1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin ABD Dolarının Yerini Alabilecek Mi?

Kripto para piyasalarında, daha önce birçok analist ve yorumcu “dijital altın” olarak değerlendirilen, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) gelecek dönemlerde altının yerini alacağını ve hatta altını tahtından edeceğini birçok kez dile getirmişti. Fakat dün, Morgan Stanley Küresel Stratejisti Ruchir Sharma, Bitcoin’in, reel para birimlerinin de yerini alacağını iddia etti ve Bitcoin ile doları kıyasladı.

Bitcoin ABD Dolarının Yerini Alabilecek Mi?

Küresel piyasalarda, Covid-19 salgının etkisi ile neredeyse bütün ekonomi piyasaları sarsıntıya uğradı. Bu sarsıntı bazı yatırım varlıklarına değer katarken, bazı yatırım varlıklarında da değer kayıplarına yol açtı. Covid-19 salgınının, küresel piyasalarda en çok değer kaybettirdiği yatırım varlıklarından biri ABD Doları oldu. Salgın ile birlikte dolar, olumlu aşı haberlerinin yaygın bir şekilde gelmeye başlamasına kadar yıl boyunca kademeli olarak zayıfladı. Bu zayıflama karşısında yatırımcılar, tarih boyunca olduğu gibi yine bir endişe zamanında güvenli liman olarak nitelendirilen altına yöneldi. Bu yönelim ile birlikte altın, küresel anlamda tarihi zirvesine ulaşarak, öngörülenlerin üzerinde değer kazandı. Fakat bir diğer yandan Covid-19 salgınının beslediği yatırım varlıklarından biri de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) oldu. Bitcoin, 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan salgının Mart ayında tavan şekilde tüm dünyada kendini hissettirmesine paralel olarak, 3 bin dolarlık seviyeden yükseliş hareketine başladı. Bitcoin’in Mart ayındaki 3 bin dolarlık dip noktası, hala bu yılın en düşük seviyesi olarak öne çıkıyor. Bu yükseliş ile birlikte Bitcoin, artış göstermeye devam ederek birçok kripto para borsasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu değer kazançları sonrasında birçok analist de Bitcoin’in ilerleyen dönemlerde altını geçeceğini savunmuştu. Fakat Morgan Stanley Küresel Stratejisti Ruchir Sharma, bu kez Bitcoin’in doların yerini alacağını ve kripto para biriminin küresel rezerv para birimi olacağını öne sürdü.

Sharma Dolar İçin Atılan Adımların Yetmediğini Savundu

Ruchir Sharma, pandemi döneminde özellikle ABD Merkez Bankası’nın para basma hamleleri sonrasında doların zayıfladığını ve bu süreçte kripto para birimlerinin dolar karşısında daha güçlü hale geldiğini ifade etti. Sharma öte yandan Bitcoin’in ABD dolarının yerini alarak, küresel rezerv para birimi olacağını da iddia etti. Konuya ilişkin olarak Sharma; “Salgın sürecinde karantina uygulama adımlarına bir çözüm olarak, doların rezerv para statüsünü engellemeyeceğini düşünerek sınırsız para basabileceklerine inandılar. Fakat dolara bir rakip çıktı: kripto paralar…” sözlerini dile getirdi.

Sharma BTC’nin Değer Kazancını İşaret Etti

Richur Sharma, küresel piyasalarda ülke para birimlerinin değer kaybetmesi ile birlikte insanların korku ile kripto paralara yatırım yapmaya başladığını dile getirdi. Öte yandan Sharma, 2020 yılının Mart ayından bugüne kadar Bitcoin’in 4 katın da üstünde değer kazandığını ve en yoğun yatırım varlıklarından birine dönüştüğünü vurguladı.

Sharma’ya Göre ABD Doları Krize Doğru Gidiyor

Richur Sharma, pandemi sürecinin devam etmesi halinde ülke para birimlerinin daha da zayıflayacağını ve ABD dolarına karşı, ülkelerin borçlarını ödemeyeceğini iddia etti. Bu iddiasından yola çıkan Sharma, bu durumun ABD doları için yaklaşan bir kriz olduğunu öne sürdü. Sharma’ya göre borçlar ödenmeyince ABD doları için kriz çanları çalacak ve dünyada dolar hakimiyeti son bularak yerine Bitcoin (BTC) geçecek.

Yorum Yap