1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Balinaları Nedir ve Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

‘’Bitcoin Balinaları’’ tabiri piyasa haberlerinde en sık karşılaştığımız kavramlardan birisidir. BTC balinaları nedir, ne anlama gelir? Bitcoin balinaları piyasaları nasıl etkiliyor? BTC balinalarının satış yaptığı nasıl anlaşılır? Bitcoin balinaları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde hazırladık. Siz de BTC piyasasına giriş yapmayı düşünüyorsanız ya da acemi yatırımcıysanız konu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Detaylar haberimizde…

Bitcoin Balinaları Nedir ve Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Bitcoin balinaları; büyük kripto varlıkları kullanabilen ve bu nedenle piyasayı manipüle edebilme gücünü elinde bulunduran kişilere verilen isimdir. Bitcoin balinaları çoğunlukla küçük hacimli altcoinleri hedefleri haline getirmektedirler. Bilinen en büyük balina ise; Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto olmaktadır.

Bitcoin Balinaları Kripto Para Birimlerini Nasıl Etkiler?

Bitcoin balinalarının kripto paralara etkilerine bakıldığında; balinalar takip edilmeden alım satım işlemi yapıldığında ağır kayıpların olması muhtemeldir. Bu sebeple piyasa trendleri gözlenerek ve Bitcoin balinaları tespit edilerek kripto para işlemleri yapılmalıdır. Balinaların tespit edilebilmesi için programlar olsa da bu programlar ile her zaman kesin sonuçlar elde edilebilmesi mümkün olmadığı için manuel olarak balinaların bulunması gerekebilmektedir.

Bitcoin Balinalarının Alımları Nasıl Tespit Edilir?

Bitcoin balinalarının alımlarının fark edilmesi için bilinmesi gerekenler şöyledir:

  • Sipariş defterine teklif boyutunda normalden daha farklı bir artış olup olmadığına bakılmalıdır. Ortalama alış miktarından daha büyük bir alış ile karşılaşılması, bir Bitcoin balinasının piyasaya girmek istemesini ifade etmektedir.
  • Coinin sabit fiyat aralığında hareket ettiği süreç içerisinde aniden volatilite ve fiyat artışı olur ise; balina varlığından şüphelenilmelidir.
  • Normal zamanda alım ve satım hacimleri eşit oranda bölünürken Bitcoin balinalarının olduğu durumlarda alıcıların oranı %90’a kadar artabilmektedir.

Bitcoin Balinalarının Satış Yaptıkları Nasıl Fark Edilir?

Bitcoin balinalarının satışlarının tespit edilmesi için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Büyük satın alma emirleri eğer anında iptal edilir ise; ilgili kripto paranın değerinde düşüş görülmektedir. Sipariş defterinde eğer büyük bir satıl gözlenir ise, diğer piyasalardaki oyuncuların davranışları da bundan etkilenebilir ve kripto paranın değerinde büyük bir düşüş görülebilmektedir.
  • Kısa sürede kripto para fiyatında güçlü dalgalanmaların olup olmadığına bakılarak Bitcoin balinalarının satış yapıp yapmadıklarını anlamak mümkün olmaktadır. Fiyat dalgalanmalarının birçok nedeni olabileceği gibi bunlardan biri de balinalardır.
  • Hacimde anormal bir büyüme olur ise, balinanın içeride olduğu anlamı çıkartılabilmektedir. Piyasa hacminin yükselmesi ile beraber satış miktarı da arttığında ivme değişiklik göstermektedir ve Bitcoin balinaları durumun nedeni olabilmektedir.

Yorum Yap