1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Adresi Nasıl Alınır?

Bitcoin adresinin çeşitli alma yöntemleri vardır. Yapacağınız işlemler için Bitcoin adresi gereklidir. Bitcoin adresini ücretsiz şekilde kripto para borsaları içerisinden alabilirsiniz. İşte detaylar...

Bitcoin Adresi Nasıl Alınır?

BTC adresi almak için yerli veya yabancı kripto para borsalarından ücretsiz hesap açabilir, ücretli donanım ve yazılım BTC cüzdanı edinebilirsiniz. BTC alımı, satımı ve transfer işlemlerinde gerekli olan Bitcoin adresi sanal cüzdan olarak ifade edilir. Bitcoin cüzdanı olarak da bilinen BTC adresi temini için aşağıda sıralanan ücretli ve ücretsiz 3 seçenek kullanılabilir:

  1. Kripto para borsalarında hesap açılarak BTC adresi temini
  2. Çevrimiçi BTC adresi temini
  3. Çevrimdışı BTC adresi temini

Bitcoin Adresi Nedir, Ne İşe Yarar?

BTC adresi kullanıcı cüzdanını tanımlayan ve Bitcoin sahipliğini gösteren bir adrestir. Bitcoin alım ve satım işlemleri blok zincirlerine kaydedilirken, bahsedilen adrese kayıtlı olarak gösterilir. Ek olarak, yapılan BTC transferleri de cüzdan adresinden cüzdan adresine gerçekleştiği şekliyle blok zincire kaydedilir. BTC adresleri kripto para ile işlem yapmanın yanında, iki kere tanımlanmasını da önler. Klasik bankacılıktaki IBAN numaraları ile BTC adreslerini benzeştirebilirsiniz.

Bitcoin Adresi Almak İçin Borsada Nasıl Hesap Açılır?

Borsada hesap açarak BTC adresi almak geçici Bitcoin depolamak ve Bitcoin satın almak için kullanılır. Yerli ve yabancı kripto para borsaları üzerinden hesap açarak BTC adresine sahip olabilirsiniz. Geçici depolama yöntemi olarak kullanılan ve daha çok BTC alım-satımı için tercih edilen bu adres seçeneği ile sahip olunan kripto paralara erişim için internet bağlantısına gereksiniminiz bulunur. Hesap açılışları için kimlik bilgileriniz gerekmezken, aşağıdaki bilgileri kullanarak dilediğiniz kripto para borsasından Bitcoin adresi temin edebilirsiniz:

  • E-Posta adresi
  • Belirleyeceğiniz şifre
  • Cep telefonu numarası (SMS doğrulama için gerekebilir)

Bitcoin Adresi Almak İçin Çevrimiçi Cüzdan Nasıl Alınır?

Çevrimiçi cüzdan ile BTC adresi almak mobil veya masaüstü cüzdanlardan seçim yapmanız gereklidir. PC, cep telefonu ve tablet ile hesaba erişim yapmanın yanında alışverişte BTC ile ödeme seçeneğini kullanabileceğiniz bu yöntemin zayıf tarafı, cihaza şifre koyulmaması halinde herkes tarafından ulaşılabilmesidir. Geçici depolama yöntemleri arasında gösterilen çevrimiçi cüzdanların güvenilirliği ise yazılımı geliştiren firmalar tarafından sağlanır.

Bitcoin Adresi Almak İçin Çevrimdışı Cüzdan Nasıl Alınır?

Çevrimdışı cüzdan ile BTC adresi almak donanım veya kağıt cüzdan seçeneklerini kullanmanız gereklidir. Soğuk cüzdan adı da verilen bu seçeneklerin en çok önerileni, donanım cüzdanlardır. USB olarak kullanılan ve kripto para muhafaza etmek için tercih edilen donanım cüzdanlar, BTC’lerinizi taşımak ve bilgisayara aktarmak gibi amaçlar için kullanılır. Yüklü BTC satın almalarında tercih edilen donanım cüzdanlar, internet erişimi olmadan kripto paralarınıza erişim fırsatı sunar.

Kağıt cüzdanlar ise ücretsiz olarak oluşturulurken, oluşturulacağı sitenin güvenilirliğinin sorgulanması tavsiye edilir. Kare kod üzerine BTC adresinin ve özel anahtarın işlendiği bu cüzdan tipi, yanma ve kaybolma gibi riskler nedeniyle tavsiye edilmez. Bitcoin’lerinize dilediğiniz an erişim fırsatı sunan ve Bitcoin adresi taşınmasında kullanılabilen kağıt cüzdanlar, daha çok kısa süreli ve geçici gereksinimleri karşılamak için kullanılmalıdır.

Yorum Yap