1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Bill Gates Yıllar Sonra İlk Kez BTC Hakkında Konuştu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2017 yılındakine benzer şekilde 2020 yılında da yenir rekor seviyelerine yükselmeyi başardı. Ancak 2020 yılındaki rekor hareketliliklerinde, özellikle de kurumsal şirketlerin yatırımları etkili oldu. Yeni yılda da devam eden bu yatırımlar sonrasında fiyatını 52 bin doların üzerine çıkaran Bitcoin için, geçtiğimiz gün gündeme gelen Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yıllar sonra ilk kez Bitcoin hakkında konuştu.

Bill Gates Yıllar Sonra İlk Kez BTC Hakkında Konuştu

2017 yılında, kripto para piyasalarında benzersiz bir yukarı yönlü hareketlilik yaşandı ve o dönemde bireysel yatırımcıların yoğun ilgisi ve katkılarıyla lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 20 bin dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. 3 yıl boyuna tüm zamanların rekorunu bu bölgede tutan Bitcoin için, 2020 yılında bu kez devreye kayda değer biçimde kurumsal şirketler girdi. İlk olarak MicroStrategy şirketinin Bitcoin yatırımı yapmasıyla birlikte açılan kurumsal yatırımcı tüneline daha sonra birçok kurumsal şirket daha dahil oldu. Kurumsalların yatırım yapmaya başlaması ile birlikte Bitcoin bu kez geçtiğimiz yılın Aralık döneminde 20 bin dolarlık rekorunu geçmeyi başardı ve bu rekor hareketliliği gibi kurumsalların yatırımları da 2021 yılında durulmadı. Kurumsalların Bitcoin ilgisi yeni yılda da devam etti ve bu Bitcoin’e yeni rekorları getirdi. Son olarak geçtiğimiz günlerde Bitcoin ile ismi geçen Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, yıllar sonra ilk kez Bitcoin hakkında konuştu.

Bitcoin Fiyatında Kurumsalların Etkisi

Geçtiğimiz yıla benzer şekilde bu yılda da kurumsalların Bitcoin yatırımları devam etti. Son olarak Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık yatırımı sonrasında ayaklanan Bitcoin, fiyatını 52 bin dolara kadar çıkarmayı başardı. Gelen yeni rekor sonrasında, geçtiğimiz gün Microsoft’un da Bitcoin yatırımı ile adı anılmaya başlamıştı. Bunun üzerine, CNBC’de Squawk Box programına katılan, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, ilk kez Bitcoin hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Bill Gates Yasa Dışı İşlem Göndermesi Yaptı

Bill Gates, 18 Şubat tarihinde katıldığı programda “Bitcoin’im yok, Bitcoin’de short da değişim. Tarafsızım” açıklamalarını yaptı. Programda Bill Gates’e, Bitcoin üretimindeki elektrik tüketimi hakkında da sorular soruldu. Zira geçtiğimiz gün Cambridge Üniversitesi’nin araştırması sonucunda, Arjantin gibi ülkelerde Bitcoin üretiminin daha fazla elektrik tükettiği ortaya çıkmıştı. Bill Gates, açıklamalarında Gates Foundation bünyesinde zaten Bitcoin’e benzer para çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Vakfın yürüttüğü dijital ortamda maliyet düşürme çalışmalarında, kimin ne yaptığının görülebildiğini ve yasa dışı eylemler olmadığını belirten Gates, böylece Bitcoin’e de yasa dışı işlem göndermesi yapmış oldu.

Gates 3 Yılın Ardından Artık Bitcoin İçin Nötr

2018 yılında yaptığı açıklamalarda, elinde Bitcoin olsa açığa satış yapacağını söyleyen Bill Gates, aradan üç yıl geçtikten sonra Bitcoin’e karşı artık daha nötr, tarafsız bir tavır takınmaya başlamış gibi görünüyor. Kendi kişisel portföyünde Bitcoin’i olmadığını ifade eden Gates, Bitcoin fiyatı ile ilgili olarak da çekimser cevap verdi ve “Fiyat öngörüm yok, bilemiyorum” dedi.

Yorum Yap