1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Bitcoin Cüzdanı Ledger Dolandırıcılığının Boyutu Büyüyor

Bitcoin Cüzdanı Ledger Dolandırıcılığının Boyutu Büyüyor

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin cüzdanı Ledger'de müşteri bilgileri çalınmıştı. Çalınan bilgilerin satılması ile dolandırıcılık denemeleri başladı. Ledger dolandırıcılık faaliyetlerine karşı müşterilerini uyarsa da şimdiye kadar 1 milyonun üzerinde XRP çalındığı biliniyor. Ledger müşterilerinin yaşadığı bu dolandırıcılık işlemlerinden sonra cüzdanın ve borsanın güvenilirliği hakkında çeşitli tartışmalar ortaya çıktı.

bitcoin ledger

Bitcoin cüzdanı Ledger’de geçen temmuz ayında başlayan dolandırıcılığın boyutu büyümeye başladı. Ledger kullanıcıları her ne kadar uyarılsa da XRP çalınmasına engel olunamıyor. İddialara göre şimdiye kadar 1 milyondan fazla XRP çalındı.

Geçtiğimiz temmuz ayında Bitcoin cüzdanı Ledger’de müşteri bilgileri çalınmıştı. Ledger’de müşteri bilgilerini çalan bilgisayar korsanları ekonomik çıkar elde etmek için bu bilgileri sattı. Bilgilerin satılması ile dolandırıcılık faaliyetlerinin başlayacağı gerekçesi ile Ledger tüm müşterilerine uyarı niteliğinde mail gönderdi. Ancak uyarılar işe yaramadı. Ledger müşterisi birçok işi e posta yolu ile dolandırılıyor.

Ledger’in Müşteri Bilgileri Satıldı, Dolandırıcılık Başladı

Bilgisayar korsanlarının Ledger müşterilerinin ad soyad, açık adres, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerini ele geçirdi. Bu bilgileri ele geçiren korsanların bilgileri satması ile sistemde dolandırıcılık işlemleri başladı. Ledger’den çalınan bu bilgileri kimin satın aldığı ve dolandırıcılık yaptığı ise bilinmiyor.

Ledger’de çalınan müşteri bilgilerinin satılması ile başlayan dolandırıcılık girişimlerinden şimdiye kadar 1 milyndan fazla XRP elde edildiği biliniyor. Birçok kullanıcı için riskin devam ettiği dolandırıcılık eylemi ise e-posta üzerinden yapılıyor.

Sahte E-Posta Yolu İle 1 Milyonun Üzerinde XRP Çalındı

Ledger’den çalınan müşteri bilgileri e-posta üzerinden kullanılarak dolandırıcılık yapılıyor. Sistemde açıklanan verilere göre daha şimdiden 1 milyon 150 binin üzerinde XRP çalındı. Bu miktarın ise yaklaşık olarak 400 bin Amerikan Dolarına denk geldiği biliniyor. Ledger müşterilerine uyarı yapılması halinde bu kadar fazla dolandırılmanın sebebi ise dolandırıcıların kullanıcıları çok ince bir detayla kandırmasından kaynaklanıyor.

Dolandırıcılar e-posta üzerinden yaptıkları eylemde “e” harfi yerine başka benzer bir harf kullanarak kullanıcıları göz yanılsamasına ikna ediyor. Gelen e-postada ufak bir yanılsama yaşayan kullanıcılar tek harf yüzünden binlerce dolardan oluyorlar.

Borsa Güvenilirliği Tartışılmaya Başlandı

Bitcoin cüzdanı Ledger üzerinden yaşanan bu dolandırıcılık olayı piyasada büyük çalkanlanma yarattı. Özellikle Ledger cüzdanı kullanıcısı olan yatırımcılar riske karşı panik oldular. Dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili uyarılar devam etse de çok küçük bir yanılsama ile gerçekleşen işlem pek de kontrol edilebilir durmuyor. Yaşanan bu olay ile Ledger cüzdanının güvenilirliği de tartışılmaya başlandı.

Ledger cüzdanı üzerinden yapılan bu dolandırıcılık eylemi ile ilgili xrplorer sitesinden de açıklama geldi. Ripple tabanında işleyen xrplorer sitesi dolandırıcılık faaliyetlerine karşı farkındalık yaratma amacı güdüyor. Site dolandırıcılıkla ilgili sistem üzerinde işlemlerin göründüğünü ancak borsa tarafından farkedilmediğini iddia etti. Bu iddia üzerine dünya üzerinde en çok siber suçun işlendiği kripto para borsaları ile ilgili de yeni tartışmalar başladı.

Yorum Yap

Yorum Yap