1. Ana Sayfa
 2. Bitcoin

Bitcoin ETF’i İçin İlk Resmi Adım Kanada’da Atıldı

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve beraberinde diğer kripto para birimleri için önemli gelişmeler peş peşe gelmeye başladı. Son olarak Bitcoin, yaşadığı değer artışlarıyla tüm zamanların rekorunu 49 bin doların da üzerine çıkararak, 50 bin dolar hedefine bir adım daha yaklaştı ve SEC kanadından Bitcoin ETF’i adına önemli bir açıklama geldi. Henüz bu açıklama tazeliğini korurken, Kanada’dan Bitcoin ETF’i için ilk adımlar atıldı.

Bitcoin ETF’i İçin İlk Resmi Adım Kanada’da Atıldı

Geçtiğimiz yıl yatırımcılar, Covid-19 salgınından dolayı büyük bir enflasyon ve değer saklama endişesi yaşadı. Geleneksel ekonomi piyasalarının salgına ne tepki vereceği ve varlıkların bu salgından nasıl etkileneceği tam bir muamma iken yatırımcılar geleneksel yatırım varlıklarından alternatif yatırım varlıklarına yönelmeye başladı ve kripto para piyasaları da bu sayede yatırımcıların büyük ilgisi ile karşılaştı. 2017 yılında da kripto para piyasaları benzer bir ilgi görmüştü ancak 2020 yılındaki bu ilgiyi, 2017 yılından ayıran önemli bir ayrıntı bulunuyordu. 2017 yılında kripto para piyasalarında sadece bireysel yatırımcılar bulunuyordu ancak 2020 yılında piyasalara kurumsal şirketler girmeye başladı. Kurumsallardan gelen bu adımlar ile birlikte, kripto para piyasalarının ve lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) tanınırlığı en üst noktalara çıktı. Fakat kurumsal şirketlerin büyük bir bölümü yine de piyasalara girme konusunda tereddüt yaşadı zira Bitcoin adına bir borsa yatırım fonu bulunmuyordu. SEC kanadından konuya ilişkin olumlu açıklamalar henüz tazeyken, Kanada’dan büyük bir Bitcoin ETF adımı geldi.

Kuzey Amerika’da Bir İlk

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilisi Hester Price, dün yaptığı açıklamalar ile Bitcoin ETF’inin şart olduğunu belirtti ve bu alanda adımlar atılacağının net sinyallerini verdi. Piyasalarda oldukça olumlu şekilde karşılanan bu haberin ardından gelen son bilgilere göre Kanada merkezli yatırım şirketi olan Accelerate Financial için Kanada, bir Bitcoin borsa fonunu onayladı. Kanada’nın attığı bu adım ile birlikte, Kuzey Amerika’da Bitcoin ETF’i ilk kez resmi olarak onaylanmış oldu.

Bitcoin ETF’i Nerelerde Geçerli Olacak?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ABD merkezli olmak üzere böyle bir adım atmaya hazırlanırken, Ontario Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Bitcoin ETF’i için yeşil ışığı çoktan yaktı. Gelen açıklamalarda, bu kararın 11 Şubat günü onaylandığı belirtildi. Karara göre, Bitcoin ETF’si ilk etapta şu bölgeleri kapsayacak:

 • British Columbia
 • Alberta
 • Saskatchewan
 • Manitoba
 • Quebec
 • New Brunswick
 • Nova Scotia
 • Prince Edward Island
 • Newfoundland and Labrador
 • Northwest Territories
 • Yukon
 • Nunavut

ABTC Ürünleri Toronto Borsası’nda Listelenecek

Bitcoin ETF’i, böylece Kanada’nın adımı ile Kuzey Amerika’da ilk kez resmiyet kazanmış oldu. Öte yandan 2 Şubat tarihinde Accelerate Financial Tecnhnologies, Accelerate Bitcoin ETF (ABTC) için Kanada merkezli menkul kıymet düzenleyici platformlara bir ön başvuruda bulunmuştu. Firma tarafından yapılan açıklamada, ABTC’nin hem Kanada’da hem de ABD’de %0,7 yönetim ücreti ile sunulacağını ifade etti ve ABTC ürünlerinin Toronto Borsası’nda listelenmesi için başvuru yaptıklarını belirtti.

Yorum Yap