1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Binance Bir Yasaklama Şoku Daha Çin’den Geldi!

Dünyanın en ünlü kripto para borsalarından Binance, Çin’den gelen yasaklar ile bugün gündeme bir kez daha yerleşti. Binance Çin’in büyük güvenlik duvarı ardındaki engelli web siteleri arasına katıldı.

Binance Bir Yasaklama Şoku Daha Çin’den Geldi!

8 Temmuz’da birçok Binance kullanıcısı Binance borsası platformunun Çin’de yasaklandığını içeren açıklama ile güne başladılar. Çin’in güvenlik duvarı ardında kalan yeni web adreslerinden biri de Binance kripto para borsası platformu oldu. Sabah saatlerinde gündeme yansıyan bu yasaklamanın bugün kripto para borsasında ve kripto para fiyatlarında yansımaların olabileceği analistlerce konuşuluyor. Analistler tahminlerini sunarken ilk değer kayıpları ile Bitcoin ve Ethereum tarafından geldi.

Binance’ye Mobil Üzerinden Erişim Engellendi!

Kiripto para blogcusu Colin Wu’ya göre arka uç AIP çağrılarını engellemesine bağlı olarak, borsanın mobil uygulamasına da şuanda Çin üzerinden bir erişim sağlanamıyor. Ülkenin “büyük güvenlik duvarı“ adı verdiği sistemi artık Binance borsasına erişimi önlüyor. Sadece sanal ağ ve özel ağ hizmeti VPN kapsamında borsaya erişim gerçekleştirilebiliyor. Ancak, Huobi ve OKEx gibi Binance kripto para borsasının rakipleri olan borsalara Çin’den erişim sağlamak şuanda mümkün. Biliniyor ki Binance ve diğer birkaç kripto para borsası hakkın yapılan anahtar kelime aramaları, Çin’in internet hizmeti tarafından kara listelere dahil edildi.

Kripto para uzmanları Çin’in Binance borsasını yasaklama kararının geçen aylarda gündeme gelen madencilik işlemlerini yasaklama projesinin bir ayağı olduğunu açıkladılar. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance başlangıçta, Çin merkezli olarak ortaya çıkmıştı. Ancak 20217 yılına gelindiğinde kripto yasakları ve kısıtlamaları sebebiyle yurtdışına merkezi taşımak zorunda kalmıştı. Binance aslına bakılırsa dünya çapında ciddi düzenlemeler ile karşılaşması olası bir kripto para borsası olarak görülüyor.

Binance İngiltere Bankalarınca Engellendi!

Birden fazla İngiltere bankası bu haftaya girdiğimizde ticaret platformuna ülkelerinden yapılan ödemeleri engellediler. Bu engelleme durumlarını ne kadar süreceği hakkında ise net bir açıklama yapılmadı.

Binance borsasının farklı ülkeler tarafından kısıtlamalar ve yasaklar ile gündeme getirilmesi ardından kripto para dünyasını etkileyen bu haberler, kripto para fiyatlarında da hareketlenmeye sebep oldu. Sabahın erken saatlerinde Bitcoin ufak düşüşler yaşayarak, 33 bin dolar seviyesinden işlem gördü. Bu düşüş ile Bitcoin piyasa değeri 28,4 milyar dolarlık son 24 saate ait işlem hacmini tabloya aldı.

Bitcon ve Ethereum Fiyatı Düşüşte!

Bitcon saatler 09:44’ü gösterdiğinde ise %1.29 oranında değer kaybı yaparak, 32.852 dolar seviyesinden işlem gördü. Bitcoin’in son 24 saat içinde grafiğe yansıttığı en yüksek fiyat değeri 33.259 dolar ve en düşük fiyat değeri ise 32.133 dolar oldu. Geride bıraktığımı son 7 günlük süre bazından Bitcoin için tabloya gelen en verimli fiyat değeri 35.937 dolar ile en düşük fiyat 32.133 dolar seviyesindeydi.

Analistler Bitcoin’in geride bıraktığımı 30 günü ele alan grafiğindeki tepe fiyatlanmayı 41.295 dolar ve dip fiyatlamayı ise 28.893 dolar olarak açıkladılar. CoinMarket verilerine bakıldığında ise son 90 gün içinde tabloya gelen en yüksek BTC fiyatının 64.863 dolarlık rekor fiyat olduğu görülüyor.

Binance’ye yönelik yasakların gündemde yankı bulması ardından değer kaybı yönünde ilerlemeye başlayan bir diğer kripto para ise piyasanın ikinci en güçlü varlığı Ethereum oldu. Ethereum saatler 09:50’yi gösterdiğinde 2.125 dolar düzeyinden işlem görerek %4.40 oranında değer kaybı içine giriş yaptı. Ethereum geride bıraktığımız son 7 günlük sürede en yüksek 2.403 dolar düzeyinden ve en düşük 2.021 dolardan işlem gördü. Geride kalan son 30 günlük fiyat ilerleyişinde ise tepe fiyatlanmanın 2.639 dolar ve dip fiyatlanmanın 1.707 dolar olduğu görüldü.

Çin’in Kararları Piyasayı Her Daim Etkiliyor!

Daha önce Çin’in madencileri yönelik yasağı açıklaması ardından da kripto para piyasasında aşağı yönlü düzeltmeler başlamıştı. Hatta hemen ardından gelen madencilerin göç haberleri ile fiyat değer kayıpları belirli bir süre devam etmişti. Teksas gibi eyaletlerden madencileri iyimser bir yaklaşımın olması ise gündemin bir nebze sakinleşmesini sağlamıştı. Ancak bu süre zarfından düşen hash gücünün piyasaya etkileri gözlemlenmişti. Çin verdiği kararlar ile kripto para fiyatlarını ve yatırımcıların kazanç potansiyellerini dolaylı olarak etkiliyor.

Piyasa bakıldığında değer kaybı içinde olan diğer kripto paralar ise Dogecoin, MATIC Coin, XRP Coin, BNB Coin, LTC Coin, ADA Coin gibi önemli kripto para birileri oldular. Tüm bu kripto paralarda Çin’in Binanceyi yasaklaması ardından gelen % ve üzeri değer kayıpları sahnede.

Altcoinler Son Durum Nasıl?

BNB Coin saatler 09:57’yi gösterdiğinde %2.82 oranında değer kaybederek 310.59 dolar seviyesinden işlem gördü. BNB’nin geride kalan son 24 saatte kayda aldığı en yüksek fiyat değeri ise 320.21 dolardı. MATIC Coin aynı dakikalarda %5 üstü değer kaybı ile 1.04 dolar seviyesinden işlem görürken, LTC Coin %1.87 oranında düşüş yaparak 131.23 dolardan işleme girdi. XRP Coin’e bakıldığında %2.19 oranında fiyat düşüşü ile 0.6185 dolarlık işlem fiyatı tabloya yansıdı ve ADA Coin ise %2.88 düşüşle 1.33 dolar seviyesine iniş yaptı.

Bugün piyasanın genelinde yeşil alanda bir işlem görülmezken, fiyatların aşığı yönlü düzeltmelerinin satış baskılarını oluşturabileceğinden söz ediliyor. Analistler yakın fiyat takibinin önem kazandığı bir gün içine giriş yaptığımızın altını çizdiler.

Yorum Yap