1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında, içinde bulunduğumuz haftanın ilk günlerinde adeta kripto para birimleri kıyıma uğradı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), 58 bin dolar bandından 45 bin dolar bandına kadar gerilemesi, önde gelen altcoinler gibi diğer birçok altcoini de etkiledi. Bitcoin’in öncülüğünde yaşanan bu kayıplarda, gözler lider altcoin Ethereum (ETH) ve davanın etkisindeki Ripple’a (XRP) çevrildi.

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde geçtiğimiz hafta büyük yükselişler yaşanmıştı ve bu süreçte Bitcoin fiyatını ve rekorunu 58 bin dolar bandının üzerine kadar taşımıştı. Bununla birlikte Bitcoin için hedef 60 bin dolar bandına gelmişti ancak Şubat ayının dördüncü haftası beklendiği ve istendiği gibi başlamadı. Yeni haftanın gelmesiyle birlikte, Bitcoin büyük değer kayıplarını gözler önüne serdi. Pazartesi ve Salı günü piyasalarda Bitcoin öncülüğünde sert değer kayıpları yaşandı ancak bu değer kayıpları da süreklilik getirmedi. Büyük düşüşler ile başlayan sert dalgalanmalar sonrasında, lider Bitcoin birçok faktörün bir araya gelmesiyle birlikte yeniden 50 bin dolar bandının üzerine çıkmayı başardı. Bitcoin’in sergilediği fiyat hareketlilikleri, yükseliş durumlarında olduğu gibi düşüşlerde de diğer altcoinleri etkiledi. Piyasalarda yaşanan volatilite sonrasında, Bitcoin dışında gözler lider altcoin Ethereum (ETH) ve davanın etkisinde olan Ripple’a (XRP) çevrildi.

Bitcoin (BTC)

Lider kripto para birimi Bitcoin, hafta arasında Pazar günü en yüksek seviyesini gördükten sonra yeni haftayı sert değer kayıpları ile açtı. 58 bin dolar bandından 45 bin dolar bandına kadar kademeli olarak kısa sürede gerileyen Bitcoin, bu kayıplarının bir kısmını geri toplamayı başardı. Bitcoin’in toparlanma hareketleri sonrasında, yeniden 50 bin doların üzerine çıkarken, bu toparlanmada Square ve MicroStrategy şirketlerinin yaptığı yatırımlar ile Tether davasının sonuçlanması etkili oldu. Bitcoin bu etkenler ile tekrar toparlandı ancak tüm altcoinler Bitcoin’e ayak uyduramadı.

Ethereum (ETH)

Son bir yıllık süreçte lider altcoin Ethereum, Bitcoin’den daha iyi fiyat performansı ortaya koydu ancak son bir aylık sürece bakıldığında, Ethereum’un yükselişini sınırlandırdığı görülüyor. Fakat buna rağmen Ethereum, 20 Şubat tarihinde 2 bin 42 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmeyi başardı. Fakat Ethereum’un yükselişlerini sınırlamasında, Bitcoin’in baskın fiyat hareketliliklerinin etkili olduğu düşünülüyor. Son düşüş ile birlikte 1.300 dolar bandına kadar gerileyen ve yeniden 1.600 dolar seviyelerinde toparlanan Ethereum için analistler, 1.726 dolar ve 1.750 dolarlık bölgeleri önemli dirençler olarak işaret ediyor.

Ripple (XRP)

Kripto para piyasalarında lider Bitcoin’in gerilemesinden ilk olarak etkilenmeyen hatta değer kazanan Ripple (XRP) bu hareketliliğini devam ettiremedi ve daha sonrasında en büyük on kripto para birimi arasında, en çok değer kaybeden kripto para birimi oldu. Son 3 günlük değer kayıplarında XRP, yeniden 0,35 dolar bandına kadar geri çekildi ancak toparlanma sürecinde XRP kısmen payına düşeni aldı ve tekrardan 0,45 dolar bandına yükseldi. Analistlere göre XRP için takip edilmesi gereken seviyeler 0,52 dolar ve 0,53 dolar bölgeleri.

Yorum Yap