1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Değer Kaybedince Balinalar Devreye Girdi

Geride kalan efsane yükseliş haftasının ardından, yeni haftada da yükselişini sürdüreceği düşünülen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), beklenenleri vermeyerek sert bir düşüş yaşamış ve beraberinde de diğer altcoinleri aşağı çekmişti. Daha sonra Bitcoin, gerilediği 22 bin 300 dolar seviyesinden hiç beklenmedik şekilde yeniden yükselişe geçti. Bu yükseliş, Bitcoin’e yeni rekorları getirecek mi?

Bitcoin Değer Kaybedince Balinalar Devreye Girdi

Lider Bitcoin’in (BTC), yeni haftada da tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselişinin ardından değerini artırmaya devam etmesi bekleniyordu. Kripto para piyasalarında öncelikle Bitcoin ve diğer altcoinler için oluşan yükseliş beklentisi boşa çıktı ve Bitcoin sert bir düşüş yaşadı. Bu düşüş piyasalarda ayıların devreye girdiği düşüncelerini ortaya çıkarmaya başlamışken, Bitcoin hiç beklenmedik şekilde tekrardan yükselişe geçti ve piyasalardaki FOMO’yu (Fearing Of Missing Out – Kaçırma Korkusu) tekrardan harekete geçirdi. Bununla birlikte bir zincir etkisi başladı ve Bitcoin, tekrardan yükselişe geçerek talep etkisi ile değerini artırmaya devam ediyor.

BTC %5’lik Kaybını, %2’lik Artışla Toparlamaya Başladı

Haftanın açılışından itibaren 24 saat içinde %5 oranında değer kaybeden Bitcoin (BTC), üzerinden ölü toprağını attı ve beklenmedik şekilde %2 oranında çok hızlı bir değer kazanımı yaşadı. Bitcoin yazım sırasında 23 bin 500 dolar seviyesinde işlem görüyor ve kripto para piyasalarında bu yükselişin sebebi olarak borsalarda yapılan 1 milyar dolar değerindeki Bitcoin transferlerinin etkili olduğu düşünülüyor. Kripto para hareketlerini inceleyen Whale Alert sayfasından alınan bilgilere göre, piyasalarda anonim kullanıcılar tarafından dijital cüzdanlara 1 milyar dolarlık BTC transferi gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Öte yandan söz konusu kaynakta, bu işlemlerin sadece anonim kaynaklardan yapılmadığı ve bazı büyük kripto varlık borsalarının da transfer işlemlerine dahil olduğu öğrenildi. Ortaya çıkan bilgiler incelendiğinde, 8 ayrı transfer işlemi ile sadece bir anonim cüzdandan 45 bin 640 adet Bitcoin aktarıldığı görüldü.

Transferlerde OKEx ve Bitstamp Borsaları da Var

8 farklı Bitcoin transferinin gerçekleştirildiği anonim cüzdandan yapılan en küçük boyuttaki aktarım işleminde, 1.190 adet Bitcoin kullanılmış ve aynı şekilde en büyük işlemde de 7 bin adet Bitcoin kullanılmış. Diğer transfer adımlarında ise 5 bin ile 6 bin adet arasında değişen miktarlarda Bitcoin kullanıldığı görüldü. Ayrıca anonim cüzdandan yapılan büyük işlemlerin yanı sıra bir de OKEx ve Bitstamp borsalarının da bu transfer işlemlerine dahil olduğu ortaya çıktı. Tüm bu transfer işlemlerinin ise toplamda 1 milyar 63 milyon dolar değerinde olduğu belirlendi ve bu boyuttaki BTC transferlerinin kesinlikle kripto para piyasalarını etkileyeceği düşünülüyor.

Bu Transferler İlk Değil

Kripto para piyasalarında bu boyutlarda yapılan Bitcoin transferlerinin örneğine daha önce de rastlanmıştı. Tam da benzer zamanlarda, Bitcoin kuvvetli bir yükselişin ardından düşüş yaşadığında balinalar devreye girerek daha önce de ciddi oranlarda Bitcoin transferleri gerçekleştirmişti. Bu işlemlerin ardından ise lider kripto para birimi ve beraberinde diğer altcoinler de sert bir ralliye başlamıştı. Fakat yine de transferlerin etkisinin aynı olacağının bir kesinliği bulunmuyor ve Bitcoin her an her yöne gidebilir.

Yorum Yap