1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin ATM’sinden Nasıl Bitcoin Alınır?

Bitcoin bankamatikleri üzerinden nasıl BTC satın alınabilir? ATm üzerinden Bitcoin satın almak istiyorsanız yapmanız gereken işlem adımlarına dair tüm detayları yazımızda hazırladık. Bankamatik kullanarak BTC satın almak için ne yapılmalı, limiti ne kadar, Türkiye’de Bitcoin ATM’si var mı gibi sorularınızın ayrıntılı cevaplarını hazırladığımız yazımızdan konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bitcoin ATM’sinden Nasıl Bitcoin Alınır?

Bitcoin ATM’sinden Bitcoin almak için kimlik doğrulamasının yapılabiliyor olması gerekmektedir. Bitcoin ATM’si dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır. Ancak bu ATMlerin her birinin çalışma mantığının aynı olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bitcoin ATMleri ile yapılacak olan işlemlerin kredi kartı ile yapılması mümkün olmamaktadır. Nakit para ile işlem yapılmasına izin verilmektedir. Klasik banka ATMlerinin görüntüsünde olan Bitcoin ATMlerinin işleyişleri klasik ATMlerden daha farklı olmaktadır. Cep telefonu ile kimlik doğrulaması yaparak ve Bitcoin adresi girilerek Bitcoin ATM’si aracılığı ile Bitcoin alım satım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Bitcoin ATM’sinden Bitcoin Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bitcoin ATM’sinden Bitcoin satın almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

  • Öncelikle Bitcoin ATM’sinin ekranına cep telefonu numarası tuşlanmalıdır.
  • Girilen cep telefonu numarasına 5 haneli bir şifre gönderilmektedir. Bu şifrenin Bitcoin ATM’sine girilmesi gerekmektedir.
  • İşleme devam edilebilmesi için kimlik doğrulaması gerekmektedir. Bunun için kimliğin ATM’den taratılması gerekmektedir.
  • Kimlik doğrulaması da yapıldıktan sonra Bitcoin cüzdan adresinin ekrana girilmesi istenmektedir.
  • En son adımda satın almak istenen Bitcoin miktarının girişinin yapılması ve işlemin tamamlanması gerekmektedir.

Bitcoin ATM’sinde İşlem Limiti Var Mıdır?

Bitcoin ATM’sinde alım satım limiti bulunmaktadır. Günlük limitler kapsamında Bitcoin ATM’si üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Ortalama 30 dakika gibi bir süre içerisinde yapılan işlem tamamlanmakta ve Bitcoin cüzdanı üzerinden kontrol edilebilir hale gelmektedir.

Türkiye’nin İlk Bitcoin ATM’sinin Yeri Nerededir?

Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sinin konumuna bakıldığında; City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nde bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde bulunan Bitcoin ATMlerinin Türkiye’de ilk kez piyasaya sürülmesi ise 2018 senesinin sonuna doğru olmuştur. Bu ATM sayesinde başta Bitcoin olmak üzere bütün kripto para birimleri ile yapılacak alım satım işlemlerinin daha kolay olması sağlanmaktadır. Talep ile doğru orantılı olarak Türkiye’deki Bitcoin ATM’sinin sayısının zaman içerisinde artması planlanmaktadır. En yaygın olarak bulundukları yerler ise; Avrupa ülkeleri ve ABD olmaktadır. Thodex ismi ile hizmet veren Koineks’in CEO’su Faruk Fatih Özer, Türkiye’de ilk Bitcoin ATM’sinin piyasaya sürülmesinde büyük pay sahibidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir