1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Binance Yasağına Rağmen BTC Yükseldi!

Araştırma şirketi Fundstrat’e göre, Birleşik Krallık’ın işlem hacmi en geniş kripto para borsalarından Binance ile ilgili yasaklarına rağmen BTC fiyatları yükseldi. Hafta sonu dip fiyata olan BTC hafta içi yükselişe geçti.

Binance Yasağına Rağmen BTC Yükseldi!

Birleşik Krallık’ın başarılı BTC borsalarından biri olan Binance hakkında belirli yasakları uygulamasına rağmen Bitcoin fiyatları Salı günü artıştaydı. Cumartesi günü 30 bin dolar seviyesinde fiyatlanan BTC, Salı günü 35 bin dolar düzeyinin üzerine çıkmayı başardı. Bu fiyat artışının Birleşik Krallık’ta finans yetkililerinin Binance Markets Limited firmasının faaliyetlerini yasaklaması ile aynı anda gerçekleşmesi ise dikkat çekti.

Grider Bitcoin Durumunu Değerlendirdi!

Fundstrat’ın dijital varlık stratejist ekibinin başı Grider, Pazartesi günü yaptığı paylaşımda,“ Bu hafta sonunda kayda geçen fiyat hareketliliğindeki değişimler, piyasanın olumsuz haberlere bağlı birkaç aydır verdiği tepkiler, şuandaki tepkilerden çok farklıydı. Olumsuz haberlerin sürmesine karşın BTC fiyatlarının yükseldiğini şuan görüyoruz. Satıcılar artık yoruldu ve bu fiyatların yukarı yönlü gitmesine neden olabilir.“ ifadelerini kullandı.

Grider Düzeltmede Dalgalanma Olacağına Dikkat Çekti!

Grider fiyat düzeltmeleri yaşanırken bazı dalgalanmalarında gündeme geleceğinin farkında olunması gerektiğini belirtti. Diğer yandan Bitcoin’in 30 bin dolarlık fiyat alanından geri sıçrama yapmasının da oldukça olumlu bir hareket olduğunu açıkladı.

Sözlerine devam eden Grider,“Son olarak meydana gelen fiyat düşüşü, BTC fiyatının 30 bin dolar seviyesine kadar gelip bu bölgede destek bulduğunu gördüğümüz 4.aya girmemize sebep oldu. BTC fiyatının 30 bin dolarlık destek fiyatta bir kez daha tutunmayı başarması, Bitcoin düzeltmesi için dip noktanın 30 bin dolara çok yakın olduğunu belli ediyor. Kripto para piyasası yeniden kendi trendlerini oluştururken, dalgalı hareketlerin grafiklere gelebileceğinin de farkındayız. Hatta 31 bin dolarlık fiyat düzeyinin yeniden test edilmesi söz konusu olabilir. Ancak genel anlamda bakıldığında senelik bazda boğa lehine hareketlerin gerçekleşeceğini ve fiyat artışının gelebileceğini düşünüyoruz.“ dedi.

Bitcoin İçin Süreç Nasıl İşledi?

Bitcoin 2021 senesinin ilk aylarında büyük değer kazanımlarını tabloya almıştı. 2021 yılı Nisan ayında ise kendisine ait olan tüm zamanların rekoru olarak görülen, 65 bin dolar düzeyine en yakın fiyata ulaşmıştı. Ancak ardından Elon Musk’ın artık Tesla otomobil satılarında BTC ödemesi kabul etmeyeceğini açıklaması ile düşüş trendine girmişti. Musk bunun gerekçesi olarak ise BTC madenciliğinin müthiş seviyeli enerji harcamalarını göstermişti. Hemen ardından Çin’in BTC madencilerine ve BTC ticaretine kısıtlamaları getirmesi piyasada hakin olan karamsar havaya katkı sunmuştu.

Guggenheim CIO’su Scott Minerd, geride bıraktığımız hafta Fundstrat’in tahmininden çok daha kötümser bir düşünce ile BTC fiyatının 2021’de 15 bin dolar düzeyine kadar düşebileceğini belirtti. JP Morgan analistleri arasında dikkat çeken Panigirtzoglou ise Haziran girişinde bir açıklama yaparak, kurumsal yatırımcıların ancak BTC fiyatı 30 bin dolar olduğunda devreye girebileceklerini belirtmişti.

Geride bıraktığımız haftalarda Bitcoin üzerinde yaşana her fiyat düşüşünde ve yükselişinde altcoinlerin bu hareketlere nasıl tepkiler verdikleri ise net şekilde görüldü. Özellikle 30 bin dolarlık alana doğru fiyat kaybında pek çok altcoinde de fiyat düşüşleri görüldü. Uzman analistlere göre bu hafta BTC ve diğer altcoinler ise yeşil bölgede işlem görmeye başladılar.

Bitcoin Fiyatında Son Durum Nasıl?

Bitcoin 30 Haziranda saatler 09:31 olduğunda %0.45 oranında değer kazanımı içinde yer aldı. Aynı dakikalarda Bitcoin fiyatı 35.063 dolar seviyesindeydi. Bitcoin geride kalan son 24 saat içinde en yüksek 36.542 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu sürede grafiğe gelen en düşük fiyat değeri ise 34.698 dolar oldu. Bitcoin’in son 7, 30 ve 90 günlük grafikleri ise analistler tarafında bu hafta bir kez daha incelendi.

Geride bıraktığımız son 7 güne ait grafikte BTC için görülen en yüksek fiyat değeri 36.542 dolar ilen en düşük fiyat değeri ise 30.184 dolar oldu. Bu alanda kayda geçen 30.184 dolarlık fiyat ise özellikle acemi yatırımcılar üzerinde FUD ve satış baskısı oluşturan bir fiyat değeri olarak görülüyor.

Bitcoin geride kalan son 30 günlük grafik ele alındığında ise dip fiyatı 28.893 dolardan görerek 30 bin dolarlık önemli desteğinde altına indi. Bu noktada kurumsal şirketlerden ve fiyat analiz platformlardan gelen yorumlar 2021 yılı içinde 15 bin dolarlık fiyata düşüşün olabileceği yönündeydi. Bitcoin için son 90 günü kapsayan grafiklere bakıldığında ise en düşük fiyat değerinin 28.893 dolar olduğu ve en yüksek değerinin 41.295 dolar olarak şekillendiği görüldü.

Bitcoin Altcoinleri Nasıl Etkiledi?

Bitcoin’in fiyat ilerleyişleri sırasında son 90 günde ilk 100 kripto para biriminde düşüşler ve çıkışlar en net şekilde görüldü. Bitcoin’in 30 bin dolar altına düştüğü anlarda kripto para piyasasının ilk 100 altcoin’inin 99’unda değer kaybı hakim oldu. Uzman analistler piyasa çöküşü adı verilen durumun oluşmaması için 2021’de 27 bin dolar altı fiyatların BTC üzerinde görülmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Neyseki bu hafta 35 bin dolar düzeyine ulaşmayı başaran Bitcoin’in bu hareketi Birleşik Karallık’tan gelen kötü habere karşın yapması, yatırımcıların içini rahatlattı. Uzman analistler bu direncin önemli ve sevindirici olduğunu açıkladılar. Analistlere göre bu hafta içinde düşüş yerine bir yükseliş trendi ile 35 bin dolar üstü fiyatlar BTC için tabloya gelebilir. Çünkü uzun dönemdir satış tarafında olunduğu ve satışta doyum noktasına kısa süre içinde ulaşılacağı düşünülüyor. Alıcıların piyasaya giriş olasılıkları konuşuluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir