1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin (BTC) Yükselişinin Arkasındaki Etkenler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son aylarda her ne kadar ciddi yükselişler elde ederek gündeme geliyor olsa da Bitcoin özellikle de 2021 yılında yaşadığı volatilite ile de sık sık gündeme gelmeye başladı. Son olarak geçtiğimiz hafta büyük kazançlar elde ederek rekor tazeleyen Bitcoin, hafta başında yaşadığı sert düşüşlerin ardından yeni günde tekrar yükselişe geçti. Peki Bitcoin’in yeniden toparlanmasının arkasında hangi etkenler var?

Bitcoin (BTC) Yükselişinin Arkasındaki Etkenler

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde büyük bir yükseliş hareketliliği başladı ve bu hareketliliklerde öncü, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) oldu. Bitcoin, 2017 yılından beri 20 bin dolar barajını aşmayı bekliyordu ancak bu bir türlü gerçekleşmemişti. 2020 yılında, birçok farklı etkenin bir araya gelmesi ile birlikte lider Bitcoin, sonunda Aralık ayı ortasında 20 bin dolar barajını geçmeyi başardı ve bu da beraberinde birçok yeni tartışma konusunu gündeme getirdi. Zira Bitcoin o tarihten sonra artık daha büyük volatiliteler yaşamaya başlamıştı ve Bitcoin kırdığı rekorlar kadar gösterdiği sert dalgalı hareketler de gündem olmaya başlamıştı. Bu volatilite ile birlikte, Bitcoin Şubat ayı başlarında hafif dalgalandıktan sonra geçtiğimiz hafta sert yükselişler yaşadı ve 58 bin dolar seviyesinin üzerine kadar çıktı. Ancak sadece 48 saat gibi bir sürede Bitcoin 44 bin dolar bandına kadar geriledi. Bu gerilemenin ardından tekrar toparlanan Bitcoin’in, bu değer artışlarının arkasında hangi etkenler var?

Bitcoin Değer Kaybının İzlerini Siliyor

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta arasında rekorunu 58 bin doların üzerine taşıdıktan sonra 48 saat içinde %25 oranında bir değer kaybı yaşadı ve Bitcoin’in bu değer kaybı ile birlikte piyasalar kırmızıya büründü. Ancak piyasalardaki bu düşüş hareketliliği sadece 2 gün sürdü zira Bitcoin yeni günde tekrar toparlanmaya başladı. Yazım sırasın 50 bin 900 dolar bandında işlem gören Bitcoin, son 24 saat içinde %1 oranında yükseldi ve değer kayıplarının piyasadaki etkisi gözden kayboldu. Bitcoin’in %25’lik kayıp sonrasında yaşadığı %10’luk değer artışlarının arkasında bazı etkenler bulunuyor.

İlk Etken: Square Şirketinin Bitcoin Yatırımı

Kripto para piyasalarında, Bitcoin yükselişinin arkasındaki ilk etken Square şirketinin yapmış olduğu 170 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı olduğu düşünülüyor. Zira şirketin aldığı Bitcoin’ler, piyasada FOMO etkisi yarattı. Square şirketinin, şirket rezervlerinin %5’lik kısmı ile Bitcoin yatırımı yapması, ve bunu da 50 bin dolar civarında yapmış olması bu FOMO’nun oluşmasına yetti.

Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarının Bitcoin’e Etkisi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 23 Şubat tarihinde bir konuşma yaptı. Powell konuşmasında enflasyonu vurgulayan ifadeler kullandı. Powell, enflasyonun 1 sene süresinde sert volatilite sergileyebileceğini ve agresif artışlar gerçekleşebileceğini ifade etti ve gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Bu durum, yatırımcıları enflasyona karşı önlem amacıyla yönelim gösterilen Bitcoin’e bir kez daha yönlendirmiş olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir