1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Bitcoin Çöküşü Altın Fiyatlarına Yaradı!

Elon Musk’ın, BTC ile Tesla elektrikli araç satışını bırakması, merkez bankalarının Bitcoin uyarıları ardından altına olan ilgi yükseldi. Analist ve ekonomistler altının güvenli liman olarak görüldüğünü belirttiler.

Bitcoin Çöküşü Altın Fiyatlarına Yaradı!

Tesla satışlarında artık Bitcon’in yer almayacağı haberi, merkez bankalarının Bitcoin uyarıları ardından BTC fiyatının 60 bin dolardan 30 bin dolara kadar gerilemesi, altına yönelimi yükseltti. Analistler güvenli liman olan altına ilginin büyüdüğünü, ardından tahvil faizlerindeki gerilemelerden de destek alan altının 1.900 dolar sınırını aştığını belirttiler.

BTC Düşerken Altına Talep Arttı!

Küresel çapta artan enflasyon oranları ardından faiz artışları da gündeme geldi. ABD Doları ve ABD tahvil faizlerinin gerilemesinden destek bulan altında artış oldu. Altın fiyatlarındaki artışta önemli bir diğer etkenin Bitcoin fiyat gerilemesi olduğu belirtildi. Çin hükümetinin kripto para ödemelerini ve işlemlerini kısıtlaması ile birlikte Bitcoin’in piyasa genelini etkileyen fiyat düşüşünü yaşaması, altına olan talepleri yükseltti.

Altın onsu, Mart ayındaki ilk haftasında ABD tahvil faizlerindeki düşüş ile birlikte 1.675 dolara kadar geri çekilme yaşamıştı. ABD’deki pandemi desteklerinin yarattığı enflasyon ve beraberinde gelen faiz artış endişesi, altın fiyatlarının yeniden hareketlenmesine sebep oldu.

Altın, BTC’den Daha İyi Performans Sergiledi!

Piyasalarda dair gelişmelere göre Nisan ayı başından bu yana 8 haftanın, 7’sinde yükselişe giden spot altın fiyatları, dün gece 1.900 dolar sınırını aştı. Aynı 8 haftalık dönem içinde ise Bitcoin performansı altın kadar iyi değildi. 30 Mart tarihinde görülen 1.678 dolar seviyesinden başlayan altın yükseliş trendi %13 üzerinde artışa işaret etti.

BTC Düştü, Gram Altın Arttı!

Bitcoin düştüğü sırada bir diğer gelişme ise gram altın fiyatlarında yaşandı. BTC değer kaybederken spot altındaki hareketliliğe bağlı olarak gram altın fiyatları da yükselişe geçti. Kasım 2020’de 539 lira ile tarihi bir zirve yapan altın, Bitcoin düşüşünde bu zirveye yakın olan 517 TL’lik fiyatı gördü.

BTC fiyat gerilemesi sırasında çeyrek altın fiyatı 850 TL, Cumhuriyet altını ise 3.385 TL’yi buldu. 19 Mart tarihinde 405 lira olan gram altın kripto para piyasasının karamsar olduğu dönemde %28 oranında değer kayda geçirdi.

BTC 26 Mayısta Artışa Geçti!

26 Mayıs 2021 tarihinde saatler 10:16’yı gösterirken BTC fiyatı, 40.416 dolar olarak tabloya geldi. Bu kapsamda BTC, %3.38 oranında değer kazanımını kayda geçirdi. Karamsar havanın etkileri kırılırken rekor fiyattan uzak bir seviyede değer kazanımı devam ediyor.

Yorum Yap