1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Düştü, Peter Schiff Eleştiri Fırsatını Kaçırmadı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve onun öncülüğünde kripto para piyasalarında altcoinler, genel olarak son 24 saatte büyük fiyat düzeltmeleri yaşadı. Bitcoin son 24 saat içinde %20 üzerinde değer kaybederek, 40 bin dolar seviyelerinden 30 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Bitcoin’deki bu gerileme ile birlikte, Bitcoin’e olan karşıtlığı ile bilinen ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff, bu fırsatı kaçırmayarak Bticoin’i adeta topa tuttu.

Bitcoin Düştü, Peter Schiff Eleştiri Fırsatını Kaçırmadı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlattığı ralliyi, yılbaşı itibariyle kırdığı üst üste rekorlarla tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar seviyesine kadar çıkarmayı başarmıştı. Bununla birlikte Bitcoin daha sonra fiyatta düzeltmelere giderek zaman zaman değer kayıpları yaşadı. Son olarak Bitcoin geçtiğimiz hafta yükseldiği rekordan tekrar bir fiyat düzeltmesi yaşayarak, yeni hafta başlangıcında son 24 saat içinde 40.000 dolar seviyelerinden 30.000 dolar seviyelerine kadar düştü. Ardından Bitcoin Gece saatlerinde tekrar toparlanarak yüzde 4.5 in üzerinde değer kazanıp, fiyatını yeniden 34.000 dolar seviyelerine kadar çıkarmayı başardı. Fakat Bitcoin’e olan karşıtlığı ile bilinen ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff Bitcoin deki bu fiyat geriliğini yine bir fırsat olarak değerlendirdi ve bitcoin’i adeta topa tuttu.  Lider Kripto para birimi Bitcoin yazım sırasında 34 bin 574 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Schiff’e Göre Bitcoin’deki Volatilite Onu Güvenli Liman Yapmaktan Uzak Tutuyor

Özellikle 2017 yılından sonra başlayan ralli ile birlikte bitcoin’e karşı göstermiş olduğu sert ve güvensiz tavırlarla tanınan ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff, Bitcoin de yaşanan bu gerilemenin ardından Twitter’da bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada yine Bitcoin’e karşı sert eleştirilerde bulunan Schiff, öncelikle Bitcoin’deki fiyat hareketliliğini belirtti.  Peter Schiff, Bitcoin’in 8 Ocak tarihinde 42 bin dolar seviyelerinde işleme alındığını, daha sonrasında 3 günlük süre içinde, yani 11 Ocak tarihinde ise bu fiyatın 30 bin dolara gerilediğini belirtti. Peter Schiff açıklamalarına, Bitcoin bir değer saklama aracı olmadığını iddia ederek devam etti. Ünlü altın yatırımcısına göre 3 günde yüzde 28 oranında değer kaybı yaşayan bir varlık, hiçbir şekilde değer saklama aracı olarak güvenli liman olamaz. Öte yandan Peter Schiff Bitcoin in ayrıca enflasyona karşı da etkili olamayacağını da iddia ederek, Bitcoin yatırımı yapmanın kumar oynamak ile eşdeğer olduğunu savundu.

Peter Schiff, Yatırımcılara “Altın Alın” Tavsiyesinde Bulundu

Twitter’da açıklamalarına devam eden Peter Schiff yatırımcılara bazı tavsiyelerde bulundu. Ünlü altın yatırımcısı, yatırımcılara “Kumar oynamak istiyorsanız, Bitcoin alın. Fakat bir değer saklama aracı istiyorsanız altın alın” dedi. Ayrıca Peter Schiff, ons altın fiyatındaki hareketlilikleri de değerlendirerek, altının ons başına fiyatının 5 Ocak tarihinden 11 Ocak tarihine kadar yalnızca %5 oranında değer kaybettiğini belirtti. Ancak Bitcoin ve altının piyasa değerleri kıyaslandığında altının piyasa değerinin Bitcoin’den yaklaşık olarak 20 kat daha fazla olduğu ve bu sebeple piyasa değeri çok daha fazla olan bir varlıkta büyük dalgalanmaların görülmesi daha zor olduğu için, bu kıyaslamanın çok da yerinde olmayabileceği görüşü de ortaya atıldı.

Schiff Daha Önce Baltayı Taşa Vurmuştu

Ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff in, bu eleştirileri Aslında ilk de değil. Schiff önce geçtiğimiz yılın Aralık ayı başlarında Bitcoin yine bir ralli içerisindeyken, Bitcoin yatırımcılarına seslenmiş ve bir düşüş beklediğini ima ederek yatırımcılara “hemen sevinmeyin” demişti. Peter Schiff bu açıklamaları yaptıktan yaklaşık 2 hafta sonra Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir