1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Fiyatı Neden ve Nasıl Arttı?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yükseliş fırtınası, son 3 gündür piyasaları kasıp kavurdu. Bu yükseliş Bitcoin’e rekor getirirken, altcoinler de liderin arkasından yükseliş grafiği çizmeye başladı. 3 yıl aranın ardından lider kripto para biriminin rekor yükselişinde bu kez etkili olan birkaç farklı faktör vardı.

Bitcoin Fiyatı Neden ve Nasıl Arttı?

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC), 3 yıl aranın ardından aynı tarihte tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirledi. Bu seviye ile BTC, tüm borsalarda şüpheye yer bırakmayacak şekilde rekorunu kırdı. Bitcoin’in bu yükselişinde ise piyasadaki analistlere göre birkaç farklı etken vardı. Analistlere göre Bitcoin’in son rekor yürüyüşünde en etkili faktörlerden biri, kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımları oldu. Öte yandan finansal ödeme platformlarının Bitcoin ile işlem yapılmasının önünü açması, lider kripto para biriminin tırmanışında önemli bir rol oynadı. Bir diğer yandan, kripto para piyasalarında artan talep ve Bitcoin’in piyasadaki sınırlı arzı, fiyatları yükselten bir başka önemli faktör olarak öne çıktı.

Dev Şirketlerin BTC İştahı, Bitcoin’i Popüler Hale Getirdi

Bitcoin, Mart ayında 3 bin 500 dolarlık seviyeyi gördükten sonra büyük bir toparlanma hareketi başlatarak, 2017 yılındaki efsane performansından daha iyi performans ile Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirledi. Lider kripto para biriminin bu yükselişinde, piyasadaki uzmanlara göre birkaç farklı faktör etkili oldu. Bu faktörlerin başında MicroStrategy, Grayscale ve PayPal gibi büyük şirketlerin, Bitcoin adına attığı adımlar geliyor. Grayscale’ın öncülük ettiği, büyük şirketlerin, kendi müşterileri için Bitcoin yönetmesi, MicroStrategy gibi büyük şirketlerin de devasa miktarlarda Bitcoin yatırımı yapması, fiyatların yükselişinde ciddi ölçüde rol oynarken, PayPal gibi finansal ödeme platformlarının da Bitcoin ile işlem yapılmasının önünü açması, lider kripto para biriminin yükselmesinde fazlasıyla etkili oldu.

MicroStrategy Tüneli Açtı, Kurumsal Şirketler Giriş Yaptı

Ayrıca Bitcoin, kurumsal şirketlerden ve büyük yatırımcılardan bağımsız olarak, enflasyon seviyesini yarı yarıya orandan daha fazla indirdi. Bu durum da BTC’nin rekor yürüyüşünde katalizör etkisi yarattı. Fakat yine de BTC’nin 2020 yılının ortasında başlattığı boğa koşusunda, özellikle MicroStrategy şirketinin 2 ay gibi bir sürede 425 milyon dolar değerindeki yatırımı, pastanın büyük dilimini alıyor. Dev şirketin bu yatırımı sonrası kurumsal şirketler de bu yolda yürümeye başladı. MicroStrategy’den sonra Square, One River, Brevan Howard Asset Management gibi kurumsal şirketler de kripto para piyasalarına giriş yaptı. Bu adımlar sonrası gelen rekor yükselişini, Quantum Economics bünyesinde Bitcoin analisti olan Jason Deane, “MicroStrategy Etkisi” olarak tanımladı.

Bitcoin’in Sıkışan Arzına Rağmen Artan Talep

Bir diğer yandan analistler, bu rekor yükselişinde kripto para piyasalarındaki Bitcoin arzına dair yaşanan sıkışıklığı ve buna rağmen artan talebi işaret etti. 4 yılda bir gerçekleşen BTC yarılanması ve BTC madencilerinin Bitcoin’e yeni bloklar eklemesi, lider kripto para biriminin üretim miktarını yarıya indirdi. Böylece Mayıs ayından bu yana, kripto para piyasalarındaki Bitcoin sayısı, olmadığı kadar azaldı. Fakat özellikle dev yatırım şirketlerinin oluşturduğu talep artışı, Bitcoin fiyatındaki yükselişlerde etkili oldu.

Yorum Yap