1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Düşüşü Yalan Bir Habere Mi Bağlı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), hafta arasında yükseliş beklentilerini karşılayarak tüm zamanların rekorunu tazelemeyi başardı ve fiyatını 61 bin doların üzerine çıkardı. Ancak yeni haftanın başlaması ile birlikte, Bitcoin fiyat düzeltmesine gitti ve önce dün 55 bin dolar seviyelerine geriledi, ardından yeni günde gelen bir haber ile birlikte 53 bin dolar seviyesine kadar çekildi. Ancak Bitcoin’deki son düşüşe sebep olan haberin, uydurma bir veriden ibaret olabileceği ortaya çıktı.

Bitcoin Düşüşü Yalan Bir Habere Mi Bağlı?

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz hafta uzun sayılabilecek bir aranın ardından lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde yukarı yönlü hareketlilikler başladı ve birçok altcoin Bitcoin’e paralel olarak yükseliş hareketi sergiledi. Bitcoin Mart ayına yükseliş sinyalleri vererek başladıktan sonra, ayın ikinci haftasını nispeten yukarı yönlü sinyaller ile geçirdi ve hafta arasında bu yükseliş sinyalleri ile beklenen yeni rekor geldi. 21 Şubat tarihinde tüm zamanların rekorunu 58 bin dolaylarında belirleyen Bitcoin, hedefine 60 bin doları almıştı ancak o tarihten geçtiğimiz hafta arasına kadar hedefine yaklaşmış olmasına rağmen rekorunu tazeleyememişti. Fakat hafta arasında Bitcoin 61 bin doların üzerine çıkarak bekleneni yaptı ve rekorunu tazeledi. Bu rekorun ardından geri çekilmeler yaşayan Bitcoin, yeni günde ortaya çıkan bir haber ile birlikte 53 bin dolar bandında kadar düştü ancak bu düşüşe sebep olan haberin uydurma bir haber olabileceği gündeme geldi.

Uzun Pozisyonlarda Neredeyse Tasfiye Rekoru Kırıldı

Lider kripto para birimi Bitcoin, son 24 saat içinde %7 oranında değer kaybetti. Bitcoin’de yaşanan bu düşüşün en önemli etkenlerinden biri ise Gemini borsasına aktarıldığı söylenen binlerce Bitcoin haberi oldu. Başarılı analist Jan Yann tarafından verilen bilgililere göre, son 24 saat içinde yaşanan bu düşüş öncesi Bitcoin uzun pozisyonlarında, neredeyse tüm zamanların rekoru kırılmıştı. Bitcoin’in düşüşe geçtiği sıralarda uzun pozisyonlarda da bu kez neredeyse tasfiye rekoru kırıldı ve karda olduğu gibi zararda da benzer oranlarda hareketlilik görüldü.

Binance ve Bybt Üzerinde Son Zamanların Likidasyon Rekoru Kırıldı

Başarılı analist Jan Yann, şimdilerde kripto para piyasalarında aşırı derecede açgözlülüğün yaşandığını ifade etti ve buna bağlı olarak uzun pozisyonlar ile ilgili tasfiye haberlerinin bilinçli olarak yayılmış olabileceğini belirtti. Zira likidasyon yaşayan Bitcoin vadeli işlemlerinin %60’lık bölümünün, 20 kattan fazla kaldıraç görevi gördüğü gözleniyor ve özellikle de Binance ve Bybt üzerinde, son zamanların likidasyon rekorunun kırıldığı görülüyor.

Ju, Bitcoin Aktarma İşlemlerinin Bilinçli Yapıldığını İddia Etti

Genellikle borsalara aktarılan Bitcoin’lerin satış baskısı için aktarıldığı biliniyor ve Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, sosyal medyada Twitter üzerinden bu sabah saatlerinde bir açıklamada bulunarak Gemini borsasına 18 bin adet Bitcoin aktarıldığını ifade etti. Gemini borsasına aktarılan Bitcoin’ler yine satış baskısını tetikledi ve Ju bu hamlenin balinalar tarafından yapılan psikolojik bir hamle olabileceğini ifade etti.