu. Zira 2011 yılından 2021 yılına kadar Mart ayları Bitcoin için istisnasız kayıplarla geçmişti. Bu geleneğin devam edeceği düşünülürken Bitcoin Mart ayını kazançlarla kapattı ve bu kazançları Nisan ayına da taşımayı başardı. Bitcoin’in artan fiyatı ve azalan piyasa hakimiyeti ile Nisan ayı başlarında piyasalarda değer artışları görülmeye başlandı. Bitcoin’in 64 bin 895 dolar ile rekor kırmasının ardından, 5-15 Nisan tarihleri arasında birçok kripto para birimi kendi rekoruna koştu.

Ancak 17-18 Nisan tarihinde başlayan sert geri çekilmelerin hala etkisini gösterdiği görülüyor. Üstelik 23 Nisan tarihinde bu geri çekilmeler yerini adeta çakılmalara bıraktı. Bitcoin’in fiyatı 49 bin dolar bandına sarktı, piyasa değeri de 932 milyar dolar bandına kadar geriledi. Piyasaları kızıla boyayan bu düşüşlerin arkasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın dile getirdiği vergi planlamalarının olduğu düşünülüyor.

Piyasalarda Bitcoin ve Genel Durum

Coinbase verilerine göre Bitcoin 23 Nisan sabah saatlerinde 49 bin dolara kadar geri çekildi. Bitcoin’in sert düşen fiyatıyla birlikte piyasa değeri de 1 trilyon dolardaki önemli seviyeyi kaybederek 932 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’e paralel olarak neredeyse tüm altcoinlerin de sert değer kayıpları yaşaması ile birlikte kripto para piyasalarının toplam değeri de 2 trilyon dolardaki seviyeyi kaybederek 1,89 trilyon dolar seviyesine geriledi. Bitcoin’deki sert düşüşleri, piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para arasında en yakından XRP ile Dogecoin’in (DOGE) takip ettiği görülüyor. Yeni gündeki düşüşlerde XRP %24 ve DOGE da %17 oranında değer kaybı yaşadı.

Joe Biden’ın Vergi Planlamaları

Piyasalarda yaşanan sert değer kayıplarının arkasında Joe Biden’ın seçimler öncesindeki propagandalarda da dile getirdiği vergi planlaması hakkında yaptığı konuşmaların etkili olduğu düşünülüyor. Biden’ın kripto paralara karşı regülasyonları artıracağı ve bu düzenlemelere vergi yükünün de ekleneceği ifade ediliyor. Ortaya koyulan iddialarda, Joe Biden’ın önümüzdeki günlerde vergi planlaması için Kongre’ye taslak sunması bekleniyor. Bloomberg haberine göre taslakta, şu anki sermaye geliri vergisinin en az 2 katı olacağı vurgulandı. Biden vergi konusunda gözünü özellikle milyoner yatırımcılara dikti. Biden’ın milyoner yatırımcılardan %43,4 oranında rekor düzeyde vergi alması bekleniyor.