1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Hareketli?

Kripto para birimleri arasında en fazla işlem hacmine sahip olan Bitcoin fiyatı, ani yükselişler veya düşüşlerle sık sık gündeme gelmektedir. Bu tarz volatil hareketlerle bütünleşen Bitcoin fiyatında aşırı hareketliliğe neden olan sebepler nelerdir?

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Hareketli?

Bitcoin fiyat hareketliliği çok sık gündeme gelen bir konudur. Özellikle son dönemde yeniden rekor kırarak tüm zamanların en üst seviyesine ulaşmayı başaran Bitcoin’in bu haberleriyle sık sık karşılaşılmaktadır. Bitcoin fiyatında çok ani fiyat yükselişleri ve yine çok hızlı fiyat düşüşleri görülebilmektedir. Bu yüzden Bitcoin yatırımı yapmak isteyen kişiler, öncelikle Bitcoin fiyatı hareketliliği konusunda internet üzerinden araştırma yaparak bu konuda kafalarındaki soru işaretlerini gidermek istemektedir. Bu yazımızda Bitcoin fiyatında yaşanan aşırı hareketliliğin sebeplerini ve detaylarını bulabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatında Volatilite

Bitcoin kripto para biriminin fiyatında volatilite yani fiyat değişikliliği çok sık görülebilmektedir. Çünkü Bitcoin uluslararası ödeme aracı olarak kullanılmasının yanı sıra fiyat spekülatörleri ve traderlar arasında da oldukça popülerdir. Fiyat piyasada alım satım işleri yapan yatırımcıların arz ve talep eğilimlerine göre değişmektedir. Bunun yanı sıra Bitcoin fiyatlarını yakından ilgilendiren, uluslararası gelişmelerde ve haberlerde de Bitcoin fiyatı kesin bir şekilde inip çıkabilmektedir.

Eğer Bitcoin hakkındaki haber, bu kripto para biriminin yaygın olarak kabul görme ihtimalini artıracak türdense, Bitcoin fiyatında yükselme meydana gelir. Ancak tam tersi durumlar da Bitcoin fiyatlarında sık sık karşılaşılmaktadır. Bu durumlarda eğer bir haber Bitcoin’in kitlesel kabulünü önleyecek içeriklere sahipse, bu haber dolayısıyla Bitcoin fiyatları düşüş eğilimi gösterecektir.

Bitcoin Fiyatını Kimler Belirliyor?

Bitcoin fiyatını belirleyen haberler, sadece Bitcoin hakkında olabileceği gibi genel haberler de olabilir. Örnek olarak Bitcoin borsasını, yazılımını veya kullanıcıların cüzdanlarını etkileyen siber saldırılar da Bitcoin fiyatlarının çok ciddi oranda düşüş göstermesine neden olabilir. Buna son dönemde örnek olarak Mt. Gox’un 2014 yılındaki çöküşü örnek gösterilebilir. Ayrıca Bitsamtp ve Bitfinex kripto para borsalarına gerçekleştirilen saldırılar da Bitcoin fiyatlarının çakılmasına neden olmuştu.

Bitcoin Fiyatı Yasal Bir Para Mıdır?

Bitcoin fiyatının yasal statüsü, ülkelerdeki kanunlara bakılarak görülebilmektedir. Çoğu ülkede Bitcoin’in kullanımı ve alım satım yapılması yasal iken, bazı ülkelerde Bitcoin kullanımıyla ilgili kısıtlamalar da bulunabilmektedir. Bu sebeple Bitcoin yasal olarak kullanabilmek için ülkelerin mevcut kanunlarına dikkat edilmesi önemlidir. Bağımsız binlerce güvenlik uzmanı tarafından düzenli olarak kontrol edilen Bitcoin ile ilgili problemler de hemen çözüme kavuşturulmaktadır.

Bitcoin Fiyatına Etki Eden Faktörler

Bitcoin fiyatını etkileyen unsurlar arasında çeşitli ulusal haberler öne çıkmaktadır. Ülkelerin vergi politikaları, banka talepleri, faiz oranları, borsa iflasları, devlet iflasları gibi çarpıcı ekonomik gelişmeler Bitcoin’in benimsenmesini artırabilir. Bu durumda da talep aratacağı için Bitcoin fiyatı hareketliliği de sık görülebilir. Bu durumlarda talep en kadar artarsa Bitcoin fiyatları da o kadar yükselmektedir.

Yorum Yap