1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Binance CEO’su Ethereum Kıyaslaması İle Gündemde

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda olan Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao, Ethereum (ETH) ile ilgili yaptığı yeni yorumlarla gündeme geldi. Zhao’nun sosyal medyada 2017 yılında kurulan Binance’nin kendi kripto parası Binance Coin (BNB) ile Ethereum’u kıyaslaması kripto para piyasalarında kısa sürede en çok konuşulanlar arasına girdi.

Binance CEO’su Ethereum Kıyaslaması İle Gündemde

Kripto para borsası olan Binance 2017 yılında kuruldu ve borsa, işlem hacmi bakımından yaklaşık dört yılda dünyanın en büyük kripto para borsası konumuna yükseldi. Bu süreçte Binance borsası, kendi kripto varlığı olan Binance Coin’i (BNB), kendi blockchain ağını ve kendi merkezi olmayan ağını piyasaya çıkardı. Bu süreçte sürekli olarak yükselen Binance, birçok kez Ethereum (ETH) ile kıyaslamalara sokulunca, hem Binance CEO’su Changpeng Zhao hem de Ethereum kurucusu Vitalik Buterin zaman zaman karşılıklı atışmalar yaşadı. Ethereum ağı ve Binance ağı konusunda bu kıyaslamalar devam ederken, Changpeng Zhao bu atışmaları daha ileri seviyeye taşımaya karar verdi ve Twitter’dan bazı paylaşımlarda bulundu.

Zhao İşlem Ücreti Farklarını Ortaya Koydu

Bugün Twitter’da Binance CEO’su Changpeng Zhao, daha önceden beri süren Ethereum kıyaslamalarına ilişkin bazı paylaşımlarda bulundu. Ethereum ağı ile Binance Smart ağını kıyaslayan ve bu konuda Ethereum’u iğneleyen Zhao, işlem ağlarındaki işlem ücretlerini gündeme getirdi. Zhao yaptığı paylaşımlarda Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin her bir işlem için 155 dolar olduğunu, buna karşılık Binance Smart ağındaki işlem ücretlerinin her işlem için sadece 0,15 dolar olduğunu ifade etti. Öte yandan Zhao, Binance Smart ağının %100 uyumlu olduğunu da belirtti. Merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe, Ethereum ile Binance arasında büyük bir rekabetin olduğu biliniyordu ve taraflar daha önce de bu gibi atışmalarla karşı karşıya gelmişti. Şimdi Zhao, yaptığı paylaşımlarla bu atışmayı alevlendirecek gibi görünüyor.

Zhao, ETH – BNB Kıyaslamalarını Sürdürüyor

Binance CEO’su Zhao’nun, kendi sistemlerinde Ethereum tabanlı DeFi platformuna benzer bir platform oluşturmaya çalıştığı biliniyor. Zhao zaten bunu hiç saklamadan, bu çalışmalarını belli eden ve destekleyen nitelikte paylaşımlarda da bulunmuştu. Son olarak Twitter’da bir kullanıcının Zhao’ya “Ethereum için işlem ücreti 157 dolar ama Binance Coin işlem ücreti 0,15 dolar” ifadelerini içeren bir tweet göndermesi sonrasında, Zhao’nun bu tweeti paylaşması bir kez daha bunu kanıtlamış oldu. Kripto para piyasalarında, lider altcoin Ethereum için yapılan en büyük eleştiri, Etheruem’un hala ölçeklenmede yaşadığı sorunlar olarak biliniyor. ETH için yoğun işlemler başladığında, altcoin her defasında tıkanıklık yaşıyor ve tam da bu sebepten ETH ağı “ETH Katili” olarak anılıyor. Fakat yine de hala hiçbir ağ projesi, ETH ağının önüne geçemedi.

ETH 2.0 Güncellemesi Tartışmaları Kökten Bitirebilir

Lider Ethereum’un işlem hacmi, yaşadığı son fiyat artışları ile birlikte son 24 saatte 72 milyar dolara ulaşmayı başardı. Bunun yanı sıra BNB işlem hacmi ise hala 1 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. Bu da iki kripto varlığı kıyaslayınca, ağlarda yaşanan yoğunluğun neden bu kadar farkı olduğunu ortaya koyuyor. ETH’de yaşanan tam da bu yoğunluk sebebi ile ETH 2.0 güncellemesi devreye sokuldu ve güncelleme tamamlanırsa, Binance CEO’su Zhao’nun eleştirecek bir şeyi kalmayacak gibi görünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir