1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin 20 Bin Barajını Kırdı Geçti!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Kasım ayının ortalarında başlattığı boğa koşusunu, Kasım aynın sonunda birçok kripto para borsasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak tamamlamıştı. Bu seviyenin ardından yeniden düşüşe geçen Bitcoin için, kripto para kullanıcıları, 20 bin dolar seviyesinin geçilip geçilemeyeceğini merak etmeye başlamıştı. Bitcoin bugün yaptığı atakla 20 bin dolar seviyesini geçti ve tüm borsalarda, tüm zamanların en yüksek seviyesini tazeledi.

Bitcoin 20 Bin Barajını Kırdı Geçti!

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) için beklenen rekor denemesi, Kasım ayı sonunda 19 bin 736 dolar seviyesi ile gerçekleşmişti. Aslında Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi Aralık 2017’de 20 bin 89 dolar olarak kaydedilmişti. Fakat şu an aktif olan birçok kripto para borsası o dönemde aktif olmadığı için, Bitcoin’in bu borsalarda gördüğü, tüm zamanalrın en yüksek seviyesi 19 bin 736 dolar olarak kabul gördü. Bu konuda Bitcoin’in rekoruna ilişkin kripto para kullanıcıları ve analistleri ikiye bölünmüş olsa da BTC, 2017’den sonraki rekorunu gerçekten de bu seviyede yaşadı. Daha sonra yeni rekor yoklamasının ardından Bitcoin’de düşüşler başladı ve lider kripto para birimi yaklaşık iki hafta boyunca 17 bin 500 dolar ile 18 bin 900 dolar arasında fiyat sıkışıklığı yaşadı. Bu bölgede dalgalı seyreden Bitcoin, geçtiğimiz günlerde kritik olarak gösterilen 19 bin dolar barajını aşarak yeni bir rekor yoklamasına doğru tırmanmaya başladı. 16 Aralık itibariyle Bitcoin, 20 bin 800 dolar seviyesine kadar çıkarak yeni bir rekor belirlemiş oldu.

Bitcoin İçin Boğa Koşusu Başlamış Olabilir Mi?

16 Aralık Çarşamba günü Bitcoin (BTC) birçok borsadaki 17 bin 736 dolar seviyesindeki tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniledi ve 20 bin 800 dolarlık seviyenin üzerine çıktı. Bu yükseliş hamlesi, Bitcoin için kripto para kullanıcılarını ve analistleri ikiye bölen rekor tartışmalarına da son noktayı koydu. Zira Bitcoin, hem 2017 yılında kabul gören hem de 2020 yılında kabul gören rekor seviyelerini aşarak 20 bin 800 dolar seviyesine kadar ulaştı. Birçok analist, Bitcoin’in bu rekor tazeleme hamlesinin, 2021 yılında devam edebilecek olan bir boğa koşusunun başlangıcı olduğunu düşünüyor.

Bitcoin Son Denemesinde Başarılı Oldu

Aralık ayının ortalarında Bitcoin’in kırdığı rekor öncesinde, geçtiğimiz haftalarda BTC için fiyat grafiği oldukça yatay seyrediyordu. Hatta bu fiyat sıkışıklığı, kripto para piyasalarında endişelere bile yol açmıştı. Bazı analistler, çoğunluğun tersine, BTC’nin bu sıkışıklıktan aşağı yönlü bir kırılma ile çıkacağını söylese de piyasadaki çoğunluk haklı çıktı ve BTC rekorunu tazeledi. Fakat BTC fiyatlarında aşağı yönlü kırılma yaşanabileceğini söyleyenlerin dayanak noktası ise aslında hiç de mantıksız değildi. Zira Bitcoin daha önce de 20 bin dolarlık direnç bölgesini test etmiş, her denemenin ardından da sert düşüş yaşamıştı. Ancak lider kripto para birimi son denemesinde nihayet başarılı oldu ve rallisini 20 bin 800 dolarlık yeni rekor seviyesiyle şimdilik tamamladı.

BTC Noel Tatilinden Önce Düşüş Yaşar Mı?

Bitcoin’in yeni rekorunu belirlemesi ile birlikte birçok analist, hızlı bir şekilde teknik açıdan Bitcoin’i değerlendirdi. Analistlere göre bu seviyelerde artışın devam etmesi halinde, ilerleyen saatler için direnç seviyeleri sırasıyla 21 bin 50 – 22 bin 200 – 23 bin 800 dolar olarak öne çıkıyor. Fakat Bitcoin’in bu seviyelere çıkamaması da muhtemel gözüküyor zira Noel tatili yaklaşıyor ve buna benzer bir olay Kasım ayı sonlarında Şükran Günü’nün hemen öncesinde yaşanmıştı.

Yorum Yap