1. Ana Sayfa
 2. Diğer Coinler
 3. Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin cash, Bitcoin gibi Blockchain ismi verilen, kriptografik olarak güvenli kayıtlar gerçekleştiren sistem üzerinde kullanılan dijital para birimidir.

featured

Bitcoin’i oluşturan topluluk arasında gelişen anlaşmazlıklar neticesinde ortay çıkan‘’ Hard Fork’’ tarafından üretilmiştir. Boyut, hız, madencilik imkanları bakımından Bitcoin kripto para ve sistemi ile farklılıklara sahiptir. Bitcoin cash hakkında merak edilen çok sayıda detay var. Peki bu detayların doğru cevapları neler? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Gerekli detayları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Bitcoin Cash Neden Ortaya Çıktı?

Bitcoin cash’in çıkış sebebi, Bitcoin’i oluşturan topluluk içinde görüş ayrılıklarının ortaya çıkmasıdır. Bu kapsamda adından söz ettiren Hard Fork adlı gurup, Bitcoin cash’i ortaya çıkarark, bu serinin asıl temel esasları daha iyi yansıttığını belirtmiştir. Bitcoin Harda Fork topluluğunun oluşumu öncesinde başlayan tartışmalar, ilerleyen süreç içinde de devam etmiştir. Topluluğun bir kısmı Bitcoin cash tasarımını gerçek Bitcoin olarak kabul ederken, diğer bir kısmı yapılan güncellemelerden memnun kalmadıklarını belirtirler. Bu Bitcoin çeşidinin oluşturulmasında, Blockchain yazılımı birebir kopyalanmış ve tüm sahiplere cüzdanlar yer alan Bitcoinler eşit dağıtılmıştır.

Bitcoin Cash Arkasındaki Teknoloji Nedir?

Bitcoin cash’in ardındaki teknoloji, Blockchain tabanlı dağıtılmış defter teknolojisidir. Diğer kripto para cinslerinden olduğu gibi paralar aslen mevcut değildirler. Sadece para değerlerinin ne kadar olduğunu gösteren sistem kayıtları üzerinden işlemler gözlemlenir.

Diğer yandan Bitcoin cash sistem kayıtlarını saklamak, eklemek ve onaylamak için ise Bitcoin cash yazılımını kullanan bilgisayarlar tercih edilir. Bu teknolojik cihazlara ‘’nod’’ yani düğüm ismi verilir. Düğümler olmadan Bitcoin Cash işlemlerinin gerçekleşmesi, mümkün değildir. İşlemler ağ üzerinde gerçekleşir. Ağ işlemleri, düğümler sayesinde Blockchain’e eklenmiş olan bloklar olarak adlandırılırlar. Bitcoin Cash, tıpkı Bitcoin sistemine benze şekilde her 10 dakika içinde bir adet bloğu sisteme ekler.

Bitcoin Cash’in Blockchain teknoloji sistemini kesmek veya değişim gerçekleştirmek imkansızdır. Düğümler her bir işlemde, değişim girişimlerini engelleyecek olan kodları işlerler.

Bitcoin Cash Madenciliği Nedir?

Bitcoin Cash madenciliği, verileri bloklara ayrıma ve bloklara ekleme yapma adımlarını kapsayan meslektir. Bu süreçte aynı zamanda Bitcoin Cash üretimi yapılır. Yeni basılan token’lar ise madencileri ödüllendirmek için kullanılırlar. Bitcoin cash üretimine ve yazılıma destek olan madenciler, gerekli ödeme karşılığını elde ederler.

Madenciler, ağ içinde ‘’hash’’ yaratan kişiler olarak bilinirler. Hashler, her bir bloğu benzersiz dosya boyutuna ulaştıran ve değiştirilmemiş veri içeriğini kanıtlayan uzun sayı dizileridir. Madenciler işlemleri ile kriptografik sürece katkı sağlarlar. ‘’Prof of Work’’ diğer bir ifade ile ‘’iş kanıtı’’ hashler üzerinden görüntülenir.

Bitcoin Cash Madenciliği Karlı Mı?

Bitcoin cash madenciliğinin karlılık oranı yüksektir. Etkili bir üretim gerçekleştiren madenciler yüksek kazançlar elde ederler. Elde edilen yüksek kazanç tutarları, Bitcoin cash üretiminin mevcut zorluğuna, madencilik yapılan alandaki elektrik fiyat değerlerine, madencilik ekipmanını çalıştırmak için gerekli elektrik gücüne, donanım için yapılan harcamalara gör şekillenir.

Diğer yandan yüksek kazanç elde etmek için hash hızının yüksek olması gerekir. Hash hızı arttıkça üretim ve ödüllendirme oranları artar. Bu hıza ulaşmak için ise gerekli gelişmiş donanımlara sahip olunması şarttır. Yüksek hash hızına ek olarak, ekipmanları soğutmak için gerekli elektrik günün uygun fiyata edinilebilmesi, karlılığı yükseltir. Madenciler oluşturulan her bir hash için 12.5 Bitcoin kazanırlar.

Bitcoin Cash Blok Boyutu Ne Kadar?

Bitcoin cash blok boyut ölçüsü, 8 MB olarak ifade edilir. Bitcoin’in 1MB’li boyutundan daha yüksektir. Bitcoin cash’in 8 mb’lik boyutu ile ortalama 10 dakikalık işlem süresi ortaya çıkar. Bitcoin cash ile bir işlem yapmanın ortalama ücreti ise 0.22 dolardır. Bu kapsamda Bitcoin cash kapasite ve blok genişliğine bağlı olarak, Bitcoin’den daha hızlı şekilde işlem yapabilme kapasitesine sahiptir.

Diğer yandan Bitcoin cash’in 8 MB’lik boyutu belirli problemleri de beraberinde getirir. Boyut sebebi ile işletim ücretlerinin azalması madencileri, üretim tercihinden uzaklaştırır. Madenci sayısının düşmesi ise ağı zayıflatır. Daha byük boyutlu Bitcoinler için daha geniş bir Blockchain zinciri gerekir. Klasik Bitcoinin 1 MB’lik boyutu zaten 170 GB’lık zincir alanını oluştururken, 8 MB Bitcoin cash ile zincirde boyut problemlerinin doğduğuna değinilir. Diğer yandan blok büyüklüğü arttıkça saldırılara karşı direncin düşeceği belirtilir.

Bitcoin Cash’in Avantajları Neler?

Bitcoin cash fırsatları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Daha Hızlı Olma: Daha büyük blok boyutları sayesinde işlem hız yüksektir.
 • Fiat’tan Yüksek Güvenlik Sunma: Bitcoin cash ve diğer kripto para seçnekleri doğru şekilde cüzdanlarda saklandığında güvenlik sunarlar. Doğrudan kimliğe bağlı olmayan yapıları ile şifreleri ile yabancıların hesaba giriş riskini düşürürler.
 • Yerel, Uluslararası Hızlı Transfer: Banka havaleleri ve yerel elektronik para transfer işlemlerine göre çok daha hızlı transfer imkanı sunarlar. Bitcoin cash borsa üzerinden rahatlıkla fiat’a çevrilir.

Bitcoin Cash Dezavantajları Neler?

Bitcoin cash eksileri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ölçeklendirme Eksikliği: Bitcoin ideal bir hıza sahip olmasına rağmen Steem ve Steller kripto para birimlerine göre daha yavaş bir işlem sunar. Steller ile saniyede 1.000 işlem yapmak mümkünken, Bitcoin cash ile 60 adet işlem yapılır. Yeni nesil kripto para birimlerinde Blockchain yerine asimetrik DAG kullanılır. DAG madenciliği ortadan kaldırarak, eşler arası işlem onaylarına imkan tanır. DAG bu kapsamda terorik yapıda sonsuz adette ölçeklendirilirken, Bitcoin cash ile bu ölçeklendirmeyi yapamk mümkün değildir.
 • Düzenlemede Zorluk: Günümüzde kripto para birimleri ve kullanımları hakkında çeşitli ülkelerce düzenleme ve açıklamalar yapılır. Çin gibi ülkeler kripto paralara açıkça katı şekilde yaklaşırlar. ABD ise dengeli bir yaklaşım sergiler. Bu açıdan düzenleme belirsizlikleri mevcuttur.

Bitcoin Cash Nasıl Alınır?

Bitcoin cash almak için kripto para borsası platformları arasından tercih edilen üzerinden cüzdan oluşturmak ardından, borsa içinden Bitcoin cash alımı için talimatı vermek gerekir. Bitcoin cash ile alım-satım yapılan borsa platformlarının tümünün ana sayfa alnında sunulan ‘’üyelik’’ sekmesine giriş yapılamalı, ekrana gelen tablo üzerine e-posta ve kimlik bilgileri yazılarak, onay verilmelidir. Bu kapsamda ekrana gelen cüzdan kodu ile aynı borsa ekranı üzerinden alım ve satım talepleri gerçekleştirilir.

Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar Neler?

Bitcoin cash ile Bitcoin arası ayrılıklar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin sisteminin kullandığı Blockchain üzerinden ayrılarak, oluşan sistem Bitcoin cash olarak bilinir.
 • Bitcoin blok limiti 1 MB, Bitcoin cash blok boyutları ise 8 MB’tir.
 • Bitcoin SegWit protokolünü kullanırken, Bitcoin cash sisteminden SegWit protokolü kaldırılmıştır.
 • Bitcoin cash daha ucuz ve hızlı sisteme sahiptir.

Bitcoin Cash Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cash cüzdanı, Bitcoin cash değerini kullanabilmeye imkan tanıyan, özel ve gene anahtarları barındıran bir yazılımdır. Bitcoin cask cüzdanları, Bitcoin cash bakiyesini görebilme, blok zinciri üzerinden diğer cüzdanlara bitcoin cash transferi yapabilme imanı sunan sistemlerdir. Her bir bitcoin cash cüzdanının kendine özgü adresi bulunur. Bu adres kod, 26 ila 35 arası karakterdeki harf ve rakamlardan oluşturulmuştur. Bitcoin cash cüzdanında açık şekilde görüntlenen genel anahtar kodu, diğer kişilerin cüzdana bitcoin cash gönderebilmeleri için gerekli olan genel şifredir. Bitcon cash cüzdanı aynı zamanda Bitcoin cash’i reel para cinslerine dönüştürebilmek için gereklidir.

Bitcoin Cash Cüzdan Türleri Neler?

Bitcoin cash cüzdan tiperi şu şekilde sıralanır:

 • Masaüstü,
 • Paper,
 • Wen (online) cüzdan,

Bu 3 farklı cüzdan çeşidi Bitcoin cash ile işlem yapmak için kullanılır.

Masaüstü Bitcoin Cash Cüzdan Nedir?

Masaüsüt bitcoin cash cüzdanı, bilgisayar masa üzerine indirilerek kullanılabilen cüzdan şeklidir. Cüzdana ait genel ve özel anahtar bilgisayar hafızasına kayıtlı hale gelir. İnternete bağlantılı bir cüzdan tipidir. Aktif şekilde bitcoin cash transferi yapacak olan ve yüksek rakamlarda işlem yapmayacak olan kişiler için uygundur.

Bitcoin Cash Paper Cüzdan Nedir?

Bitcoin cash kağıt cüzdan, genel ve özel anahtar kodların üzerinden yazılı olarak yer aldı kağıttır. Bitcoin adres bilgileri QR kod ile üzerinde bulunur. İnternet ile bağlantısı bulunmadığından internet üzerinden gelebilecek tüm saldırılara karşı güvenlik sunar. Fiziksel bir cüzdan olması ve anahtar kodları üzerinde taşıması sebebi ile kaybedilmeye dikkat edilmelidir. Kaybedilmesi halinde Bitcoin cash bakiyeleri üçüncü kişilerce çekilebilir.

Bitcoin Cash Web Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cash web cüzdan, cüzdan hizmeti sağlayan şirketlerin web adreslerinden oluşturulan cüzdan şeklidir. İnternet erişimi ile bağlantılıdır. Gerekli açık ve özel anahtar kodları, cüzdan bilgi ekranında aktarır. Bitcoin cash bakiyesini takip etme ve işlem gerçekleştirme amaçları ile kullanılır.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin cash madenciliği yapmak için izlenen adımlar şı şekilde sıralanır:

 • Tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi öncelikle, sanal cüzdan oluşturulmalıdır.
 • İşlem ardından kripto para madenciliği için özel üretilmiş ASIC cihaza sahip olunması gerekir.
 • Yüksek işlem ve geni elektrik kaynağından yararlanarak, 8 MB’lik Bitcoin cash üretimine başlanır.
 • Ne kadar yüksek blok üretimi yapılır ise o kadar yüksek kazanç elde edilir.

Bitcoin Cash Almak İçin Kaç TL Gerekir?

Bitcoin cash alımı için gereken TL miktarı, 1 TL olarak belirlenmiştir. Çeşitli kripto para borsaları üzerinden minimum 1 TL karşılığından bitcoin cash satın alınır. Bu bir alt limit değeridir. Örnek vermek gerekirse; 1 bitcoin cash fiyatı 1,000 TRY ise 10 TRY üzerinden 0.01 BCH alımı yapmak mümkündür.

Bitcoin Cash Paraya Çevrilir Mi?

Bitcoin cash’i paraya çevirmek mümkündür. Tercih edilen her an 7/24, kripto para borsasında bitcoin cashleri satmak ve hesaba aktarılan TL cinsi ödemeleri, kişisel banka hesaplarından teslim almak mümkündür. İşlem için satışın yapılması ve satış karşılığından dolar, yen, euro veya TL cinsinden para talebi yapılması gerekir.

Bitcoin Cash’in Fiyat Geçmişi Nasıl?

Bitcoin cash’e ait fiyat geçmişi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin cash üretildiğinde ve her şey yeni başladığında, 1 BCH, 200 dolar değerinde açıklanmıştır.
 • Bu endeks ile BCH, Coinmarkekcap’in tepe noktasına çıkış yapmıştır.
 • Bir gün sonra ise fiyat değerinin iki katına ulaşmıştır.
 • Üç hafta sonunda ise 1.000 dolara yükselmiştir.
 • Bu yükselişlerin hemen ardından 700 dolar rakamına gerileme yaşanmıştır.
 • Bu kapsamda artışların kasıtlı müdahale ile yapıldığı, BCH topluluğu tarafından açıklanmıştır.
 • Ekim 2017 ortasına kadar seviyeli bir düşüş gerçekleşmiştir.
 • Ekim 2017 ortasında ise 1 Bitcoin cash, 317 dolar seviyesine gelmiştir.
 • Ardından piyasada büyük bir geri dönüş yaşayarak, 1 BCH, 1600 dolara yükselmiştir.
 • Bu dönem ardından kripto paraların geniş bir kısmı % 400 büyüme yaşadılar.
 • Tarihin 22 Aralığı göstermesi ile birlikte BCH fiyatı 1.000 dolara kadar tekrar düşüş yaşamıştır.
 • Bu periyot ardından 1.500 dolara ulaşan ve 2018 Mayısta tekrar aşağı yönlü harekete giren BCH, dibe vurduğu bir önceki kış sezonunda 80 dolardan işlem görmüştür.
 • Kış ardından 2019’da oluşan 534 dolar fiyat karşılığı ile 2020’ye doğru yükseliş trendi tekrar başlamıştır.

Bitcoin Cash Fiyatlarını Neler Etkiler?

Bitcoin cash fiyatlarını etkileyenler şu şekilde sıralanırlar:

 • Piyasaya dair son haberler,
 • Ülkelerin Bitcoin ve Bitcoin cash işlemlerine karşı aldıkları kısıtlamalar ve bunların medyaya yansıması,
 • Önemli şirketlerin yatırımları,
 • Önemli iş adamlarının BCH yatırım eğilimleri,
 • Farklı borsa kanallarının davranışları,
 • Madencilerin verimliliği,
 • Bitcoin fiyatlarında ve borsasında yaşanılan değişimler,
 • Küresel ekonomik politikalar,
 • Teknolojik ve yazılımsal gelişmeler,
 • Güvenlik açıklarının gündeme gelmesi,
 • Yatırımcıların yaşadığı iflas ve krizlerin piyasadan kaçınma eğilimi doğurması,

Bu tip faktörlere bağlı olarak Bitoin cash fiyatlarında değişimler yaşanır.

Bitcoin Cash Çatallaşması Nedir?

Bitcoin cash çatallanması, Bitcoin sisteminden ayrılarak Bitcoin cash’in ortaya çıkmasına verilen terimsel isimdir. Çatallaşma var olan bir kripto para sistemi üzerinden ayrılarak alternatif modeli yaratma işlemine verilen isimdir. Zaten mevcut olan bir para biriminin kendi içinde ayrışması ile ortaya çıkan çatallaşma, alt coinleri doğurur. Bitcoin’in alt coini ise Bitcoin cash’tir.

Çatallaşma sonunda üst coinden daha fazla teknolojik detaya sahip olan ve daha yüksek işlem hızı sunan alt coinler üretilebilmektedir. İkincil kripto para cinsinin yüksek avnatajlar sunması veya birinci modele göre daha zayıf kalması, üretici topluluğun seçimlerine ve başarısına bağlıdır. Her biri açık kaynak üzerinde tasarlanan kripto para cinsleri transfer hızı, üretim hızı, kapladığı alan gibi bir çok detaya bağlı olarak başarılı veya zamanın gerisinde kalmış sistemler olarak değerlendirilirler.

Bitcoin Cash Ne İçin Kullanılabilir?

Bitcoin cash kullanılan işlemler hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Bitcoin cash ödemesi geren mağaza ve marketlerden sanal olarak alışveriş yapma,
 • Bitcoin cash ile diğer kripto para seçeneklerini satın alma,
 • Bitcoin cash’i kripto para ve TL, dolar gibi para çeşitleri transferleri ile alma,
 • Yatırım yaparak kar elde etme,
 • Bitcoin cash ile satılan uygulama veya oyun içeriklerini satın alma,
 • Finansal kuruluşların belirli kısmından kripto para üzerinden maaş alma,

Bu gibi işlemler kapsamında bitcoin cash kullanmak mümkündür.

Bitcoin Cash Yorumları Ne Yönde?

Bitcoin cash yorumlarının yönü hakkında bilgiler şöyledir:

 • Bitmex kurucusu Arthur Hayes, yatırımcıların bu tarz alt segment kripto para seçeneklerine hoş bakmakları yönündedir.
 • Bitcoin cash’in üretici topluluğu ise Bitcoin’in temel kurallarına Bitcoin cash’in daha fazla uyum sağladığını belirtirler.
 • Kripto para uzmanları Bitcoin cash’in daha hızlı ve net kripto para transferşne şmkan sunduğunu belirtirler.

Diğer yandan analistler üretim aşamasından bu yana piyasa üzerinden çok fazla iniş ve yükseliş trendini yaşayan Bitcoin cash’e yatırım yapılırken grafik analizlerden yararlanılması gerektiğini belirtirler. Ani fiyat yükselişlerine ve düşüşlerine tabi olan, Bitcoin’e göre çok daha fazla değerlerde dibi gören Bitcoin cash için piyasa yönüne doğru şekil alınması gerekildiği belirtilir. Diğer yandan kripto para borsalarının alt coin seçeneklerini ve hızı yükselten yazılım detaylarını destekledikleri bilinmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap