1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin, Altcoin Yatırımcılarına Tuzak Mı Kuruyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kırdığı rekorların yanı sıra yaşadığı fiyat düzeltmeleri ile de şaşırtmaya devam ediyor. 2020 yılının Mart ayında 3 bin 500 dolar seviyelerinde bulunan ve dün itibariyle 40 bin dolar barajını geçen Bitcoin, yeni rekor seviyesinin ardından hızla düşüşe geçti ve ardından yeni güne tekrar toparlanarak başladı. Yaşanan bu sert dalgalanma, altcoin yatırımcılarını nasıl etkileyecek?

Bitcoin, Altcoin Yatırımcılarına Tuzak Mı Kuruyor?

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) değer artışları karşısında birçok kişi umutlu ve iyimser yorum yaparken, birçok analist de bu durumu “balon” olarak değerlendirmişti. Fakat Bitcoin adına yapılan bu değerlendirmeler ilk kez gündeme gelmedi ve daha önceki rekor seviyelerinde de benzer yorumlar dile gelmişti. Ancak Bitcoin’in 40 bin dolar barajını aştıktan sonra yaşadığı sert düşüşün ardından, piyasalarda balon yorumlarının gerçek olup olmayacağı gündeme gelmeye başladı. Fakat Bitcoin’in uzun vadeli hareketliliği göz önüne alındığında, yaklaşık bir yıl içinde fiyatını 10 katına çıkarması, bu görüşlerin de rafa kaldırılmasına yol açıyor. Zira Bitcoin bir yıl içinde %380’den fazla değer artışı yaşayarak piyasa değerini 700 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı. Liderdeki bu değer artışları haliyle altcoinlerin de önünü açtı ve bu değer artışlarından sadece Bitcoin yatırımcıları değil, altcoin yatırımcıları da büyük kazançlar elde etti. Fakat lider Bitcoin son rekor seviyesinin ardından yaşadığı sert dalgalanma ile altcoin yatırımcılarını test etmeye devam ediyor ve bu durumun altcoin yatırımcılarını nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Bu sert dalgalanmalar altcoin yatırımcıları için bir tuzak olabilir mi?

Yeni Rekor Ardından 3 bin 700 Dolarlık Sert Geri Çekilme Yaşandı

Lider kripto para birimi Bitcoin, yılbaşından bu yana günaşırı rekor tazelemeye devam ediyor. Her yeni rekor seviyesinin ardından piyasalarda Bitcoin için yeni bir hedef belirleniyor ve Bitcoin de bu hedef seviyeleri teker teker aşmayı başarıyor. Son olarak dün Bitcoin 38 bin dolar seviyesini de aşarak hedefine 40 bin doları koymuştu. Günün ilerleyen saatlerinde ise Bitcoin bu hedefe hızlı bir tepki verdi ve tüm zamanların en yüksek seviyesini 40 bin 400 dolar bandına çıkarmayı başardı. Bu yükselişin ardından, tahminlere paralel olarak BTC bir geri çekilme yaşadı ve 36 bin 700 dolar bandına kadar sert bir düşüş gerçekleştirdi. Yazım sırasında 38 bin dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin, bu dalgalanmalar ile altcoinleri nasıl etkilemiş olabilir?

Long Pozisyonlarda Tasfiyeler Görüldü

Bitcoin’deki bu değer artışının ardından beklenen geri çekilme, beklenmedik kadar sert gerçekleşti. Bunun sebebinin ise piyasalardaki satış baskısından kaynaklandığı düşünülüyor. Bitcoin’deki yeni rekor seviyesinden sonra, long pozisyonlarda ciddi bir tasfiye gerçekleştiği ortaya çıktı. Ortaya çıkan verilerde sadece Binance üzerinde yeni rekorun ardından 200 milyon dolar ve üzerindeki long pozisyonların geri çekildiği görüldü.

Altcoin Yatırımcıları Hazırlıksız Yakalanmış Olabilir

Bitcoin’de yaşanan sert fiyat oynaklığı sonrasında gözler altcoin yatırımcılarına çevrildi. Zira bu düşüş sonrası, sıranın diğer altcoinlere geleceği belliydi ve bu değer kaybına hazırlıksız yakalanan altcoin yatırımcıları çok ciddi ölçülerde zarar etmiş olabilir. Kripto para piyasalarında ve özellikle sosyal medyadaki kripto para kullanıcılarının yorumlarına bakıldığında, en çok şikayet edenlerin ise XRP ve DOT yatırımcıları olduğu görülüyor.

Yorum Yap