1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor? Meltem Demirörs Yanıtladı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılında ana akım medyada kendisine büyük bir yer edinmeyi başarınca, Bitcoin’e olan ilgi de artış göstermeye başladı. Artan ilgi ile birlikte piyasalara birçok yeni yatırımcı dahil oldu. Bu etkilerin ışığında Bitcoin, 2020 yılı boyunca fiyatını artırmayı başardı ve yılın son ayında Bitcoin rekor seviyelere ilerledi. Ardından düşüşe geçen Bitcoin, şimdilerde yeniden yükseliyor. Bunun nedeni ne olabilir? Meltem Demirörs merak edilenleri anlattı.

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor? Meltem Demirörs Yanıtladı

Kripto para piyasalarına duyulan ilgi, 2020 yılının ortalarında artış göstermeye başlamıştı. Zira geçtiğimiz yıl salgın ve enflasyon endişesi ile birlikte, geleneksel ekonomi piyasalarındaki yatırımcıların birçoğu kripto para piyasalarına akın etmişti. Gelen ilgi ve alaka Bitcoin (BTC) üzerindeki ilgi ve talebi de artırdı, bununla birlikte Bitcoin 2020 boyunca genel tabloda oldukça verimli sonuçlar elde etmeye başladı. Bitcoin artırdığı fiyatını 2020 yıl sonuna kadar korumayı başardı ve yılın son ayına gelindiğinde, yıl boyunca Bitcoin fiyatını destekleyen faktörler etkisini gösterdi. Bununla birlikte Aralık ayı ortasında Bitcoin 2017 yılındaki rekorunu kırdı ve 20 bin dolar barajını aştı. Gelen rekor seviyeler, her geçen gün bir başka rekoru getirmeye başladı ve bu durum 2021 yılının ilk günlerinde de devam etti. Ancak Bitcoin bu aşamadan sonra yaklaşık bir aylık süre boyunca konsolidasyon yaşamaya başladı. Şimdilerde ise Bitcoin bu konsolidasyonu kırdı ve yeniden yükselişe geçti. Bitcoin’de başlayan bu yükselişlerin sebebi ne olabilir?

Bitcoin Yeniden 40 Bin Doları Zorluyor

Ocak ayını genel tabloda durgun ve konsolidasyon yaşayarak geçiren Bitcoin, Şubat ayının gelmesiyle birlikte kıpırdanmalara başladı. Bu ufak hareketlilikler, daha büyük hareketliliklere dönüşmeye başlayınca, bir süredir 32 bin dolar etrafında fiyatlanan Bitcoin, hafta arasında yeniden 40 bin doları zorlamaya başladı. Bitcoin’in yeniden artışa geçmesiyle birlikte, CoinShares Baş Stratejisti Meltem Demirörs, Bitcoin’deki bu artışların sebeplerini dile getirdi.

Demirörs’ten “Bitcoin Duyarlılığı” Vurgusu

CoinShares CSO’su Meltem Demirörs, lider kripto para birimi Bitcoin’in yeniden artışa geçmesiyle birlikte, CNBC’de Power Lunch programına katılarak bu artışları yorumladı. Demirörs, sadece son dönemlerdeki artışlarda değil, şirket olarak Bitcoin’i incelediklerinde her dönemde Bitcoin’deki duyarlılığa dikkat ettiklerini belirtti. Demirörs, özellikle kurumsalların Bitcoin’e olan ilgisinin arttığını, bunun da duyarlılığı doğrudan etkilediğini ve duyarlılığın sonucunda da Bitcoin talebinin artış gösterdiğini ifade etti.

Demirörs’e Göre Perakende Yatırımcılar Artık Farklı Alanlarda

Demirörs açıklamalarında, 2017 yılındaki yükselişler ile 2020 yılındaki yükselişleri de kıyasladı. 2017 yılında perakende yatırımcıların daha etkili olduğunu ifade eden Demirörs, 2020 yılında artık perakende yatırımcıların yerini kurumsal yatırımcılara bırakmaya başladığını ifade etti. Demirörs’e göre perakende yatırımcılar artık Dogecoin (DOGE) gibi piyasa değeri açısından daha küçük sayılabilecek kripto para birimlerine yöneliyor. Kurumsalların ilgisinin büyüdüğünü ifade eden Demirörs, BlackRock ve Guggenheim şirketleri örnek gösterdi.

Yorum Yap