1. Anasayfa
  2. Analizler

Binance CEO’sundan Gelecek İçin BTC Yorumu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, tarihsel olarak incelendiğinde aslında bir döngüde ilerliyor. 4 yılda bir Bitcoin blok ödüllerinde ve üretim arzında yarılanma oluyor ve her yarılanma döneminden sonra Bitcoin fiyatı yükselişe geçiyor. Daha önce her defasında tekrar eden bu durum birçok kişi gibi Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun da dikkatini çekti ve Zhao, bu konuyla ilişkili olarak geleceğe yönelik açıklamalarda bulundu.

Binance CEO’sundan Gelecek İçin BTC Yorumu

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) sergilediği fiyat hareketlilikleri çoğu zaman birçok kişi tarafından volatilite nedeni ile eleştiriliyor olsa da uzun vadede bakıldığında Bitcoin’in aslında kademeli olarak yükseliş göstermiş olduğu görülüyor. Bu durumun ilerleyen dönemlerde de devam edip etmeyeceği elbette bilinmiyor ancak birçok kişi geçmiş örneklerden yola çıkarak bu durumun ilerleyen zamanlarda da aynı şekilde devam edeceğini düşünüyor.

Özellikle lider Bitcoin’in blok ve üretim arzında yarılanma olduğu dönemlerde, Bitcoin fiyatının bugüne kadar hep yükseliş yaşadığı görülüyor ve bu durum birçok yatırımcı gibi, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao’nun da dikkatini çekti. Zhao, blok ödüllerindeki yarılanma ve sonrasında artan fiyatlardan yola çıkarak Bitcoin adına geleceğe yönelik birtakım açıklamalarda bulundu. 4 yıl sonrasına ilişkin referans olacak açıklamalarda bulunana Zhao’nun açıklamaları, yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı.

Blok Ödülleri 6,25’e Kadar Düştü

Binance CEO’su Changpeng Zhao, aslında blok ödüllerindeki yarılanma dönemleri ile ilgili olarak geçtiğimiz yıl da bazı açıklamalarda bulunmuştu ve Zhao’nun yarılanma ile ilgili olarak güncel açıklaması, o dönemki açıklamalarını hatırlattı. Zhao geçtiğimiz yıl, blok ödüllerindeki yarılanmalardan yola çıkarak yaptığı açıklamasında, herkesin bu yarılanmanın Bitcoin fiyatına etki edip etmeyeceğini konuştuğunu ve 3 yıl içinde aynı konunun tekrar gündeme geleceğini dile getirmişti. Lider Bitcoin’in üretim süresine göre ortalama 4 yılda bir blok ödüllerinde yarılanma yaşanıyor, 50 blok ödülü ile başlayan döngüde, şimdi bu ödüller 6,25’e kadar düştü.

Zhao’nun 2020 Tahmini Gerçekleşti

Bitcoin’in 21 milyonluk sınırlı bir arzının olduğu biliniyor ve şu ana kadar yaklaşık 19 milyonu üretildi. Her 4 yılda bir yarılanma oluyor ve kazılan Bitcoin’in sayısı da blok ödülleri gibi yarı yarıya düşüyor. Şimdilerde 6,25 olan blok ödüllerinin döngüsel olarak yarılanma yaşanması, piyasadaki Bitcoin miktarının azalması anlamına geliyor ve bununla birlikte likidite ve arz sınırlaması yaşanıyor. Binance CEO’su Zhao da yaptığı açıklamalarda bu durumu vurguladı. 2020 yılında konuya ilişkin olarak tahminde bulunan Zhao’nun geçtiğimiz yılki tahmini gerçekleşti.

Stok – Akış Analizine Göre BTC 1 Milyon Doları Bulabilir

Geçtiğimiz yıl Zhao, Bitcoin fiyatına ilişkin başarılı bir tahminde bulunmuş oldu ve 2021 yılında Bitcoin 50 bin dolar sınırını geçti. Bitcoin fiyatının stok – akış analizine göre 1 milyon dolara ulaşabileceği de belirtiliyor. Üstelik yarılanma azalarak devam ederken, kurumsalların ilgisi de artarak devam ediyor ve kurumsallar Bitcoin almayı sürdürüyor. Zhao’ya göre azalan Bitcoin arzında kurumsalların Bitcoin alımları artarak devam ettikçe, 1 Bitcoin’in fiyatı daha uçuk seviyelere gelecek.