1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Bitcoin ETF Başvuruları Artıyor, Bu Sene Onay Gelebilir

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu, Bitcoin ETF başvuruları ile ilgili yeni açıklama yaptı. Bireysel ve kurumsal müşterilerine Bitcoin yatırım hizmeti veren Kryptoin firmasının Bitcoin ETF başvurusunu incelemeye aldığını açıklayan SEC, Bitcoin ETF’si tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Bitcoin ETF Başvuruları Artıyor, Bu Sene Onay Gelebilir

Kripto para sektörünün en önemli meseleleri arasında yer alan Bitcoin ETF’leri yeniden gündeme geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Kryptoin firmasının ETF başvurusunu incelemeye aldığını açıklaması ile, onaylanıp onaylanmayacağına yönelik yorumlar gelmeye başladı. Bu sene birçok firmanın başvuru yaptığı Bitcoin ETF’si sektörde tartışma yaratıyor.

Bitcoin ETF’lerinin lider kripto para birimi Bitcoin’in yatırımcı sayısını artması ve fiyat yükselişin hızlandırması bekleniyor. Bitcoin’in yüksek volatiliteye sahip bir para birimi olması yatırımcılarda endişe yaratıyor. Lider kripto paranın risklerinden kaynaklı, bazı yatırımcılar doğrudan yatırım yapmayı göze alamıyor. Bu noktada ise Kanada gibi birçok ülkede bulunan Bitcoin ETF’leri yatırımcılar için yeni bir alternatif haline geliyor. Bitcoin ETF’leri ile doğrudan Bitcoin almak istemeyen yatırımcılar, riskleri azaltarak dolaylı yoldan Bitcoin yatırımı yapabiliyor. Bu nedenle Bitcoin ETF’lerinin onaylanması kripto sektörü için kritik gelişmeler arasında yer alıyor. Bitcoin destekçileri Bitcoin ETF’leri ile yatırımcı sayısının artacağına ve kripto paranın yükselişe geçeceğine inanıyor.

SEC Kryptoin Firmasının Başvurusunu İncelemeye Aldığını Açıkladı

ABD’de kripto para sektörünün gelişmesi için kritik bir noktada durduğu iddia edilen Bitcoin ETF’lerina başvuru yapan şirket sayısı son dönemlerde artmaya başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu ise başvuruları incelemeye aldığına dair yeni açıklamalar yapıyor. SEC’nin incelemeye aldığına dair açıklama yapması önemli bir gelişme. Bunun nedeni ise regülatörün incelemeye başlamasının ardından 240 gün içinde onay vermek ya da reddetmek zorunda olması.

SEC son olarak bireysel ve kurumsal yatırımcılara Bitcoin’e yatırım yapma hizmeti sunan Kryptoin firmasının Bitcoin ETF başvurusunu incelemeye aldığını açıkladı. Kryptoin firması, Cboe BZX Borsası ile beraber Bitcoin ETF Trust için başvuru yapmıştı. SEC perşembe günü başvurunun incelenmeye başladığını duyurdu.

2021 Yılında ETF Başvurusu Yapan Şirket Sayısı 9’a Yükseldi

ABD’de şuana kadar birçok Bitcoin ETF başvurusu gerçekleşmekle beraber SEC, hiçbir başvuruya onay vermedi. Bu sene ise SEC başkanının da değişmesinin etkisi ile Bitcoin ETF’si için başvuru yapan şirket sayısı artışa geçti. VanEck ve Wisdom Tree gibi kuruluşlar da bu sene Bitcoin ETF’si için SEC’e başvuru yapmıştı. Son olarak Kryptoin firması da başvurusunu yineledi. Firma 2019 yılında da başvuru yapmış ancak SEC kripto para sektörüne mesafeli yaklaştığı için ret almıştı.

Bitcoin ETF Başvuruları Bu Sene Onay Alabilir

ABD’de bu sene Bitcoin ETF’si için başvuru yapan şirket sayısı artmakla beraber kripto para uzmanları başvuruların onaylanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor. Bunun en önemli nedeni olarak ise SEC’nin yeni başkanı Gary Gensler’in kripto para sektörüne ılımlı yaklaşması gösteriliyor.

Yorum Yap