1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyatı Ne Anlatmaya Çalışıyor?

2020 Kasım ayının ortalarında başlayan ralli ve 16 Aralık 2020 tarihinde gelen ilk büyük rekor çıkışından sonra yükseliş tırmanışını hızlandıran ve 8 Ocak 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar seviyesinde belirleyen Bitcoin (BTC), bu tarihten itibaren gösterdiği fiyat hareketlilikleri ile önemli sinyaller veriyor olabilir. Uzmanlar Bitcoin’in yaşadığı konsolidasyonu değerlendirdi.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kripto para sektörünün yönünü belirlemesindeki en önemli etken olarak fiyat hareketliliklerine devam ediyor. Bitcoin son olarak bu yönlendirmesine geçtiğimiz yılın Kasım ayı ortalarında birçok faktörün bir araya gelmesiyle birlikte başladı. Kasım ayı ortalarında Bitcoin 12 bin dolar seviyesindeki güçlü direnci kırarak, 2017’de kırdığı 20 bin dolar seviyesine doğru ilerlemeye başladı. Ancak Bitcoin için bu tırmanış kolay olmadı ve 20 bin dolar seviyesini her test edişinde büyük bir reddetme ile karşılaştı. Aralık ayı ortasına gelindiğinde ise Bitcoin sonunda bekleneni yaptı, 16 Aralık 2020 tarihinde 20 bin dolar direncini parçaladı geçti. Bu yükseliş hareketi kısa soluklu olmadı ve Bitcoin büyük bir boğa koşusuna başlayarak, gün aşırı rekor kırmaya başladı. Gelen rekorlar ile birlikte, yılbaşında 30 bin dolar rekorunu kıran Bitcoin, 8 Ocak 2021 tarihinde de tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar olarak belirledi. Bu aşamadan sonra Bitcoin fiyat düzeltmelerine girerek, konsolidasyon yaşamaya başladı. 3 hafta boyunca devam eden ve hali hazırda 33 bin dolar seviyelerinde yatay seyreden Bitcoin, yaşadığı konsolidasyon ile önemli sinyaller veriyor.

Elon Musk’ın Dokunuşu Piyasayı Alt Üst Etti

Bitcoin’in geçtiğimiz hafta yaşadığı beklenmedik yükselişinin arkasında dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk bulunuyor. Tesla CEO’su Elon Musk, 29 Ocak günü, gün içinde Twitter biyografisine “Bitcoin” yazdı ve piyasalarda müthiş bir hareketlilik başladı. Bununla birlikte Bitcoin 38 bin dolar seviyesine kadar çıktı, kripto para piyasaları adeta alt üst oldu ancak daha sonra Bitcoin yeniden gerileyerek 33 bin dolar seviyelerinde konsolidasyon yaşamaya başladı. Yazım sırasında Bitcoin 33 bin 652 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Woo’ya Göre BTC Konsolidasyonu İyiye İşaret

Kripto para piyasalarının başarılı ve ünlü analistlerinden Willy Woo, Bitcoin’de yaşanan hareketlenmeler sonrası değerlendirmelerini paylaştı. Woo’ya göre Bitcoin’in böyle ani fiyat değişiklikleri sonrasında konsolidasyon yaşıyor olması çok normal. Öte yandan başarılı analist, söz konusu konsolidasyona her gün piyasaya giren yeni yatırımcıların da etki ettiğini ve bunun iyiye işaret olduğunu vurguluyor. Woo’ya göre Bitcoin’in kısa süre önce 42 bin dolar seviyesini görmesine rağmen yatırımcıların mevcut seviyelerinden alım yapmaları, oldukça olumlu gelişmeler.

Bitcoin ve Reddit Piyasaları Uyandırdı

Elon Musk’ın “Bitcoin” dokunuşu ve GameStop hisselerindeki artışlar ile birlikte, kripto para piyasalarına olan ilgi daha da arttı. Ayrıca Reddit oluşumlarının başlattığı akım, ilerleyen dönemlerde daha da büyüyebilir ve etkisini daha net hissettirebilir. Documenting Bitcoin tarafından alınan verilerde, Reddit platformunda bulunan r/Bitcoin sayfasına da çok fazla katılımcının eklendiği görüldü. Bu da Bitcoin’in ve Reddit’in, kripto para piyasalarını heyecanlandırdığını kanıtlıyor gibi görünüyor.

Yorum Yap