1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Binance’ye Ait Platform XRP’yi Delist Ediyor!

SEC – Ripple davasının ardından birçok kripto para borsası, XRP’yi listelemeyi durduğunu ya da durduracağını açıklamıştı. Bu konuda en çok merak edilen iki borsadan biri olan Coinbase, geçtiğimiz gün XRP’yi delist edeceğini açıkladı ve ardından gözler Binance borsasına çevrildi. Binance borsası bünyesindeki Swipe Wallet, ABD’li kullanıcılarına artık XRP hizmeti verilmeyeceğini açıkladı. Bu açıklama sonrasında Binance borsasının XRP’yi delist edip etmeyeceği merak ediliyor.

Binance’ye Ait Platform XRP’yi Delist Ediyor!

SEC – Ripple davası, kripto para piyasalarına bir kara bulut gibi çökmüş, bundan da en büyük yarayı XRP almıştı ve almaya da devam ediyor. Dava sonrasında kripto para borsaları art arda XRP’yi listelemeyi durdurduğunu açıklamıştı ancak bu konuda tavrı en çok merak edilen borsa Binance borsası olmuştu. Zira Binance, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda ve 54 milyar dolar değerindeki XRP işlem hacmi ile bu alanda kendisine en yakın olan Huobi borsasının çok önünde bulunuyor. Binance’ye XRP işlem hacmi bakımından en yakın olan Huobi’nin XRP işlem hacmi 22 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Yani Binance’nin XRP’yi delist edeceğini açıklaması, XRP için tam anlamıyla şüphesiz felaket olur. Binance’nin XRP konusundaki tavrının ne olacağı merak edilirken, Bİnance bünyesindeki Swipe Wallet, ABD’de bulunan kullanıcılarına artık XRP hizmeti vermeyeceğini duyurdu. Böylece XRP’yi delist eden platform ve borsalara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Swipe Wallet Son Tarihi Açıkladı: 12 Ocak

Binance bünyesinde bulunan Swipe Wallet, bir mobil uygulama ve bu uygulama sayesinde kullanıcılar kripto varlık transferleri yapabiliyor olmanın yanı sıra, Swipe Visa kartları ile alışverişlerde ödeme de yapabiliyorlar. Swipe Wallet, bu işlemler için 30 farklı kripto parayı destekliyor ve bu varlıkların arasında XRP de bulunuyor. Ayrıca platformun Swipe Wallet (SXP) adında bir tokeni de bulunuyor ve platform, yayınladığı duyurusunda 5 Ocak tarihinden itibaren ABD’de bulunan kullanıcılarına XRP hizmeti vermeyeceklerini, kullanıcıların 12 Ocak tarihine kadar XRP cüzdanlarından tüm paralarını tasfiye etmeleri gerektiğini duyurdu. Duyuruya göre 12 Ocak tarihine kadar XRP cüzdanlarından varlıklarını tasfiye etmeyenlerin hesapları, uygulama tarafından boşaltılacak. Böylece platformda XRP işlemleri tamamen durdurulmuş olacak.

Lennon XRP’yi Listeleyen Borsaların da Sorun Yaşayabileceğini Söyledi

Bu durumun XRP kullanıcılarını Binance açısından korkutmasının bir sebebi bulunuyor. Şöyle ki SEC – Ripple davasının 22 Şubat 2021 tarihinde mahkemeye taşınacağı açıklandı ve ünlü avukat Hailey Lennon, XRP’yi daha önce listelemiş olan tüm kripto para borsalarının bu davadan dolayı sorun yaşayabileceğini belirtti. Bu açıklamaların ardından ABD merkezli kripto para borsaları davayı ya da dava sonucunu beklemeden, XRP’yi delist etti. Binance’nin satın almış olduğu Swipe Wallet platformunun da XRP’yi delist ettiğini açıklaması ise akıllara Binance’nin XRP’yi delist edip etmeyeceği sorusunu getirdi.

Binance ABD Merkezli Değil Ama…

Bu açıklamalar sonrasında Binance’nin doğrudan ABD merkezli bir şirket olmadığı ancak Binance US isimli ABD şubesi aracılığıyla o bölgede hizmet verdiği gündeme geldi. Kripto para piyasaları araştırmacısı Larry Cermak da buradan yola çıkarak, Binance’nin XRP’yi delist etmesini gerektirecek bir sebep olmadığını ifade etti. Fakat Cermak belirttiği ifadenin Binance US için geçerli olmayabileceğini söyledi. Binance’nin ilerleyen günlerde XRP adına nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir