1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Binance Coin (BNB), Cardano’yu (ADA) Yine Solladı!

Mart ayının ikinci haftası kripto para piyasaları için, özellikle önceki iki hafta ile kıyaslandığında hızlı ve yukarı yönlü olarak hareketli başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), tekrar 52 bin dolar üzerinde seyrederken, bu hareketlilik altcoinlere de yansıdı ve birçok altcoin bu hareketlilikten payını almaya başladı. Altcoinlerin de harekete geçtiği haftada, geçtiğimiz günlerde yaptığı ataklar sonrası Caradano’nun (ADA) önüne geçmeyi başaran ancak daha sonra tekrar gerileyen Binance Coin (BNB), yeniden ADA’nın önüne geçti.

Binance Coin (BNB), Cardano’yu (ADA) Yine Solladı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart ayının ilk haftasını kötü geçen dönemin ardından nispeten durgun geçirdi. Mart ayının ilk haftasında kripto para piyasalarında Bitcoin öncülüğünde yaşanan konsolidasyon, birçok analiste göre bir yükselişin habercisiydi ve beklenen yükselişler, Mart ayının ikinci haftasında başladı. Dün kripto para piyasalarında başlayan yukarı yönlü hareketlilik, bugün de kendini gösterdi ve Bitcoin tekrar 52 bin dolar üzerinde seyretmeye başladı. Bitcoin’in yukarı yönlü hareketliliğinde piyasalar da Bitcoin’e paralel tepki vermeye başladı. Bu yukarı yönlü ivmelenmelerde en çok dikkat çeken altcoinlerden biri de Binance Coin (BNB) oldu. Binance Coin, geçtiğimiz haftalarda yaşanan sert yükselişlerde, kazandığı değerler sonrası, piyasa değeri bakımından Cardano’nun (ADA) da önüne geçmeyi başarmıştı. Ancak yaşanan düşüşler ile konumunu kaybeden BNB, yeni haftada tekrar ADA’nın önüne geçmeyi başardı.

ETH Rakipleri Arasındaki Rekabet Tekrar Kızıştı

Kripto para piyasalarında, piyasalara yön veren kripto para birimi çoğu zaman %60’lık piyasa hakimiyeti ile lider Bitcoin oluyor. Ancak altcoinler arasındaki amansız mücadelede, önde gelen altcoinlerde, yarıştaki tavşan görevini ise lider altcoin Ethereum (ETH) görüyor. Ethereum’un rakibi olarak gösterilen önde gelen altcoinler arasındaki mücadele tekrar kızışmaya başladı. Özellikle son haftalarda Cardano ile Binance Coin arasında yaşanan heyecanlı mücadelede, şimdilik kazanan Binance Coin gibi görünüyor. Bu durum önde gelen altcoinlerdeki güncellemelerin, değer artışı olarak onlara geri döndüğünü gösteriyor.

Güncelleme Sonrası Düşen ADA, Yerini BNB’ye Devretti

Binance Coin, Şubat ayının başlarında piyasalarda yaşanan amansız yükselişlerde 340 dolara kadar ulaşarak kimsenin beklemediği seviyelere gelmişti ve bu yükselişte Binance Smart Chain ağının büyük etkisi olmuştu. BNB’nin o dönemki yükselişinde Polkadot (DOT) ve Cardano ise BNB’ye göre yerinde saymıştı. Daha sonra BNB fiyat düzeltmesi yaşayınca, ADA ve DOT bu kez yükselişe geçmiş, Mary güncellemesinin de etkisi ile ADA, piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para birimi konumuna kadar yükselmişti. Güncelleme sonrası düşüşe geçen ADA, listedeki yerini tekrar BNB’ye devretti.

BNB, ADA  ve ETH Son 7 Günlük Performansları

Piyasalarda Mart ayının ikinci haftasında sert yükselişler görülmeye başlamış olsa da BNB’deki bu yükseliş son 7 günlük süreçte başladı. Son 7 günlük süreçte ADA %14 oranında değer kaybetti, BNB ise %11 oranında değer kazandı. Böylece BNB 36 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşırken, ADA piyasa değeri de 35,5 milyon dolarda kaldı. Ancak Ethereum ise aynı süreçte %23 oranında değer kazanarak, iki yakın rakibine de fark attı.