1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin (BTC) İle Birlikte Piyasalar Düşüşte

Kripto para piyasalarında fazlasıyla verimli geçen Şubat ayının üçüncü haftasının ardından, ayın dördüncü haftası özellikle de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için hiç iç açıcı geçmedi. Lider Bitcoin dün gün içinde %15 oranında değer kaybetti ve hedefinde 60 bin dolar varken, 50 bin doların altına sarktı. Ancak analistler, hem Bitcoin için hem de Bitcoin’e paralel olarak değer kaybeden Ethereum (ETH) için, yeniden yükseliş bekliyor.

Bitcoin (BTC) İle Birlikte Piyasalar Düşüşte

Kripto para piyasalarında, hareketli geçen 2020 yılının son çeyreğinin ardından, 2021 yılı da oldukça hareketli bir şekilde başlamıştı. Yeni yılın ilk günlerinde gelen yeni rekorlar sonrasında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), girdiği duraksama dönemini Şubat ayına kadar korudu. Şubat ayı ile birlikte Bitcoin için hareketli dönemler de başlamış oldu ve ayın üçüncü haftasında Bitcoin, her yeni günde yeni rekor kırarak, hem yatırımcılarını he m de genel anlamda kripto para piyasalarına kazanç sağlamıştı. Gelen rekorlar, hafta arasında da devam etti ve lider Bitcoin 58 bin doların da üstünü test ederek hedefine 60 bin doları aldı ancak bu rekor sonrasında, bir fiyat düzeltme beklentisi başladı. Beklenen fiyat düzeltme hareketi dördüncü haftanın ilk gününde geldi, Bitcoin 47 bin dolara kadar geriledi. Bitcoin’e paralel olarak lider altcoin Ethereum (ETH) da bir geri çekilme yaşadı. Ancak analistler, her iki kripto varlık için de yeniden yükseliş bekliyor.

Bitcoin Beklenen Fiyat Düzeltmesini Yaşadı

Lider kripto para birimi Bitcoin, Şubat ayının dördüncü haftasının ilk gününde, gün içinde %15 oranında değer kaybederek, beklenen fiyat düzeltmesinin beklenmediği kadar sert gerçekleştirdi. Bitcoin 58 bin dolardan, 47 bin dolara kadar gerileyerek endişelendirse de yeniden 53 bin 500 dolara kadar yükselebildi. Ancak son 24 saate bakıldığında Bitcoin’in hala %8 oranında düşüş yaşadığı görülüyor. Analistlere göre, Bitcoin’in yeniden tam olarak toparlanıp yükselişe geçmesi için yeniden 58 bin doların üzerine çıkması gerekiyor.

Düşüşlerde Önde Gelen Altcoinler Ne Yaptı?

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin’in değer kayıplarını birçok önde gelen altcoin de takip etti. Bitcoin’in gün içinde yaşadığı değer kayıpları ile birlikte, son 24 saat içinde Ethereum %11, Binance Coin (BNB) %12, Polkadot (DOT) %7, Cardano (ADA) %8 ve Litecoin (LTC) %10 oranında düşüş yaşadı. Önde gelen altcoinler düşüş yaşarken, piyasa değeri bakımından en büyük on kripto para birimi arasından sadece Ripple’ın (XRP) yükseliş yaşadığı görüldü. Son 24 saat içinde XRP %11 oranında değer kazanarak yeniden 0,61 dolar bandının üzerine çıktı.

Josh Roger Bu Düşüşler İçin “Gerekliydi” Dedi

Piyasalarda gözle görülür şekilde bir düşüş yaşanınca, kripto para piyasalarının ünlü analistlerinden Josh Roger, bu genel tablodaki %20’lik değer kaybını değerlendirdi. Roger, bu düşüşlerin, kripto paraların doyma noktasına ulaşması için gerekli olduğunu vurguladı ve Roger’a göre 1 aydır süren yükseliş eğiliminin bir noktada dönmesi gerekiyordu. Ancak Roger, yine de piyasaların önümüzdeki günlerde yeniden yükselişe geçeceğini düşünüyor.

Yorum Yap