1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin (BTC) Balinaları Ne Amaçlıyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılında öngörülemez hareketlilikler sergiledikten sonra, Aralık ortasında rekor rallisini başlatarak 2021 yılının ilk günlerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu aşamadan sonra düşüşler yaşayan Bitcoin’in yeniden yükselişe geçip geçmeyeceği bilinmezken, Bitcoin balinalarının düşen fiyatlar karşısında alım pozisyonuna geçtiği ortaya çıktı. Bitcoin şimdilerde yeniden yükseliş eğilimine girmiş gibi görünüyor. Bitcoin’deki bu yükselişte balinaların etkisi olmuş olabilir mi?

Bitcoin (BTC) Balinaları Ne Amaçlıyor?

Kripto para piyasaları, özellikle 2020 yılı boyunca çok sıra dışı olaya sahne oldu. Birçok ilginç gelişmenin yaşandığı kripto para piyasalarında, en çok etkisi hissedilen ise haliyle yine lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmuştu. Bitcoin beklenmedik fiyat grafikleri ile dönemsel olarak kısa vadede birçok analisti ve yatırımcıyı yanıltmış olsa da yıl boyunca gösterdiği hareketlilikler ile birçok kişiyi yanıltmadı ve uzun vadede yükselişini korudu. Fakat bu yükseliş bile beklendiği gibi gerçekleşmesine rağmen birçok kişiyi şaşırtmayı başardı zira Bitcoin’den uzun vadede beklenen hedef, 20 bin dolar seviyesine ulaşmasıydı. Bitcoin bu beklentileri karşıladı ancak 2020 yılının sonlarında dur durak dinlemedi ve 2021 yılının başlarında bu boğa koşusunu sürdürdü. Bitcoin daha sonra 42 bin dolar seviyesine kadar yükseldi ancak bu aşamadan sonra kademeli olarak düşüşler yaşadı. Bu düşüşleri 30 bin dolar bandında sınırlayan Bitcoin için balinaların devreye girdiği ortaya çıktı. Gelen verilerde Bitcoin balinalarının, fiyat düşerken durmadan Bitcoin alımı yaptığı anlaşıldı. Bitcoin balinaları ne amaçlıyor olabilir?

Bitcoin Ne Durumda?

Bitcoin 42 bin dolar seviyesinde rekorunu gördükten sonra, fiyatta düzeltmeler yaşayarak 2 kez 30 bin dolar seviyesinin altını görmüş olsa da 30 bin dolar üzerinde tutunmayı başardı. Bir süre volatilite sergilenen Bitcoin fiyatlarında, geçtiğimiz hafta büyük bir hareketlilik yaşandı ve BTC fiyatı 38 bin doları test etti. Bu aşamadan sonra yeniden düşüşe geçen Bitcoin, şimdilerde tekrar 40 bin dolar seviyesini zorlamaya başlasa da büyük bir dirençle mücadele ediyor. Yazım sırasında Bitcoin 37 bin 705 dolar seviyesinde işlem görüyor. 38 bin dolardaki direnci zorlayan Bitcoin, analistlere göre bir yükseliş hazırlığında olabilir.

Kraft Balinaların Harekete Geçtiğini Ortaya Koydu

Lider kripto para birimi Bitcoin, yeni gündeki hareketliliğine kadar sakin bir dönemdeydi ve Bitcoin’in bu durgun döneminde, BTC balinalarının devrede olduğu ortaya çıktı. Glassnode araştırmacısı ve başarılı analist Rafael Schultze Kraft, Bitcoin’in sakin geçirdiği bu süreçte BTC balinalarının ciddi ölçülerde Bitcoin almaya başladığını dile getirdi. Ünlü analist, BitInfoCharts verilerini destek olarak gösterdi ve verilerde balina hesaplarındaki BTC’lerde önemli derecede artış olduğu ortaya çıktı.

Kambur Balina Sayısında Ciddi Artış

Başarılı analist ve Glassnode kurucu ortaklarından Rafael Schultze Kraft, Glassnode verilerini bir grafik üzerinden paylaştı ve balina hesaplarındaki hareketlilikleri gözler önüne serdi. Grafikte, Bitcoin yatırımcılarının oransal boyutları ve hangi sayıda oldukları görülebiliyor. Kraft’ın ortaya koyduğu grafikte, piyasalarda “Kambur Balina” olarak adlandırılan, hesabında en az 5 bin Bitcoin bulunan hesapların çok ciddi ölçüde artış gösterdiği ortaya çıktı. Bu, Bitcoin’in bir ralli hazırlığında olduğunu gösteriyor olabilir.

Yorum Yap