1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Dolandırıcıları Bursa’da Yakalandı

Geçtiğimiz aylarda Erzurum’da yaşanan Bitcoin (BTC) dolandırıcılığının ardından, geçtiğimiz gün Türkiye’de bir dolandırıcılık haberi daha ortaya çıktı. Bu kez dolandırıcılar inşaat malzemesi yatırımı gibi somut bir satış yalanı söylemedi, SMS ile dolandırıcılık yöntemine başvurdu. Yapılan vurgunda dolandırıcıların, elde ettiği 450 bin TL ile Bitcoin yatırımı yaptığı öğrenildi.

Bitcoin Dolandırıcıları Bursa’da Yakalandı

Türkiye’de bir Bitcoin dolandırıcılık haberi daha ortaya çıktı. Daha önce geçtiğimiz aylarda Erzurum’da benzer bir örneği yaşanan dolandırıcılığın, şimdiki adresi ise Bursa oldu. Fakat bu kez dolandırıcıların, birçok ilde birden suçu yürüttüğü ortaya çıktı. Erzurum’da daha önce iki kadın, 40 kişiyi “inşaat malzemelerine yatırım” yalanı ile kandırarak, ciddi miktarlarda para toplamış ve bu paraları da kripto para cüzdanlarına aktardığı ortaya çıkmıştı. O zamanki dolandırıcılıkta 1 milyon TL’nin üzerinde bir para toplanmış ve dolandırıcılar yakalanmıştı. Geçtiğimiz gün ise bu olaya benzer bir şekilde Bursa merkezli olmak üzere, dolandırıcıların kişilerin telefonuna ve sosyal medya hesaplarına bir mesaj göndererek vurgun yaptığı ortaya çıktı. “Devletten 1000 TL destek” adı altında atılan mesajlar ile dolandırıcıların 450 bin TL topladığı ve bu paralarla Bitcoin satın aldığı öğrenildi.

Telefonlara ve Sosyal Medya Hesaplarına Mesaj Attılar

Geçtiğimiz gün polisler Bursa merkezli olmak üzere 4 ayrı ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Dolandırıcılara yönelik düzenlenen operasyonda, 21 şüpheli gözaltına alındı. Olayda, dolandırıcıların 35 kişiden 450 bin TL topladığı ve bu paralarla Bitcoin (BTC) satın aldığı öğrenildi. Dolandırıcılar, insanlara “Devletten 1.000 TL destek” adı altında “Bayrama özel devletten 1.000 TL destek başvurusu için indir, kur, yükle” ifadelerinin yer aldığı mesajlar gönderdiği ortaya çıktı. Suçlular bu mesajları hem SMS yoluyla kişilerin telefonuna hem de sosyal aynı şekilde medya hesaplarına gönderdiği ve mesajın içeriğine tıklayan vatandaşların ise banka hesaplarındaki paraların çekildiği ortaya çıktı.

21 Kişi Gözaltına Alınıp Adliyeye Sevk Edildi

Kripto para dolandırıcıları tarafından atılan mesaja tıklayan ve banka hesaplarındaki paranın çalındığını fark eden vatandaşlar, hemen durumu polise ihbar etti. İhbarın ardından Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesindeki polis ekipleri, bir soruşturma başlattı ve gönderilen mesajları takip ederek, suçlulara ulaştı. Daha sonra polis ekipleri, Bursa merkezli olmak üzere İstanbul, Samsun ve Diyarbakır’daki bazı evlere eş zamanlı operasyon düzenledi. Bu operasyonlarda 21 kişi gözaltına alındı. DHA’nın haberine göre yakalanan şüpheliler, sorgulanmak için önce Bursa’ya getirildi ve buradaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Suçlular Yaklaşık Üç Adet Bitcoin Alabilmiş

Ortaya çıkan dolandırıcılık olayında, 21 şüphelinin 35 kişiyi dolandırarak 450 bin TL topladığı ortaya çıktı. Suçluların topladıkları 450 bin TL ile Bitcoin satın aldığı ve bunun dışında paraları harcamadığı öğrenildi. Yani suçluların, elde ettikleri paralar ile sadece Bitcoin yatırımı yaptığı ortaya çıktı. Bitcoin şu sıralar 23 bin 200 dolar (yaklaşık 176 bin 900 TL) seviyesinde işlem görüyor ve buna bağlı olarak suçluların yaklaşık olarak sadece 3 tane Bitcoin alabildiği düşünülüyor.

Yorum Yap