1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin (BTC) Yatırımı Tesla’ya Zarar Mı Veriyor?

Kripto para piyasalarını şaşkına çeviren Bitcoin (BTC) yatırımı ile gündeme gelen, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketinin, Bitcoin yatırımları sonrası hisse değerlerinin ciddi düşüş yaşaması, geleneksel borsalarda da şaşkınlık yarattı. Düşen TSLA hisselerini, Bitcoin karşıtlığı ile bilinen ABD bankacılık devi Goldman Sachs eski yöneticisi Gary Black yorumladı. Black, Tesla’nın bir an öne elindeki Bitcoin’leri satması gerektiğini ifade etti.

Bitcoin (BTC) Yatırımı Tesla’ya Zarar Mı Veriyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), 2020 yılı sonlarında şahlanmasında, yıl boyunca onu destekleyen birçok faktör etkili oldu. 2020 yılının başlarında tüm dünyada hissedilen Covid-19 salgını ile geleneksel ekonomi piyasalarında oluşan enflasyon korkusu, dijital varlıklara artan ilgi, kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımı yapmaya başlaması, PayPal gibi dev finansal ödeme şirketlerinin kripto para işlemlerinin önünü açması gibi etkenler ile adeta şahlanan Bitcoin, 2020 Aralık ortalarında büyük bir ralli başlatmayı başardı ve bu ralli 2021 yılının Şubat ayında Bitcoin’e 58 bin doların üzerinde rekor fiyatlar getirdi. 2020 yılına damgasını vuran kurumsal yatırımların başında MicroStrategy şirketi geliyordu ancak 2021 yılında, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketinin yapmış olduğu 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı, piyasalara damgasını vurmayı başardı. Hem kripto para piyasalarında hem de geleneksel ekonomi piyasalarında yaşanan şaşkınlık sonrası Tesla hisselerinin değer kaybetmesi, Goldman Sachs eski yöneticisi Gary Black’i de hareket geçirdi. Black, Tesla şirketinin elindeki Bitcoin’leri bir an önce satması gerektiğini savundu.

Tesla Yatırımı Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiledi?

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter açıklamaları, onun büyük bir Bitcoin destekçisi olduğunu zaten sık sık gösteriyordu. Ancak neredeyse kimse, Tesla şirketinden 1,5 milyar dolarlık bir Bitcoin yatırımı beklemiyordu. Tesla şirketinin Bitcoin yatırımı ile birlikte, o dönemde yatay seyirde konsolide olan Bitcoin, ayaklandı ve rekor seviyelere hareket etti. 33 bin dolar ile 38 bin dolar aralığında fiyat sıkışıklığı yaşayan Bitcoin, 8 Şubat tarihindeki yatırımdan sonra kısa vadede 55 bin dolara kadar yükselmişti.

Bitcoin Yatırımı TSLA Hisselerini Nasıl Etkiledi?

Tesla şirketinin yatırımı ile rekora koşan Bitcoin, elektrikli otomobil üretimi yapan şirkete 1 yıllık otomobil kazancından daha fazla kazanç getirdi. Ancak öte yandan 8 Şubat tarihinde, Bitcoin yatırımı öncesinde 863 dolar olan TSLA hisse değeri, aradan geçen 1 aydan kısa sürede %28 oranında değer kaybederek 621 dolara kadar geriledi. Bu düşüş, Bitcoin yatırımının Tesla şirketine zarar verdiği fikrini gündeme getirdi.

Gary Black: “BTC Yatırımı Tesla’ya Kesinlikle Zarar Verdi”

ABD bankacılık devi Goldman Sachs eski yöneticisi ve Bitcoin karşıtlığı ile bilinen Gary Black, söz konusu yatırımın Tesla şirketine kesinlikle zarar verdiğini ifade etti. Tesla konusunda geleneksel borsalarda uzman olarak bilinen Black, Tesla’nın geri alım programına gidebilecekken Bitcoin yatırımı yapmış olmasını eleştirdi. Black, yine de Tesla’nın hisse değerlerini artırmak için Bitcoin satışı yapabileceğini dile getirdi.

Yorum Yap