1. Ana Sayfa
 2. Bitcoin
 3. Bitcoin (BTC)
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, herhangi bir merkezi otorite kanalınca yönetilmeyen, Blockchain teknolojisi üzerine kurulu olarak çalışan dijital para birimidir.

featured

Bitcoin geleneksel para birimlerinden farklı olarak çalışırken, kriptografik olarak güvence altına alınır. Bu kapsamda ‘’kripto para birimi’’ sınıfında yer alır. Bitcoin hakkında merak edilen çok sayıda detay var. Peki bu merek edilen soruların doğru cevapları nedir? Eko Sayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Bitcoin hakkında diğer tüm detayları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin’in ortaya çıkışı, Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi veya gurubun ‘’eşten eşe elektronik nakit sistemi’’ adlı teknik dokümanı yayımlaması ile birlikte gerçekleşmiştir. Bu işlem bankalara, üçüncü sıralı ödeme işlemlerine ve aracılarına, diğer aracı kurumlara olan bağlılığı ortadan kaldırma amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bitcoin ve temelinde yatan eşten eşe elektronik nakit iletimi, finansal kurumların sunduğu güvenden yararlanma zorunluluğunu ortadan kaldırır. İki taraf arasında doğrudan bağlantı kuran Bitcoin (kripto para) daha konforlu aktarım işlemlerini sunar. Bitcoin’in çıkışında rol oynayan Satoshi Nakamoto’nun ise bir kişimi yoksa bir gurup mu olduğu konusunda her hangi bir bilgi bulunmaz.

Bitcoin’in Yapısı Neden Özel?

Bitcoin’in özel yapıda olma sebebi, tasarım temelinin merkezsizlik olmasıdır. Bitcoin ağı her hangi bir otorite, devlet başkanı, merkez bankası, finansal şirket tarafından kontrol edilemez. Tamamen kendine özgü, özel bir işleyişi bulunur. Geleneksel finansta tüm yatırım araçları belirli bir sistem üzerine kurulur ve kullanılır. Bitcoin ise arkasında sadece üretim evresinde bir gurup gönüllü kod üreticisinin bulunduğu para birimidir. Bitcoin’in tüm transferleri ise kişiler arasında aracısız olarak gerçekleşir.

Bitcoin yapısını özel ve değerli kılan diğer bir detay ise sınırlı arz üzerinden işleyiştir. Geleneksel finansal piyasaların baş aktörleri olan, euro, dolar, Türk lirası gibi para birimleri sınırsız oranda basılabilmektedir. Bitcoin üretimi ise; 21 milyon adet ile sınırlıdır. Ekonomik bilgiler kapsamında, talep artarken arz sabit kalıyorsa, fiyat artış gösterir.  2008 senesinden bu yana Bitcoin üretiminde sınırlı arz tercih edildiğinden, talep artarken arz sabit kalır ve fiyat açısından artış devam eder.

Bitcoin Anonim Bir Para Birimi Mi?

Bitcoin’in anonim para birimi olması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Tamamen anonim bir para birimi olduğunu ifade etmek doğru değildir.
 • Yarı anonim olarak tanımlanır.
 • Geleneksel finans sisteminde para transferleri yapılırken isim beyanı yapılması şarttır. Bitcoin kullanılırken her hangi bir bankaya, merkezi otoriteye bağlı işlem yapılmadığından kullanıcılar ad belirtmek zorunda değildir.
 • Transfer sürecinde isim yerine kimliği beyan eden benzersiz cüzdan kodları kullanılır. Bu iki bilgiye bağlı olarak yarı anonim olma özelliğinden söz edilir.

Bu cüzdan kodları sayesinde güvenlik koşulları sağlanır. Bitcoin kullanmak kişiye yasa dışı bir iş yapma hakkı asla sunmaz. Yasa dışı bir işlemin yapılması halinde, cüzdan kodları üzerinden tespit yapılırken, güvenlik güçlerinin radarına yakalanmak oldukça basit hale gelir.

Bitcoin Nasıl Alınabilir?

Bitcoin almak hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin satın almak için en ideal yol, kripto para alım-satım işlemleri platformlarından Bitcoin satın alma talebini gerçekleştirmektir.
 • Know Your Custumor (Müşteri tanı), Anti-Money Laundering (Anti kara para aklama) sistemleri ile çalıştığını web adreslerinde belirten alım-satım platformlarından, Bitcoin alımı gerçekleştirilir.
 • Yatırımcı kaydı alınan ve Bitcoin cüzdanı edinilen web adresleri internet ortamında yer alır.
 • İlk olarak alım-satım platformu adresine girilerek, ‘’kayıt’’ sekmesinden kişisel bilgilerin tanımlanması ve kaydedilmesi gerekir.
 • Kimlik bilgileri beyanı ile kullanıcı kaydı ardından, site üzerinden işlem komutları verilir.

Kişi bu siteler üzerinden kendi hesabının olduğu banka kuruluşlarından TL transferi yaparak, Bitcoin alım talebi gerçekleştirebilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretmek hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin üretme işlemi ‘’madencilik’’ adı verilen mesleğin yapılmasından geçer.
 • Altın gibi sınırlı arza sahip olan Bitcoin para birimi, dijital işlemler ile üretilir. Üretimi ise madenci adı verilen kişiler gerçekleştirir.
 • Üretim için ileri seviyeli bilgisayar ekipmanlarına ve sistemlerine sahip olunması gerekir. Sadece üretim için uygun olan ekipmanları geliştiren bilişim şirketleri bulunurken, cihazlar bu şirketlerden temin edilir.
 • Donanım masraflarından kaçınmak isteyen madenciler ise bulut tabanlı ağ sunucularına kayıt gerçekleştirip, çevrim içi cihaz gücü kiralayarak üretim yaparlar.
 • Üretim, yüksek kaliteli grafik işlemci, grafik kartı, ağ sunucularından çevrim içi yüksek cihaz gücü kullanılarak, gerekli elektrik kaynak yeterliliği bulunması halinde yapılır.

Bitcoin Madencisi Ne Demek?

Bitcoin madencisinin anlamı, Bitcoin üreticisidir. Madenci kendi elindeki cihaz kaynakları ve kod bilgileri ile Bitcoin üretimini gerçekleştirir. Kişinin her hangi bir finansal kuruluşa bağlı olması gerekmez. Diğer yandan güçlü yapıya sahip olan ve finansal anlamda gerçekleştirilen Bitcoin işlemlerini onaylayabilen bilgisayar donanımlarına sahip kişiler madenci olabilirler. Bitcoin ağı en hızlı, seri blok üreten cihaza sahip olan ve işlemleri en hızlı onaylanan madenciler, yüksek Bitcoin ödülleri kazanan kişilerdir. Bu işlem karmaşık bir bulmacayı çözerek, kripto para ödülü almak olarak ifade edilebilir.

İkinci bir gurup ise bulut madencileri olarak bilinen üreticilerdir. Yüksek güce sahip olan cihaz üzerinden doğrudan Bitcoin üretimi yapmak yerine cihaz performanslarını Bitcoin işlemlerine uygun hale getirerek, üretim yapmayı tercih ederler. Bu işlem için bulut tabanlı ağ sunucularından, cihaz gücü kiralayarak üretime başlarlar. Üretimde harcadıkları elektrik birim fiyatı, blok ödülleri, hash oranı gibi detaylar arasında dengeyi kurarak kazanç elde ederler.

Nasıl Bitcoin Kazanılır?

Bitcon kazanmak hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Maaş İle Bitcoin Kazanma Yöntemi: Bu yöntemde tıpkı fiziki para ödemesi gibi Bitcoin ile maaş ödemesi alınmak istendiği işverenlere iletilir. Bu yönde bir talebi gerçekleştirmek yasaldır. Diğer yandan özellikle finansal danışmanlık yapan ve kripto para endüstrisinde uzanmalaşıp, bu alanda danışmalık sağlayan kişiler, maaşlarını Bitcoin olarak temin edebilirler.
 • Faiz Üzerinden Bitcoin Kazanma Yöntemi: Bitcoin henüz gerçek para biriminin yerini almamış olsa da, yatırımcılarca yüksek oranda tercih edilirliğine bağlı olarak belirli işletmeler Bitcoin üzerinden yapılan işlemler için Bitcoin faiz kazancı sunarlar. Bitcoinler çeşitli işlemleri gerçekleştirmek ve diğer yatırımcılara borç kaynağı sağlamak amacıyla alım-satım şirketine yatırılırsa, şirket işlemlerden elde ettiği kazançların bir kısmını faiz kazancı olarak kişiye sunar. Bu işlem için şirketlerin araştırılması ve işlemin yapıldığı ülkede uygulamaya izin verilip verilmediğinin öğrenilmesi gerekir.
 • Alışveriş Sırasında Bitcoin Kazanma Yöntemi: Belirli alışveriş siteleri Bitcoin veya TL para cinsi ile yapılan alışverişler sonunda Bitcoin bonusları sunarlar. Her e-ticaret sitesi için farklı olan ve belirli adette bilgisi sunulan ürün alımı ardından, kullanıcı hesaplarına Bitcoin hediyeleri gönderilir. Bu sistemi uygulayan e-ticaret siteleri ile Bitcoin kazanmak mümkündür.
 • Bitcoin Alım-Satım Yöntemi İle Kazanmak: Bu işlem için uygun alım-satım platformuna kayıt ardından Bitcoin alınması gerekir. Alım işlemi ardından Bitcoinler ile diğer kripto para birimleri alınıp-satılabilmektedir. Bitcoin fiyat yükselişlerinin yaşanması halinde, uygun fiyattan alınan Bitcoinler üzerinden kar elde edilir.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin hesabı açmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin hesabı açmak, diğer bir deyimle bitcoin cüzdanı oluşturmak için Bitcoin alım-satım platformlarından biri tercih edilmeli ve ya https://www.myetherwallet.com/ web adresine internet üzerinden girilmelidir.
 • İşlem ile gelen ana sayfadan, her platformda klasik olarak yer verilen ‘’ Üye ol, cüzdan oluştur’’ sekmesine giriş yapılmalıdır.
 • İşlem ardından platforma ait kayıt tablosu ekrana gelir. Bu tablo üzerine kişisel bilgiler yazılıp, ‘’kayı ol’’ kutucuklarına tıklanmalıdır. Ekrana cüzdan şifresi gelir.
 • İşlem adımları ile hesap açılışları tamamlanıp, cüzdan alınır.

Kripto para alım-satım platformunda hesap açılışı bu basit adımlar ile yapılır. Diğer yandan hesap sadece cüzdan açışı için hizmet veren web sitelerinden yapılabilmektedir. Kişiye verilen Bitcoin cüzdan anahtar kodu ile Bitcoin hesabında yer alan bakiyeler açıkça görüntülenirken, alım-satım işlemleri gerçekleştirilir.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin’in soğuk cüzdanı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Soğuk cüzdan, USB belleğini andıran donanım cüzdanlarıdır.
 • Bitcoin hesap güvenliğinin yüksek ölçüde sağlanması için tercih edilen fiziki cüzdanlardır.
 • Bitcoinleri çevrim içi tutarken kayıpları engellemeye imkan sağlarlar.
 • Her hangi bir Bitcoin cüzdan oluşturma platformundan işlem yapılırken, ek olarak soğuk cüzdan talebinde bulunulur.
 • Soğuk cüzdanları, Bitcoin varlığını muhafaza etmek için gerekli bir banka kasası olarak düşünmek mümkündür.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin satmak için Bitcoin cüzdanından veya üyelik sağlanan alım-satım platformundan Bitcoin satış transferi gerçekleştirilir. Platformların açık yatırım sayfalarında bilgisi sunulan, alıca adreslerine Bitcoin değerleri transfer edilerek, Bitcoin almak isteyen diğer kullanıcılara doğrudan satış gerçekleştirilir. Alıcılar ile Bitcoine karşılık ödemeleri diğer kripto para birimleri ile satıcıya transfer ederler. Oldukça basit olan bu transfer yöntemleri, alım-satım platformları üzerinden gerçekleştirilir.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin güvenliği bulunan bir dijital para seçeneğidir. İlk ortaya çıktığı dönemde, spekülasyona sebep olan, hack risklerine açık olduğu hakkında yorumlar yapılan Bitcoin, geliştirilen sistemler üzerinden, Bitcoin cüzdan kodları ve soğuk cüzdan ile güvenli hale getirilmiştir.

Diğer yandan Bitcoin ağı yüksek güvenlik koşullarına sahiptir. Blockchain teknolojisi, kriptografik, dağıtık alt yapı sayesinde Bitcoin alım-satım ve muhafaza işlemleri yüksek güvenlikli alanda gerçekleşir. Üretimin tarihinden itibaren yaşanılan hırsızlık, kara para aklama ve hacklenme problemlerinin hiç biri Bitcoin ağı üzerinden gerçekleşmemiş, alt yapı problemi bulunan ve tespit edilerek gerekli cezai işlem uygulanan alım-satım platformları hataları ile bu sorunlar gündeme gelmiştir.

Düşük güvenlikli sitelerde yer alan ve ‘’Ponzi Şeması’’ adı verilen tuzaklar, kullanıcıların güvenlik duvarlarında bulunan problemler bu tarz olaylara neden olmuştur. Bitcoin’in üretimi ardından çok tercih edilir hale gelmesi ise bu problemleri ortadan kaldıran,  yüksek güvenlikli platformların varlığını sağlamıştır.

Bitcoin İşlemleri Kayıt Altında Mı?

Bitcoin işlemlerinin kayıtlı olması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin sisteminde yapılan her işlem sistem tarafından kayıt altına alınır.
 • Block Chain adı verilen veri merkezinde, Bitcoin üzerinden kullanıcıların yaptığı tüm işlemler otomatik olarak kayıt olurlar.
 • Kayıt işlemi gerçekleşmeden Bitcoin transferler aşamasına geçiş yapılmaz.
 • Diğer yandan tüm hareketler ve kayıtlı veriler kullanıcılar tarafından bir ekran üzerinde açıkça görüntülenir.
 • Hangi hesap kodundan ne kadar işlem yapıldığı sistemden görüntülenirken, kişinin kimliğine ilişkin bilgiler görüntülenemez. Sadece işlem kodları takip edilir.

Bu kapsamda kayıtlarda kişisel bilgiler gizli tutulur.

Bitcoin’de İşlem İptali Var Mı?

Bitcoin’de işlemi iptal etme şansı bulunmaz. Bitcoin alım-satım işlemlerinde transferler kişiler arası gerçekleşir. Her hangi bir banka veya şirket yönlendirmesi, işlemi kullanılmadığından yanlış bir işleme ait iptal talebi iletmek mümkün değildir. Bu kapsamda sadece, Bitcoin satıcısı, satış işlemini gerçekleştirdiği alıcı ile irtibata geçerek, Bitcoin adedinin yanlış gönderimi halinde, hesaba iade talebini belirtir. Alıcı ve satıcı kendi aralarından anlaşarak, transfer işlemini tekrarlayabilirler.

Bitcoin Alım-Satımı Günün Her Saati Yapılır Mı?

Bitcoin alım-satımını her saatte yapmak mümkündür. Her hangi bir aracı kurum veya banka ile para transferi, yatırım gerçekleştirirken, çalışma saatlerine veya belirlenen sürelere bağlı kalmak gerekir. Bitcoin işlemlerinde bu gibi bir saat kısıtlaması bulunmaz, günün her saatinde alım veya satım işlemi yapılır. Diğer yandan transfer işlemleri banka kanalları transferlerinden çok daha hızlı şekilde gerçekleşir.

Bitcoin Satışında Komisyon Ödenir Mi?

Bitcoin satışında komisyon ödemek gerekmez. Bitcoin alım-satım işlemlerinde her hangi bir komisyon ücreti ödemek zorunda kalınmadan doğrudan işlem gerçekleştirilir. Satıcı sistem üzerinde yer alan alıcıya Bitcoin transferini komisyonsuz sağlarken, alıcı ödemesini komisyonsuz yapar. Bu kapsamda dijital para birimi ve her hangi bir otoriteye bağlı olmayan sistem sayesinde ek ücret ödemeden yatırım kazançları elde edilir. Diğer yandan Bitcoin hesap cüzdanı oluşturmak için de ücret ödenmez.

Bitcoin Blok Zinciri Nedir?

Bitcoin blok zinciri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Blok zinciri, Bitcoin sisteminde geçmişte yapılan işlemlerin tutulduğu sanal defter olarak adlandırılır.
 • Blok zinciri aynı zamanda yüksek güvenliğin anahtarıdır.
 • Blok zincirinde kayıtlı olan geçmiş işlemler sayesinde, otomatik bir kontrol yapılıp, geçmişte transferi yapılmış Bitcoinlerin tekrar satılması veya alınması engellenir.
 • Başka alanlarda zaten harcanmış olan değerlerin yeniden harcanmasını önlemek için blok zinciri kullanılır.

Bu blok zinciri ise Bitcoin madencilerinin oluşturduğu kayıtlar ve kayıtları ekleme süreçlerine bağlı olarak meydana gelir. Bu kapsamda madencilerin görevinin ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Bitcoin düğümlerinin güvenliğinin sağlanılması, zorlamaya direnişli konsensusa erişmesini korumak için blok zinciri korunmalıdır.

Bitcoin Balon Etkisi Nedir?

Bitcoin’in balon etkisi, Bitcoin üretiminden 2013 yılı başına kadar devam eden ve Bitcoin’in bu dönemde sadece Amerika’daki yatırımcılar tarafından tercih edilmesi durumudur. Üretim ardından 2013’e kadar taleplerin düşük olması balon etkisini yaratmış, ilerleyen süreçte ise Bitcoin kullanımı tüm dünyaya yayılmıştır.

Diğer yandan Bitcoin’in market değerinin 1 milyona ulaştığı dönemde, bu koşullara şaşıran finans uzmanları Bitcoin’e balon tabiri ile yaklaşmışlardır. Nisan 2013’de ise Bitcoin başına düşün fiyat 266 dolardan 50 dolara düşmüştür. İşlemin ardından fiyat tekrar yükselerek 100 dolara ulaşmıştır. 28 Kasım 2013’de 100 doları geçmeyi başaran Bitcoin balon tabirinden kurtularak, akıllı bir yatırım aracına dönüşmüştür.

Bitcoin 2017 yılı itibari ile 1200 dolardan 2500 dolara hızlı yükseliş yaparak, en değerli kripto para olmuştur. 1 Bitcoin, 2020 yılı güncel rakamlarına göre 84.704 TL’ye denk gelmektedir. Amerikan doları bazında ise 1 Bitcoin, güncel tablo üzerinde 100871 dolar üzerinden işlem görür.

Bitcoin Piyasasını Neler Etkiliyor?

Bitcoin piyasasını etkileyenler şöyledir:

 • Medya etkisi,
 • Arz talep durumu,
 • Siyasi gelişmeler,
 • Ülkelerin Bitcoin kullanımına bakışları,

Bu gibi detaylar Bitcoin fiyatlarını ve piyasa durumunu etkilerler. Diğer yandan talep düşüşlerinin, piyasanın getirdiği kar kazancını yüksek oranda etkilenmemesi adına her zaman belirli bir arz miktarında Bitcoin üretilir. Bu sınır 21 milyondur.

Yorum Yap

Yorum Yap